„Mezi více než osmi desítkami objektů, které budou 12. a 13. září v Olomouci otevřeny veřejnosti, je opravdu celá řada takových, které lze bez nadsázky označit za znovuzrozené,“ říká primátor Olomouce Antonín Staněk. „Jak jinak vnímat například vojenské památky, tedy forty a pevnůstky, které kvůli svému vojenskému poslání patřily po staletí do hájemství armády a běžným zrakům byly takřka neviditelné, zatímco dnes se stávají jedním z nejviditelnějších a nejatraktivnějších symbolů olomoucké turistické nabídky?“ Znovuzrozená jsou i výtvarná díla, která mohou vidět návštěvníci například v křížové chodbě katedrály svatého Václava nebo na stěnách uvnitř Klášterního Hradiska. Jen díky perfektní a pečlivé práci restaurátorů se můžeme dosud na tyto doklady výtvarného umění dávno minulých staletí dívat i dnes, jako by je jejich autoři dokončili teprve nedávno. „Velký zážitek slibuje třeba návštěva vily Primavesi, v níž návštěvníci poprvé uvidí také původní jídelnu,“ dodává náměstek primátora Pavel Urbášek.
Dny evropského dědictví ovšem letos přináší vedle památek a kulturně-historických pokladů také mimořádně pestrý program. Komentované prohlídky a vycházky po různých částech města s olomouckými historiky, Lafayettovské slavnosti s divadelními představeními Jana Sulovského o olomouckých osobnostech, jízda historickým vlakem po památkách či třeba oblíbené koncerty s velkým open-air vystoupením Moravské filharmonie v čele. Při zahajovacím koncertu v pátek ve 20 hodin zazní díla Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany či například Johanna Sebastiana Bacha, to vše za slavnostního nasvětlení radnice a sloupu Nejsvětější Trojice. Součástí programu je také oživení ASO parku, provoz veřejné čítárny u kašny Tritonů na náměstí Republiky, Knižní trhy a burza učebnic či celotýdenní program s prezentací francouzské kuchyně a hry petanque Olomouc má koule na Horním náměstí. Originální spojení světa dávných umělců s těmi ryze současnými nabídne také StreetArt Festival, v jehož rámci se na dvou místech v Olomouci objeví díla asi nejznámějších současných evropských writerů. Zcela samostatnou kapitolou je pak bohatý týdenní program, který připravilo Muzeum umění Olomouc. Pro větší přehlednost si lze stáhnout aplikaci s programem DED 2015 pro chytré mobilní telefony.
Olomoucký program Dnů evropského dědictví letos spojuje rekordní počet zpřístupněných památek s velmi zajímavým doprovodným programem, jehož ambicí je zapojit do oslav co možná největší část města i jeho obyvatel.
Více info najdete na http://ded.olomouc.eu