[OL]4you na

Životní cíle verze 2.0

Doba roušková, jak ji pracovně nazýváme, chtě nechtě zpomalila životní rytmus většiny z nás. Poskytuje nám tak více prostoru nejen pro věci, na které obvykle nezbývá moc času, ale také na přemýšlení.

Životní cíle verze 2.0
Workshop Sebeřízení a efektivní využití času (Zdroj: Vault42)

A když jsme u toho přemýšlení, není špatné zamyslet se nad vlastními cíli. Pracovními i těmi osobními. Víte, jaké jsou ty vaše? Dokážete si je všechny definovat lusknutím prstu nebo během pár minut? A umíte jich také dosahovat? 

Já jsem musela hodně přemýšlet, když jsem poslední týden před "korónou", kdy ještě svět fungoval normálně, absolvovala ve Vault42 workshop Sebeřízení a efektivní využití času, pod vedením koučky Vlaďky Závrské. Při rychlém přihlašování na workshop jsem si myslela, že se bude jednat o pracovní oblast, o to větší překvapení přišlo na místě, když se řešily osobní cíle a jejich dosahování. Většina těch mých je totiž právě pracovních a definovat si ty osobní nebylo vůbec tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Při troše přemýšlení a volbě správných technik to ale jde. Pozitivní je, že když si své cíle nastavíte (jednoduše řečeno, když budete vědět co chcete a co je pro vás důležité), budete mít pak více času. Nebudete se totiž plácat od ničeho k ničemu. Z workshopu jsem tak odcházela s hlavou plnou různých myšlenek a rozhodla jsem se s nesmírně milou Vlaďkou potkat ještě jednou a o koučování se dozvědět více.  

Koučování je staré jako lidstvo samo. Po prostudování různých dostupných materiálů jsem se dočetla, že jeho prvky se objevovaly již za Sokrata, když vedl diskuze se studenty. Za moderní průkopníky se dají považovat Sir John Whitmore a Timothy Gallwey. Již od nich pochází ta nejpodstatnější myšlenka koučování a to ta, že máme všechno ve své hlavě.  "Lidi si sami nevěří. Musí si uvědomit, že zvládnou cokoli, co si umí představit (a samozřejmě to musí být reálné). To je totiž ten hnací motor. Jakmile si umíme představit, co chceme, je daleko snazší za tím jít a svého cíle dosáhnout", doplňuje Vlaďka. Pokud k jejich dosahování navíc připojíte pozitivní myšlení, jste na té nejlepší cestě. Ne každý z nás musí být nutně pozitivní, ale i to se dá naučit. Schválně si zkuste každý večer vyjmenovat tři věci, které vám během dne udělaly radost a za které jste vděční. Můžou to být i maličkosti, které jste vy sami neovlivnili, ale které se dějí. Dnes bylo například venku tak nádherně, že z toho člověk musí mít radost. Můžete mít radost i z toho, že jste se, i když třeba sedíte doma a máte home office, pěkně oblékli a zvládli jste dokončit nějaký důležitý úkol. A tohle "radostnění" si každý večer před spaním připomeňte, uvidíte, že se vám hned bude nejen lépe usínat, ale i lépe fungovat! 

Připadá vám, že ve svém soukromém nebo pracovním životě přešlapujete na místě a nikam se neposunujete? Pak je pro vás kouč skvělou investicí. Ta se navíc nemusí pohybovat v kdovíjak vysokých cifrách (na druhou stranu investujete sami do sebe a to se vždy vyplatí), je možné, že se s jeho pomocí „nakopnete“ již po pár setkáních. „Obvykle stačí pět nebo šest sezení. I za jedno sezení a za hodinu se dá díky správně mířeným otázkám vyřešit spousta věcí. Klient se hlavně musí opravdu chtít někam posunout,“ vysvětluje Vlaďka. Své služby poskytuje nejen klientům v osobní a business oblasti, ale pomáhá také například ženám samoživitelkám, které dlouho nepracovaly a neví, jak si správně napsat životopis nebo si samy neumí poradit s hledáním práce. Když jsme spolu seděly a bavily jsme se, ptala jsem se, co považuje za velký úspěch, kterého se jí podařilo v oblasti koučingu dosáhnout. "Byla to klientka, se kterou jsem mívala konzultace on-line, žije v jedné zahraniční metropoli, kde je obrovská konkurence na trhu práce a není lehké se prosadit. Když jsme začínaly, měla docela nízké sebevědomí a nevěděla, co se životem. Za rok práce jsme díky rozhovorům a různým technikám dosáhly toho, že pracuje pro jednu z nejznámějších sociálních sítí a celkově je velmi spokojená. Z toho jsem měla obrovskou radost, ten posun tam byl opravdu strašně vidět.", usmívá se Vlaďka.  

Kdy začít přemýšlet nad tím, že si máte najmout kouče?

- když se vám zdá, že stagnujete at už v práci nebo v osobním životě

- když vám chybí životní energie (prostě když jste takoví "nijací" a nevíte, co se sebou) 

-  když stojíte před důležitým rozhodnutím a nemáte dost vůle ho udělat 

Kouč vám nikdy neřekne "udělej tohle a támhleto", ale naopak vás díky různým technikám nasměruje tak, že nakonec budete sami vědět, co je ten nejlepší další krok. 

Hledáte řešení nějakého problému, který vás trápí a nevíte si s ním rady? Vyzkoušejte si sami doma techniku GROW, jejímž autorem je již zmiňovaný Sir John Whitmore. Napište si na papír pod sebe písmena G (jako cíl), R (realita – je dosažení vašeho cíle vůbec reálné?), O (možnosti vedoucí k jeho dosažení) a W (vůle, pokud ji k řešení vlastně vůbec máte a opravdu problém vyřešit chcete). Ke každému písmenku si pak vypište jednotlivé body, u písmenka O můžete mít klidně možností spoustu. Využitím téhle metody si uvědomíte, co skutečně chcete, jak daleko na cestě k cíli jste, jaké jsou vaše možnosti (těch může být spousta) a také způsoby, kterými jej dosáhnete. 

Každý si prý najde svého kouče, ale ne vždy to může být hned napoprvé. Je možné, že se setkáte s koučem, který se s vámi rozhodně "nebude mazlit", i to může lidem vyhovovat. Jednoho takového dokonce osobně znám, je ve svém oboru velmi známý a úspěšný, ale nedokážu si představit, že bych s ním měla v této rovině přijít do styku, ač je to jinak moc fajn člověk. Naopak s Vlaďkou si dokážu představit spolupráci strašně jednoduše, lidsky jsme si strašně dobře sedly a témat k povídání jsme měly i mimo koučingu spoustu. "Stává se, že si s klientem lidsky úplně nesedneme, a to je pro spolupráci velmi důležité. On musí věřit mně a já musím vědět, že se umí otevřít a že se chce posunovat", odpovídá mi Vlaďka na otázku, zda bere všechny klienty, kteří se ozvou a chtějí využívat jejích služeb. 

S dobrým koučem toho zvládneš víc. Pokud jste doteď váhali, zda takových služeb využít, za redakci říkám rozhodně ano. A to klidně i teď, v době rouškové, protože Vlaďku chytíte také on-line a konzultovat můžete klidně na skype nebo FaceTime :) 

reklama