[OL]4you na

Cosplay festival – již potřetí v Olomouci

Letos to bude potřetí, co se u nás bude pořádat největší veřejná přehlídka cosplayerů v Česku. Všechno se neděje jenom v Praze – a právě Olomouc je místem, kde se jednou v roce sejdou fiktivní postavy z celého Česka i Slovenska, aby mohli své světy plné fantazie zprostředkovat ostatním lidem...

Cosplay festival – již potřetí v Olomouci

Rok 2018 již přináší třetí ročník této ojedinělé akce, takže někteří z vás už se s cosplayery určitě potkali. Olomouc se svým okolím má navíc na svoji velikost a řekněme provinčnost poměrně silnou „cosplayerskou“ základnu. Co ale cosplay vlastně je a co obnáší role cosplayera?

Costume Play

„Cosplay“ je zkratka z anglických slov „costume play“, což v překladu znamená kostýmová hra. „Cosplayer“ je pak nadšenec, který se obléká i charakterově ztotožňuje s vybranou fiktivní postavou. Ať už svépomocí nebo kombinováním zakoupených oděvů a rekvizit.

Už to dávno není jen zábava pro nerdy, co nemají společenský život a před spaním v pokoji máchají světelným mečem. Filmové blogbustery jako Avengers, Batman nebo Star Wars lákají masy diváků a potkat se nebo se přímo stát jedním z nich je pro jejich fanoušky čím dál víc atraktivní.

Cosplay ve světě

Cosplayeři ve světě mají statisícová publika, jsou osobnostmi – modelkami, umělci a herci. I u nás jsou cosplayeři světové úrovně, co vyhrávají soutěže. Ano, v cosplayi lze opravdu soutěžit – hodnotí se náročnost výroby kostýmu, věrnost předloze a umění chovat se jako postava.

Češka takto vyhrála evropský šampionát Eurocosplay 2016 v Londýně a další Čech ESL one 2015 ve Frankfurtu (což je největší turnajové série elektronických sportů na světě a cosplayeři jsou právě dost často inspirování předlohami z počítačových her). Většina cosplayerů se pohybuje spíše v uzavřených komunitách, ale jsou vidět čím dál častěji mezi lidmi. Kina si je zvou na filmové premiéry, hostesingují hardwarovým a softwarovým firmám, stávají se součástí fotofestivalů atd. Na jejich setkání chodí stále více návštěvníků. Největší setkání v Česku – (Animefest v Brně) je rok od roku větší atmosférou se již přibližuje světovým „conům“ („con“ ze zkratky anglického „convention“ = setkání/sraz). V roce 2017 tu bylo už 5500 osob.

Vy ale nemusíte jezdit po světě. V sobotu 27. ledna 2018 totiž budete moci spatřit to nejlepší z České scény opět na Šantovce a Pavel Vykydal (hlavní organizátor Cosplay festivalu v Olomouci) přibližuje, na co se letos můžete těšit... „První ročník před dvěma lety byl pilotní – nevěděli jsme, jak budou lidé reagovat a měli jsme dost obavy, že cosplayery nepřijmou. Loňský druhý ročník byl o poznání sebevědomější a letos už jsme si tak jistí, že budeme chtít návštěvníky přímo vtáhnout do fiktivních světů, ze kterých předlohy cosplayerů pocházejí. Zrekonstruujeme pro ně třeba vesmír nebo hradní dvůr a necháme je s postavami žít jejich příběhy,“ popisuje organizátor. Dosáhnout toho chtějí díky využití moderních technologií: „Přineseme návštěvníkům virtuální realitu, projekce a fiktivní souboje.“

Umění, které generuje pozitivní energii

Jak ale vznikla myšlenka zorganizovat festival a právě v Olomouci? „Původní myšlenkou bylo cosplayery představit veřejnosti, vytáhnout je mezi lidi, sejmout z nich stigma podivínů, co chodí na karnevaly nebo jsou to úchylové v likrových oblečcích. Ukázat, že cosplay je umění, a že když oživíte třeba princeznu, vygenerujete mezi lidmi obrovské množství pozitivní energie. A to se nám, myslím, daří.“ A protože v Olomouci s touto myšlenkou začali, rádi se sem s festivalem vracejí.

Sám organizátor je velkým fanouškem cosplay a bývalý cosplayer. Dnes už se této aktivitě věnuje jen pro zábavu: „Od roku 2013 jsem si prošel různými vývojovými fázemi a byl bych rád, kdyby mi cosplay zbyl už jen jako zábava a neubíral mi tolik nervů,“ říká se smíchem a doplňuje: „Když máte termín soutěže, který musíte stihnout, nebo zakázku, mezitím chodíte do práce a k tomu každý den navíc dalších osm hodin řežete, brousíte, šijete a vymýšlíte, jak ze sebe udělat robota s nelidskými proporcemi, není to všechno dlouhodobě udržitelné.“

Cosplay jako práce

Některým lidem se v životě podaří, že se mohou živit tím, co je baví. Jde to i s touto aktivitou? „V  Česku se to zatím nikomu nepovedlo. Jsou tu náznaky, ale český trh není přímo napojení na tvůrce předloh, kteří penězi disponují a vyplatí se jim do oživení postav investovat. Nebo nemáme tak známé osobnosti, které by si jen díky popularitě z realizace cosplayů mohly vydělávat na živobytí. Světově bychom mohli za profesionály označit jen několik desítek osob. Obrovským potenciálem je zde však to, že obecenstvo cosplayerů je dnes globální a váš původ nebo bydliště vlastně nejsou podstatné. Přes sociální sítě dnes dokážete komunikovat odkudkoli po celém světě.“ Více informací o festivalu cosplay, který proběhne v Šantovce, najdete na www.galeriesantovka.cz

reklama