Tématem letošního ročníku festivalu, na jehož olomouckou verzi se diváci mohou těšit ve dnech 19. až 24. března 2018, je aktualizace systému. Vybrané sekce i filmy tak kladou důraz na různé podoby změny stávajícího společenského uspořádání.
Nevěřme všemu, aktualizujme systém!
Jedním z důvodů ke zvolení tohoto tématu je globálně diskutovaná otázka tzv. „fake news“. Ve světě plném dezinformací a mediální manipulace se čím dál víc zdá ona „aktualizace systému“ nevyhnutelná. „Chceme, aby si diváci návštěvou kina mohli dovolit něco, na co v každodenním životě plném (dez)informací není čas. Možnost zpomalit, v klidu si vytvořit názor na konkrétní téma, podívat se na věci z různých úhlů pohledu a zasadit si je do kontextu,“ objasňuje hlavní téma festivalu jeho ředitel Ondřej Kamenický, dle jehož slov si festival klade za cíl bojovat proti populistům, zdánlivým hrdinným bojovníkům a proti stávajícím pravidlům systému.
Amerika, ekologie i česká dokumentární škola
Olomoučtí diváci budou mít příležitost v kině Metropol, Divadle na cucky a v Muzeu umění Olomouc – Divadle hudby zhlédnout 21 snímků, které určitým způsobem akcentují společenskou změnu. Novinkou letošního ročníku Jednoho světa je kategorie Americana. Filmy z této kategorie se soustředí především na Donalda Trumpa, rasovou nesnášenlivost nebo práva indiánů. Kategorie Eurodrom a Za horizontem sice tematizují geograficky odlišné kouty světa, nicméně s postupující globalizací a stále aktuální problematikou uprchlické krize jsou si tyto dvě programové sekce blíže, než se na první pohled zdá. Filmy z kategorie Umění mění ukážou divákům, jak lze za své ideály bojovat prostřednictvím uměleckého vyjádření, Ať žije život je zase kategorií akcentující nevšední řešení všedních problémů.
Jeden svět ale nezanevřel ani na oblíbené kategorie z minulých let. Návštěvníci festivalu se opět dočkají sekcí Máte právo vědět, Cesty ke svobodě nebo Panorama, přítomná je i ekologická kategorie Země taje, Jeden svět interaktivně a Jeden svět dětem. Silně zastoupená je i Česká soutěž, která uvádí ty nejlepší a nejvíce diskutované dokumentární filmy z naší domácí produkce. Mezi největší lákadla v olomouckém programu Jednoho světa budou letos patřit kontroverzní Hranice práce Apoleny Rychlíkové nebo Mečiar čerstvé držitelky Ceny české filmové kritiky Terezy Nvotové. Ze zahraničních dokumentů se můžete těšit na vizuálně odzbrojující ekologický film Blue, alternativní přístup ke školství představí zábavný dokument Berlin Rebel High School, a jaké břímě může znamenat reinkarnace pro malého chlapce dokumentuje snímek Stát se tím, kým jsem byl. Návštěvníci se tradičně mohou těšit i na zajímavé hosty, se kterými mohou po projekcích vést debatu.
I letos se Jeden svět snaží zpřístupnit filmy co největšímu počtu lidí. Deset filmů organizátoři vybavili titulky pro neslyšící, čtyři snímky doplnili audio-komentářem pro nevidomé. Novinkou letošního ročníku jsou relaxované projekce pro diváky s mentálním postižením či poruchami soustředění. Ty mohou využít i návštěvníci hledající u filmů odpočinek. „Právo na kulturu vnímáme jako základní lidské právo,“ komentuje novinky koordinátorka festivalu Milena Poeta a dodává: „Proto se snažíme zpřístupnit náš festival všem bez rozdílu.“ Hlavní program festivalu se všemi programovými novinkami začíná v Olomouci 19. března 2018.
Promítej i ty
Pro nedočkavé je připraven projekt Promítej i Ty!, v rámci kterého organizátoři 20. února 2018 na stránkách www.promitejity.cz zpřístupnili snímek Zeptejte se sexperta. Film o sexuální osvětě v Indii tak můžete zhlédnout jako ochutnávku lákavého programu, který Jeden svět Olomouc letos nabízí.
Festival Jeden svět Olomouc 2018
Více informací o 19. ročníku Jednoho světa Olomouc najdete na webových stránkách festivalu www.jedensvet.cz/olomouc, na Facebooku Jeden svět Olomouc a na Instagramu jeden_svet_ol.