[OL]4you na

Zařaďte zpátečku v materiální spotřebě

Ze všech koutů na nás volají dozvuky lidské nešetrnosti. Hromadíme věci stejně zběsile jako nakupujeme zboží v obchodech. Proto jsme exkluzivně pro vás připravili hravý manuál pro nastartování bezodpadového způsobu života. Pojďte s námi svět trochu odlehčit!

Zařaďte zpátečku v materiální spotřebě

Ať už jste milovníky ruchu velkoměsta nebo si rádi vychutnáváte klid na samotě u lesa, máme všichni něco společného. Tuhle Zemi, která pro nás (prozatím) představuje skutečně jediný domov. S nástupem éry moderní doby se nám otevírají dokořán nebývalé možnosti. Denně produkujeme obrovské množství spotřebního zboží na jedno použití a z lednic vyhazujeme potraviny ještě před datem spotřeby. Zvykli jsme si na luxus, pohodlí i na fakt, že plastové obaly již zkrátka patří k neoddělitelné součásti našich životů. Když se však zadíváme do minulosti, zjistíme, že plast a produkty z něj nejsou žhavým artiklem dnešní doby, ale fascinoval odborníky již v 19. století.  Průlom nastal v roce 1953, kdy německý chemik Karl Ziegler vynalezl speciální druh termoplastu, ze kterého se posléze začaly sériově vyrábět igelitové tašky i sáčky. Právě tento objev povolil pomyslná stavidla v naší spotřebě. Dnes si už téměř nikdo z nás neumí běžné nákupy představit bez komponentů v podobě obalů, plastových sáčků či přebytečného papíru. Nyní je však načase se na chvíli nadechnout, zastavit kolotoč všedních dnů a zase se pokusit žít v harmonii s přírodou. Bez zbytečného odpadu. S námi se přesvědčíte, že se rozhodně nemusíte zříkat komfortu nebo se dokonce stát zarytým ekoteroristou. Ba naopak! V konečném výsledku mohou pomoci celému světu především malé, pozvolné krůčky provedené s lehkostí.

Maličkostmi vše začíná!

Na náš zrychlený způsob života i plýtvání planeta reaguje voláním o pomoc, a právě proto se momentálně napříč společností i generacemi rozmohl unikátní trend v oblasti životního stylu: Zero Waste. Ono tajuplné slovní spojení v doslovném překladu znamená „nulový odpad“ neboli „život bez odpadu“.

Zdá se vám tato myšlenka nereálná? Věřte, že změnu můžete nastartovat jednoduchými, ale velmi efektivními drobnostmi. Základem je třídění odpadu. Dříve tedy než automaticky vyhodíte obaly od potravin či banánové slupky do jednoho koše, projděte si blok vašeho bydliště a najděte kontejnery na tříděný odpad. Místo nákupu stále nových PET lahví s vodou si pořiďte stylovou lahev ze skla či kovu.

Tématem ekologie se aktivně zabývá také studentská iniciativa olomoucké univerzity – Udržitelný Palacký. Spolek mladých a tvůrčích studentů má na starosti řadu významných nápadů a strategií. Nás nejvíce zaujal projekt „Dolej si“. Samotný nápad vznikl v roce 2017 jako odezva na situaci ve Velké Británii, ve které existuje možnost doplnění kohoutkové vody zdarma v celé řadě kaváren, bister či barů. Zakladatelka Helena Škrdlíková se rozhodla přenést myšlenku na území Olomouce a také zbytku České republiky. Uvidíte-li na dveřích jakéhokoliv podniku etiketu se symbolem kapky vody s nápisem Dolej si, rozhodně se nebojte o vodu do vlastní skleničky, lahve či kelímku požádat. Dalším z počinů univerzitního spolku jsou projekty FreefoodFreeshop, které fungují na bázi výměny a bartrování potravin, oblečení nebo užitkových předmětů mezi pracovníky univerzity a jejími studenty. „Zájemci o jídlo se většinou ozvou do několika minut. Svého majitele si tak může najít i potravina s krátkou dobou trvanlivosti nebo přebytečná porce uvařené večeře,“ shodují se všichni členové spolku s úsměvem.

Stupeň eko pokročilých

Pokud často nakupujete v běžných řetězcích, ale už vás nebaví s sebou odnášet jako bonus také tunu igelitových sáčků, pak rozhodně neváhejte a noste si obalový materiál vlastní!

V současnosti na českém trhu existuje pestrá škála alternativ. Mezi ně patří také čím dál oblíbenější Frusacky, ekologické pytlíky vyráběné z PLA polymeru na bázi přírodních obnovitelných surovin, jako je kukuřičný či bramborový škrob a cukrová třtina. Obrovská výhoda těchto pytlíků tkví v tom, že jsou stoprocentně kompostovatelné a rozložitelné v přírodě. S revolučním nápadem přišly mladé studentky medicíny Tereza DvořákováHana Němcová. Frusacky jsou zabaleny v elegantní recyklované krabičce, lze je také prát a vydržet by měly až 2 roky. Můžete však pustit uzdu kreativitě a ušít si pytlíky sami doma. Nejvhodnějším materiálem jsou zbytky záclon, stará nenošená trika a jiné bavlněné látky. 

Dalším způsobem, jak ze života odklidit přebytečný odpad, je nošení vlastního hrnečku na kávu, tzv. keep cupu z recyklovaného plastu. Můžete si stále dopřávat svoji ranní porci vzpruhy a přitom ušetřit odpadkové koše. Takový hrnek vypadá velmi stylově v mnoha barevných odstínech i velikostech. Na ekologické tendence i trendy velmi pružně reagují také kavárny. Ve spoustě z nich už si nyní můžete vychutnávat lahodné nápoje pouze s bambusovými či kovovými brčky.

Na vlně eko profesionálů

Vzpomínáte si na časy našich babiček? Většina z nich chodila pro čerstvé mléko do konvičky a kupovala zásoby v hokynářství  do svých vlastních nádob. Vždy a pouze takové množství, které lidé spotřebovali. I dnes je takový styl nakupování možný! V našem kraji lze tuto nabídku využít v prodejně Olomouc Bez Obalu. Jedná se o kamenný obchůdek, v němž najdete základní druhy potravin od luštěnin, koření, ořechů, semínek, mouky přes sladidla až po netradiční ingredience. Veškerý sortiment vám nasypou do přinesených krabiček, případně látkových a papírových pytlíků. „Chodí k nám různí lidé. Jednu půlku tvoří rodiny, které si přichází pro tradiční potraviny, a ten zbytek jsou hlavně studenti, kteří chtějí jíst zdravě a nemají rádi obaly,“ prozradila nám usměvavá majitelka Veronika Klásková, která sama princip bezodpadové domácnosti ctí. Zároveň však dodává, že je pro ni nesmírně důležitý nadhled.

Také dary přírody v podobě zeleniny jsou k dostání bez obalů. Olomoucký bio projekt Ze-za-hrátky odstartoval svoje zeleninové bedýnky. Zákazník má možnost si objednat bedýnku s čerstvou lokální zeleninou každý měsíc jednotlivě, na půl sezony nebo rovnou na celý rok dopředu. „Snažíme se pěstovat v co nejširším spektru plodin tak, aby složení bedýnky bylo po celou sezonu opravdu rozmanité. V průběhu roku se můžete těšit také na bezové a rybízové sirupy, marmelády, dětské přesnídávky, pesta z kadeřávku či medvědího česneku, sušené bylinky a další produkty,“ říká zakladatel projektu Ze-za-hrátky Petr Gola.

O pestrou nadílku svěžího ovoce, zeleniny i bylinek se vám postará také Váš Krámek a jeho majitel Petr Gadas. Na základě poptávky zajistí pan Gadas každému zákazníkovi na míru jeho vybranou dávku přírodních vitaminů, které mu dorazí na přání až domů.

Svět eko fajnšmekrů

Následující tipy jsou určené pro všechny ty, kteří mají už ekologii a schopnost žít bez odpadu v malíčku. Máte-li v sobě navíc špetku tvůrčího ducha, nezapomeňte své kroky nasměrovat do Olomoucké dílny, v níž se pořádají pravidelné workshopy. Mezi nejoblíbenější patří kurz šití látkových tašek či pytlíků nebo výroba dřevěné lžičky. Také na poli kosmetiky lze být přátelský vůči přírodě. Stačí zahodit konfekční zubní plastový kartáček a pořídit si bambusový, který po spotřebě jednoduše vyhoďte na kompost a on se bez problémů rozloží. Pro ženy jsou praktickou vychytávkou látkové odličovací tampony, které vydrží roky. Vybírejte si však pouze vyrobené z jemné bio bavlny.

Horkou novinkou je také „stáčení“ kosmetických přípravků Tierra Verde do přinesených krabiček či lahví. V Olomouci nabízí tuto možnost zatím pouze v ekologickém kadeřnictví Zelená Hlava. Pro skutečné fajnšmekry a nadšence do pikniků existuje také vychytávka v podobě talířů vyrobených z otrub, se kterou přišla sít Makro. Už žádné jednorázové nádobí. Otrubový talíř můžete nakonec sníst, protože je vyroben pouze z nezávadných, organických složek.

Druhá šance pro potraviny

Ještě donedávna se kazové a neprodejné zboží ze supermarketů vyhazovalo ve velkém. Až do chvíle, kdy vznikla potravinová banka, která sdružuje veškeré neprodejné zboží a posílá ho dále do rukou humanitárních organizací. Momentálně ke všemu přispívá také fakt, že již nyní je zákonem schválená novelizace proti plýtvání, na které se výrazně podílel také bývalý ministr zemědělství a poslanec Marian Jurečka.

Konkrétně Potravinová banka v Olomouckém kraji (PBOL) letos převzala takřka 60 tun potravin, mířících na stoly potřebným. S blížícím se podzimem můžete pomoci také vy. Konkrétně v sobotu 10. listopadu 2018 se bude konat 6. ročník Národní potravinové sbírky. V Olomouckém kraji se zapojí více než 20 supermarketů a v každém z nich můžete koupit drobnost, kterou podpoříte vámi zvolenou organizaci. Poznačte si do diáře tohle datum a pomáhejte s námi, někdy stačí opravdu málo!

reklama