Musíme si pomáhat
Spolupráce je základním stavebním kamenem naší společnosti a přesto umění, které je některým tak vzdálené. Zdá se, že ochota pomáhat se v našem hektickém životním tempu stále více upozaďuje. Přitom si její nadčasovost denně připomínáme prostřednictvím všedních činností i událostí, které svým významem ovlivňují celý svět. „Umět vzájemně spolupracovat nepovažuji za schopnost, kterou by oplýval každý. Je to dovednost, jež musíme pěstovat a neustále se v ní zdokonalovat,“ říká jedna z hlavních koordinátorek festivalu Jeden svět Olomouc Zuzana Marešová.
Jeden svět je pro všechny
Jeden svět je největším lidskoprávním filmovým festivalem na světě a jako takový se snaží vyjít vstříc všem věkovým skupinám. Úplnou novinkou je však zpřístupnění určité části programu i divákům s různými druhy znevýhodnění. „Věříme, že právo na kulturu a kulturní život patří mezi základní lidská práva. Vybrané filmy budou opatřeny speciálními titulky pro neslyšící, snažíme se také o co největší bezbariérovost promítacích míst a jako každý rok chceme co možná nejvíce usnadnit návštěvu našeho programu seniorům z našeho kraje, pro které opět chystáme speciální seniorskou projekci,“ vysvětluje Zuzana Marešová.
Politika, média i počítačové hry
Zajímá vás virtuální realita, sledujete vývoj politické situace v Řecku nebo fandíte hrdinům s neobyčejnými životními příběhy? To a mnohem více na vás letos čeká v prostorách kina Metropol a Muzea umění Olomouc – Divadla hudby, kde proběhne celkem 17 projekcí a moderovaných debat s inspirativními hosty. A na co se můžete těšit?
Třeba na dojemnou podívanou, kterou slibuje film Blanche nebude sedět v koutě, který vás přesvědčí o tom, že stáří ani Alzheimerova nemoc nemusí nutně snižovat citové potřeby seniorů. Důležitou roli médií připomenou snímky Život začíná po stovce, jež popisuje životní elán více než stoleté blogerky Dagny ze Švédska, a Škádlení Goliáše o odvážném egyptském moderátorovi satirické talkshow, který z obavy o svůj život odešel do exilu. Zásadní otázka povinného očkování u dětí zajímá snad každého rodiče, nejinak je tomu u manželů Terezy Reichové a Hynka Reicha Štětky, kteří se rozhodli s kamerou v ruce zjistit více a natočit Epidemii svobody.
Dobrý pošťák – příběh o lidské dobrotě a svébytném pohledu na svět, který je věnován tématu uprchlíků a (ne)ochotě pomáhat ze strany obyvatel vesničky na pomezí bulharsko-turecké hranice. V rámci novinky Jeden svět pro všechny bude tento film k mání se speciálními titulky, stejně jako specifický projekt Normální autistický film, který prezentuje život pětice neobyčejných dětí – autistů.
Pozadu nezůstane ani doprovodný program. V předfestivalovém týdnu se uskuteční přednáška Maňťáků, party tří odvážných kluků, kteří absolvovali bláznivý závod Rickshaw run v Indii. Nově bude součástí Kavárna ve tmě, kde si návštěvníci vyzkouší život v kůži nevidomých. Chybět nebude ani výstava fotografií v Uměleckém centru Konviktu, tentokrát s Alešem Mynářem, a projekce filmu Jany Ševčíkové Gyumri. Při příležitosti 10 let působení pobočky organizace Člověk v tísni, o.p.s. v Olomouckém kraji proběhne den otevřených dveří s workshopy a zajímavými semináři. V rámci samotného festivalu pak doporučujeme navštívit zahajovací party a koncert kapely Cold Cold Nights v Jazz Tibet Clubu.
Více informací a kompletní program naleznete na webových stránkách festivalu nebo na Facebooku či Instagramu.