[OL]4you na

Jak důležité jsou Cesty svobody, přiblíží filmový festival Jeden svět

Dvacátý čtvrtý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět proběhne fyzicky ve 25 městech po celém Česku od 21. března do 3. dubna. V Olomouci se můžete těšit na festival od 28. března do 2. dubna. Vybrané filmy budou po skončení festivalu dostupné ke zhlédnutí na platformě Jeden svět online.

Jak důležité jsou Cesty svobody, přiblíží filmový festival Jeden svět

Před dvěma lety otřásla planetou i Jedním světem pandemie. Ve stínu této nečekané aktuálnosti však zůstávají věci, které otřásají světem lidských práv a které festival nemůže ignorovat. Stále trvající autoritářský režim v Bělorusku, znovunastolená vojenská diktatura v Barmě, tlak a kriminalizace ruské opozice, ale i ohrožení nezávislého soudnictví v Polsku. Jeden svět nemůže tuto stále se zhoršující situaci lidských práv ve světě přehlížet a nepřitáhnout k ní znovu pozornost. Zvláště ne v roce, kdy Člověka v tísni čeká 30. výročí od založení.

„Snaha prosazovat lidská práva a pomáhat tam, kde je to třeba, všemi možnými (i nemožnými) prostředky je vždy náročná a nepřináší výsledky přes noc. Právě naopak. Zatímco před dvaceti lety se situace jevila tak, že roztříštěný svět sice pomalu, ale přesto jistě kráčí blíž k jednomu, lepšímu světu, dnešek má k optimistickým vyhlídkám daleko. Přesto napříč programem letošního festivalu najdete příběhy lidí, kteří za svobodu a demokracii neúnavně bojují a dokazují, že aktivní odpor vůči bezpráví má smysl a nikdy nezmizí, ať se děje cokoliv,“ popisuje téma festivalu ředitel Ondřej Kamenický.

Téma letošního festivalu Jeden svět Cesty svobody reflektuje i letošní hlavní tematická kategorie. Ta představí dokumenty ze zemí s nedemokratickými režimy z oblastí, kde jsou potlačována práva menšin. Jedním z takových filmů je snímek ruské režisérky a producentky Very Krichevskayi Zk*rvená práce. Ta vás zavede do zákulisí jediné nezávislé televizní stanice v Rusku TV Dožď a skrze její zakladatelku a hlavní hrdinku filmu Natalyu Sindeyevu ukazuje dopady Putinovy vlády na ruská média.
Jak se může převrátit život člověku vzhůru nohama poté, co se připojí k protivládním protestům v Bělorusku, zachycuje snímek Hlas režisérky Nadzeyi Zaistavy. Osobní zpověď mladé ženy, která si prošla výslechy, zadržením a nakonec i zpočátku nepředstavitelným útěkem ze země, ukazuje aktuální události v Lukašenkově Bělorusku v intimním světle.
Protivládní protesty zachycuje i dokument kolektivu hongkongských režisérů Když město povstane. Prostřednictvím příběhů pětice mladých lidí film zaznamenává dramatický průběh studentských protestů na univerzitě během masových demonstrací za svobodu a demokracii v Hongkongu v roce 2019 a 2020.
Režiséři Phil Grabsky a Shoaib Sharifi začali po teroristických útocích 11. září sledovat sedmiletého Mira, který žije se svou rodinou v jeskyni v centrálním Afghánistánu. Prostřednictvím unikátního osobního příběhu se jim ve filmu Mé dětství, má země – 20 let v Afghánistánu podařilo zachytit důležité momenty a vývoj této fascinující země mezi lety 2001 a 2021.

V Olomouci festival zahájí v pondělí 28. března v Kině Metropol. Jeden svět Olomouc se tak po dvou letech navrací na tradiční promítací místa, kterými je Divadlo na cucky, Jezuitský Konvikt – Umělecké centrum UP, prostory Muzea umění Olomouc a zmíněné Kino Metropol. Stejně jako v předchozích letech bude festival probíhat od pondělí do soboty a to od 28. 3. do 2. 4. 2022.

Po skončení festivalu v kinech budou na www.jedensvetonline.cz od 3. do 17. dubna vybrané filmy ke zhlédnutí. Festival se díky platformě dostane k těm, kteří nemají možnost přijít na projekci do jednoho z festivalových měst.

Nedílnou součástí festivalu je sekce Jeden svět pro všechny. I letos budou projekce doplněny popisnými titulky pro neslyšící a nedoslýchavé. Některé debaty budou tlumočeny do českého znakového jazyka nebo opatřeny audiopopisem pro nevidomé.

Již tradičně se můžete zapojit do diskuzí s tvůrci festivalových filmů a odborníky na konkrétní témata po každém promítaném snímku. Mimo to, se můžete zúčastnit debaty s názvem Rusko-ukrajinská válka jako reálný globální konflikt, která poukáže, jak důležitá jsou lidská práva a svoboda. K tématu Rusko-ukrajinské války promluví odborníci z Univerzity Palackého i zástupci Amnesty International. 

Na programu jsou i oblíbené afterparty, po slavnostním zahájení v kině Metropol rozezní Jazz Tibet Club Deus Ex Machina neboli DXM. V dalších dnech můžete vidět Duo Bratři, Čáry života a další. Nevynechejte ani vernisáž výstavy Jana Špundy, rychlokurz znakové řeči nebo divadelní workshop.

Více o programu festivalu najdete na www.jedensvetolomouc.cz.

 

reklama