Pitný režim
Jedním z hlavních důvodů jarní únavy bývá nedostatečný pitný režim. Voda totiž pomáhá vyplavit z těla toxiny. Doporučujeme pít čistou vodu o teplotě okolo 16 °C, zpestřit si jí můžete kousky ovoce nebo bylinkami. Vyzkoušet můžete i kokosovou vodu, která tělu doplní všechny potřebné minerály.
Popíjet můžete i Mixitea, bylinný výluh ze 7 bylin – z maté, guarany, citronové trávy, kozince, ženšenu, maralu a mateřídoušky. Užijete si ho jako osvěžující čaj nebo povzbuzující energetický nápoj.
Arónie třikrát jinak
Slyšeli jste už o arónii? Říká se jí také temnoplodec nebo černý jeřáb a je to chuťový zázrak plný vitamínů! V Ovocňáku ji už nějakou dobu najdete v jejich sadech na česko-slovenském pomezí, teď ale hraje hlavní roli ve třech novinkách. 100% šťáva, sirup a džem jsou přesně to, co nakopne tělo a pomůže mu bojovat s jarní únavou.
Blahodárné působení černého jeřábu znali už naší předci, pak ale upadl v zapomnění. Jeho plody jsou přitom učiněný poklad. Bobulky jsou bohaté na vitamíny C, B, E a P a organické kyseliny. Pomáhají posilovat imunitu, preventivně je můžete konzumovat, abyste předešli chřipce a nachlazení, působí na krevní oběh, snižují krevní tlak, hladinu cholesterolu, zpevňují cévy a ovlivňují
fungování štítné žlázy. A navíc… Jsou neuvěřitelně lahodné! Produkty seženete na ovocnak.cz.
Otužujte se
Ráno se protáhněte u otevřeného okna nebo přímo venku. Skvělá je i studená sprcha. Pokud nejste otužilec, nejprve se omývejte mokrou žínkou a postupně přejděte na studenou sprchu. Tu můžete zakončit střídáním studené a teplé vody v intervalu 20 sekund studená a 1 minuta teplá voda. Ppovzbudíte lymfatický systém, cirkulaci krve i detoxikaci organismu.
Nadopujte se vitamíny
Vitamin C je také skvělý bojovník proti jarní únavě, podporuje normální funkci imunitního systému, chrání buňky před oxidačním stresem a usnadňuje vstřebávání železa, jehož nedostatek má únavu často na svědomí.
Když přidáte i hořčík, vylepšíte kvalitu spánku a odpočinku a prospějete tak regeneraci organismu. Vitaminy skupiny B dodají tělu energii, podpoří trávení a činnost srdce. Hodit se budou i vitaminy A a D. Velkou škálu vitaminů a minerálů koupíte na vitar.cz.
Odlehčete stravu
Přes zimu často dostanou zabrat žlučník a játra. Proto tělo uvítá, když mu dodáte, co nejvíce různorodých salátů, mangoldu, polníčku, špenátu a čerstvých bylinek, jako je pažitka, petržel, řeřicha či mladé listy pampelišek a kopřiv. Skvělé jsou i microgreens nebo naklíčená semena luštěnin. Doporučuje se i konzumace dvou lžíc fermentované zeleniny denně.
Aromaterapie
Povzbuďte svou mysl citrusovými esenciálními oleji, jako například citron, limetka, mandarinka, pomeranč nebo grep. Vynikající je i máta peprná, rozmarýn, eukalyptus, borovice nebo jedle balzámová. Koupíte je například u renomovaného českého výrobce Saloos. Pro rychlou úlevu nabízejí i aroma roll-ony se směsí „protiúnavových“ éterických olejů. Olejíček aplikujte pod nos, na spánky, vnitřní strany zápěstí, na akupresurní body či kontaktní místa lymfatického oběhu a jemně vetřete.
Běžte ven
Nezapomínejte na pohyb na čerstvém vzduchu. Pročistíte si hlavu a protáhnete celé tělo. Je jedno, jestli si zaběháte, zajezdíte na kole nebo třeba se jen budete procházet.
Foto: Cathy Pham, Unsplash