Kocovina vzniká jako chemická reakce v organizmu, kdy se alkohol přeměňuje na tzv. acetylaldehyd, který v těle způsobuje ty neoblíbené ranní potíže. Alkohol působí močopudně a proto pociťujete žízeň. Z těla odchází i vitaminy, minerály a cukr. Stáhnou se vám cévy, což vyvolává bolesti hlavy. A máte podrážděný žaludek...
Jaká je prevence vzniku kocoviny?
1. Nejlepší je nepít vůbec, ale to bohužel někdy nejde. Však to znáte.
2. Vypijte tak dvě hodiny před první skleničkou vodu s vápníkem. Doplníte tekutiny a vápník ochrání váš žaludek před překyselením.
3. Dopřejte si něco k snědku před i během pití alkoholických nápojů. Doporučuje se něco tučnějšího, ať obalíte žaludek tukem a do krve neprojde tolik alkoholu.
Během pití alkoholických nápojů...
1. Ke každé skleničce vždy pijte vodu v poměru 1:1.
2. Poslední skleničku si dejte 2 hodiny před spaním.
3. Než ulehnete, vypijte dostatečné množství tekutin – buď čisté nebo minerální vody.
4. Zvolte jen jeden druh alkoholu. Čím je nápoj sladší, tím rychleji se dostaví stav opilosti, protože cukr urychlí vstřebávání alkoholu do krve.
5. Pokud už pociťujete stav opilosti, je vhodné užít tzv. antiethanol, který zakoupíte v jakékoli lékárně. Tento lék zmírňuje negativní ranní příznaky a pomáhá játrům odbourat škodlivé látky v těle. Dvě tablety užijte ještě před usnutím.
Jak zmírnit ranní potíže?
Pamatujte, že organizmus spaluje asi 7,5 g alkoholu za hodinu, tedy litr vína spálí za 13 hodin.
A co skutečně funguje?
1. Doplňte tekutiny. Nejlepší je obyčejná voda nebo rozpustné vitaminové tablety ve vodě. Pozor si dávejte, pokud ráno pijete kávu. Káva odvodňuje a proto budete ještě více dehydratovaní. Pokud si ranní šálek nedokážete odpustit, doporučujeme k němu vypít pořádnou sklenici vody.
2. Dejte si studenější sprchu hned po probuzení.
3. Překyselený žaludek zklidníte chladným mlékem. Můžete užít i tzv. antacida, které koupíte v lékárnách.
4. Pokud máte pocit na zvracení, doporučujeme cumlat kostku ledu. Nebo si uvařte čaj z máty peprné. Nebo si kupte Coca-colu a vychlazenou je po lžičkách užívejte. Tím podchladíte žaludek a nebudete pociťovat nevolnost.
5. Je nutné dodat do těla jednoduché cukry pro potřebnou energii, např. hroznový cukr, med apod.
6. Užitím léků od bolesti (Ibuprofen) nebo kyseliny acetylsalicylové (Aspirin, Acylpyrin) si můžete způsobit podráždění žaludku. Proto je raději užijte s jídlem.
7. Pravidlo dalšího přísunu alkoholu ráno, tzn. „Co mě zkazilo, mě přece zase napraví“ je nesmysl. Vznikne tzv. kombinovaná otrava (ethanol + acetaldehyd) s daleko horšími následky.
TIP:
Pozor si dávejte na nápoje, do kterých je alkohol přidáván, jsou nezrádnější. To samé platí i o bublinkách, tedy oxidu uhličitém, který zase způsobuje rychlejší vstřebávání alkoholu do krve.
Červené víno obsahuje látku tyramin, který u některých citlivých lidí může způsobit silné bolesti hlavy.
Jak se zabavit večer a řešit následky ráno se dozvíte také v knize Chlastací hry a léčba kocoviny