Věděli jste například, že rod Primavesi pocházel z Vídně a přátelil se s Gustavem Klimtem?
Ten pro rodinu namaloval 17 obrazů a ve vile strávil poslední dva silvestry jeho života. Rod Primavesiů pocházel ze severní Itálie a koncem 18. století se usídlil v naší krásné Olomouci. Členové tohoto rodu patřili mezi přední moravské bankéře a průmyslníky, kterým patřily občanské domy na náměstí. Historie vily Primavesi se začíná psát roku 1905, kdy se Otto Primavesi, podnikatel, zemský poslanec, mecenáš umění a především nejvýznamnější z členů tohoto rodu, s manželkou Eugenií rozhodli postavit si vilu, která bude reprezentativní a bude odpovídat vážnosti jejich rodu.
Vila s mansardovou střechou a interiérem, který tvoří především centrální obytná hala s dřevěným schodištěm a krbem, které dominuje obrovské vitrážové okno s vyobrazením dřevorytiny Olomouce z roku 1706, byla dostavěna v roce 1906. Postavena byla v secesním stylu, ukazuje spojení vídeňské a anglické architektury té doby a pochází z návrhu vídeňského architektonického ateliéru Atelier für Architectur Krauss und Tölk. Za návrhem samotným pak stojí právě Franz svobodný pán von Krauss a Josef Tölk. Jedním z nejvýznamnějších hostů a rodinných přátel byl Anton Hanak, který pro rodinu vytvořil umělecké předměty pro interiéry i exteriéry. Mozaika, která zdobí vchod tak vznikla z jeho návrhu a na její realizaci se podílela celá rodina Primavesi. Zajděte se podívat, mozaika i celá vila včetně výhledů jsou dechberoucí!
Věděli jste, že bylo ve vile své doby i soukromé sanatorium? Když nastal rozpad Rakousko-Uherska, Primavesiové se vrátili zpět do Vídně. Následně odkoupily vilu Akciové rafinerie rolnických cukrovarů v Přerově a tyto cukrovary ji po pár letech převedly na doktora Františka Koutného. Doktor vilu přebudoval právě na soukromé sanatorium. V prvním poschodí bylo osm pokojů pro rodičky a na obou koncích byly přistavěny operační sály s velkým oknem. V druhém patře bylo devět pokojů pro pacienty po břišních a urologických operacích. V posledním podkrovním patře žilo dvanáct řádových sester. Po smrti doktora Koutného bylo sanatorium prodáno jeho spolužákovi, panu Robertu Pospíšilovi, který pokračoval v jeho provozování až do roku 1952, kdy bylo znárodněno a zařazeno do sítě státní zdravotní péče jako ambulance. Pro zařízení vily to byla velká rána, neboť změna na ambulanci znamenala stavební úpravy a poslední zbytky Hanakových soch i vybavení pokojů pána a paní byly odstraněny.
Co se s vilou dělo dál? V 80. letech byla vyhlášena národní kulturní památkou moderní architektury a byl vypracován projekt na rekonstrukci do původního stavu. Bohužel k rekonstrukci nedošlo a po revoluci byla zanedbaná vila navrácena do soukromého vlastnictví dcery doktora Pospíšila, paní Olgy Dvořáčkové. První pokusy o rekonstrukci dopadly dost zle, společnost, která ji měla na starosti zkrachovala a vila zůstala bez všech historicky cenných děl, oken i dveří. Všechna cenná díla byla roztroušena v restaurátorských dílnách a na dalších místech, odkud se po velkém pátrání podařila většina z nich objevit. Bohužel ne všechna díla končí zpět ve vile Primavesi. Některá z nich, například z tvorby Antona Hanaka, najdete i v Muzeu moderního umění, ač jejich původní místo je vzdáleno jen o kousek dál.
Muzeum moderního umění není jediným místem, kde můžete spatřit díla pocházející z vily Primavesi. Klimtův portrét Medy Primavesi patří do sbírky MET – muzea moderního umění v New Yorku. Další z portrétů Gustava Klimta, na kterém ztvárnil Eugenii Primavesi, se nachází dokonce až v jednom z muzeí umění v Japonsku.
Věděli jste, že v současnosti si můžete pronajmout jeden z pokojů na Airbnb?
Nádherný pokoj s dobovým zařízením si můžete pronajmout zde.
A konečně, věděli jste, že už v říjnu bude ve vile Primavesi otevřena nová kavárna Kafec?
Než si však budete moct dát skvělé kafe, klidně se zajděte jen tak. Pokochat se výhledy ze zahrady, která je volně přístupná.
My rozhodně doporučujeme nečekat až do října a jednu z komentovaných prohlídek si zarezervovat už teď!