[OL]4you na

Festival Jeden svět představí sedmadvacet poutavých snímků

Jeden svět v Olomouci od 2. do 6. dubna nabídne 27 celovečerních filmů i debaty se zajímavými hosty. Celý festival odstartuje snímek Hranice Evropy od Apoleny Rychlíkové.

Festival Jeden svět představí sedmadvacet poutavých snímků

Zahajovací ceremoniál pětadvacátého ročníku lidskoprávního festivalu proběhne tradičně v sále kina Metropol. Po úvodním slovu organizačního týmu odstartuje lidskoprávní festival film Hranice Evropy od novinářky a dokumentaristky Apoleny Rychlíkové. Dokument sleduje novinářku Sašu Uhlovou, která se se skrytou kamerou vydává pracovat do zahraničí, kde pro své zaměstnavatele představuje levnou pracovní sílu. O samotném dokumentu a její další práci dorazí do olomouckého Metropolu debatovat hlavní protagonistka filmu.

Virtuální život, dospívání a ženy na Blízkém východě
Festival dále nabídne například snímek Venezuela: Země ztracených dětí režisérské dvojice Juan Camilo Cruz a Marc Wiese sledujíci dvě samoživitelky, které nepřestávají hledat způsoby, jak v rozvráceném státě sužovaném hladem, násilím a chudobou přežít. Na otázku, co jsou lidé ochotni postoupit, aby získali svobodu, podá možnou odpověď film Útěk z Utopie režisérky Madeleine Gavin. Ten sleduje uprchlíky, kteří se pokusili utéct z jednoho nejutlačovanějších míst na planetě - Severní Koreje, a pastora pomáhajícího organizovat útěky ze sousední země. Komunity rámují lidský život od nepaměti. Do jedné z nich pronikne snímek Virtuální ostrov, jehož tvůrci Guilhem Causse, Ekiem Barbier a Quentin L'Helgoualc'h se vydávají do hlubin světa počítačové hry DayZ, aby poznali hráčskou komunitu ve fiktivním postapokalyptickém prostředí. Zdánlivě banální putování krajinou rychle střídají duchovní konverzace i znepokojující momenty nečekaného násilí. Nejvýznamnější vynález od vzniku internetu, nebo jen nafouknutá bublina? Režisérka Ana Ramón Rubiov dokumentární komedii Bull Run podá výpověď o vlastní posedlosti obchodováním s kryptoměnami. Hledání svobody se bude věnovat snímek Já Kapitán od režiséra Mattea Garroneho o dvou dospívajících chlapcích, kteří se rozhodnou opustit senegalský Dakar a vydat se na cestu do Evropy. Film byl zároveň nominovaný na Oscara v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. Do oblasti Blízkého východu zavede návštěvníky a návštěvnice film Nilin sen o životě v rajské zahradě. V něm režisérka Niloufar Taghizadeh vypráví příběh o íránské matce, které se osobně dotkne tamní fenomén dočasných manželství a která bude muset bojovat o budoucnost své jediné dcery. Jinou perspektivu právního systému přinese projekce filmu Psi jsou taky lidi. Ten zároveň poskytne provokativní úvahu o tom, jakým právem považujeme jiné živé bytosti za svůj majetek. Snímek Queendom od režisérky Agnii Galdanovy zase sleduje úsilí ústřední postavy o rovnoprávnost formou performativního umění, jež se stává hlasem utlačovaných režimem v Rusku.

Krom kina Metropol bude Jeden svět promítat taktéž v Divadle Na cucky, na Cyrilometodějské fakultě UP, Muzeu umění Olomouc nebo v galerii Art Rubikon.

Jeden svět bude Přepisovat dějiny!
Festival není jen o filmech, ale také o bohatém doprovodném programu. Letos se mohou návštěvníci těšit na několik koncertů, besedu, kvíz a také na živé nahrávání podcastu Přepište dějiny! Po úterním zahájení festivalu zahraje přímo v kině Metropol Dj C. Toho můžete znát z míst, jako je kavárna Divadla na cucky, kavárna Druhý domov, Letní kino nebo Metro Chill Out Club.

Hlavní novinkou letošního programu je Kvíz Václava Havla. Ten proběhne ve středu večer v pivnici Kateřinská 10. Během něj vás moderátor provede poutavými otázkami, na které musíte ve svých 2-8 členných týmech nalézt správné odpovědi jen za pomoci svých znalostí a dobrého pití!

Netradiční filmový zážitek také nabídne pásmo tří filmů ve virtuální realitě. V prostorách Pevnosti poznání si mohou diváci užít tři krátké filmy, které přiblíží problematiku proměny krajiny či představí příběh bývalého vojáka, který se po zásahu šrapnelem musel vyrovnat s tím, že po zbytek života uvidí nejasné světelné skvrny. Vstupenky budou k dispozici přímo v Pevnosti poznání.

Během celého festivalu mohou zájemci také navštívit trojici lidskoprávních fotovýstav v ateliérech ASO a těšit se mohou také na středeční procházku Olomoucí a následnou debatu, která bude řešit vizuální smog. O tom budou během procházky a následné debaty diskutovat designérka Veronika Rút Fullerová a urbanistka Veronika Richterová. Celý festival zakončí pánové Martin Groman a Michal Stehlík se svým podcastem Přepište dějiny. Podcast se zaměří na fenomén lidských práv v našich dějinách. Jak jsme se dobově vyrovnávali s dědictvím revoluce ve Francii v roce 1789 a jak ji někteří politici komentují dodnes? Nese si naše společnost dědictví Charty 77 a Helsinek, nebo byla Charta výjimečný svět sám pro sebe a samotný pojem lidská práva je v našich dějinách spíše na okraji? Odpovědi na tyto otázky a mnohem víc se návštěvníci dozví v sobotu od 20 hodin v nově otevřeném Centralu Muzea umění.

Ze školních lavic za lidskými právy
Každoročně stovky žáků základních i středních škol vyráží ze školních lavic na festivalová promítání v Olomouci. V dopoledních hodinách se v rámci školních projekcí věnují moderátoři právě žákům, kteří se mnohdy se širokou škálou témat lidských práv setkávají poprvé v životě. Pro první stupeň nabízí festival dvě pásma krátkých filmů, které se věnují kulturním rozdílům, životu s handicapem i rodinným vztahům a občanskému aktivismu. Pro starší žáky a žákyně základních škol, středoškoláky a středoškolačky je připravených pět delších dokumentárních snímků. Film Nevyhasneme o stále aktuálním válečném konfliktu na Ukrajině, Kdo, když ne My? a Blok dokumentů o Afghánistánu zase vyobrazují život v zemích s nedemokratickou vládou.

Jeden svět pro všechny
Festivaloví organizátoři opravdu myslí na všechny. Hned ve středu 3. dubna nabídne festival dvě speciální projekce - pro rodiny a pro seniorské diváky. Rodinná projekce se odehraje v prostorách Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, ta seniorská zase v kinosále Metropolu se zlevněným vstupným. V závěru festivalu představí v Muzeu umění Olomouc relaxovanou projekci s tlumenými světly i zvukem. Ta je určená zejména pro návštěvníky a návštěvnice s malými dětmi, případně pro návštěvníky se zvýšenou citlivostí na světelné a zvukové vjemy. 

Vstupné
Základní vstupné na projekce je 100 Kč. Vstupné na seniorskou projekci je 90 Kč. Držitelé průkazu ZTP, ZTP/P mají zlevněné vstupné na veškeré projekce o 50 %. Doprovod držitele ZTP/P má vstup zdarma. Členové KMD Arter mají na vstupném 30% slevu.

Kompletní informace naleznete zde.

reklama