[OL]4you na

Velký knižní čtvrtek po jedenácté

Letošní první Velký knižní čtvrtek přinese celkem čtrnáct prestižních knižních novinek. Stane se tak tradičně ve čtvrtek, tentokrát 16. března 2017. I tentokrát je z čeho vybírat.

Velký knižní čtvrtek po jedenácté

Na co se můžete těšit? Nemalé očekávání vzbuzuje především román oceňované autorky Lenky Horňákové-Civade pojmenovaný Marie a Magdalény. Sága jedné rodiny, která je navzdory tragickým okolnostem velmi prostá a hlavně silná. Je to příběh rodové linie tří žen vyrůstajících bez otců rámovaný nacistickou okupací až po období komunistické totality.

Dramatický příběh Jessie Burton, autorky světového bestselleru Miniaturista, Múza slibuje strhující záhady a zvraty ve dvou liniích. Co všechno se skrývá za pozoruhodným obrazem španělského malíře Isaaca Roblese?

Pro milovníky silných příběhů je připraven Skleněný zámek od Jeanette Walls, příběh čtyř dětí, které vyrůstají v netradiční rodině v Americe 60. let a ačkoliv se protloukají životem skoro samy, vzpomínají na své rodiče s velkou láskou a pochopením.

Na pomezí životopisu a románu se nachází kniha Letní host od Alison Anderson. Hlavními protagonisty příběhu o lásce a síle fantazie jsou Anton Pavlovič Čechov a nevidomá lékařka.

Milovníci napětí se mohou těšit na švédskou krimi autorky Hanny Lindberg Stockholm: přísně tajné – příběh o honbě za uznáním a láskou v dnešním Stockholmu a také na detektivku Eugena O. Chirovici Kniha zrcadel – důsledně promyšlený vražedný hlavolam o ztraceném rukopisu i nebezpečných vzpomínkách.

Beletrizovanou literaturou faktu je oceňovaný bestseller Ďábel v Bílém městě od Erika Larsona:  skutečný příběh masového vraha H. H. Holmese – amerického Jacka Rozparovače, který ve svém domě zavraždil možná i stovky žen.

Čtivý životopis autorky Julie Hartwig Apollinaire odhaluje úchvatný pohled na pařížskou bohému začátku minulého století.

Anglický spisovatel Jerome Klapka Jerome pouhý rok před svou smrtí dokončil autobiografii Čas mého života. Svým typickým duchaplným stylem vzpomíná na krásné i náročné časy svého života. 

Známý polský novinář a esejista Mariusz Surosz se tentokrát v knize Ach, ty Češky! zaměřil na silné životní příběhy slavných českých žen z pohledu cizince. Kniha je mistrovským dílem o naší povaze, komplexech, ale i obrovské síle.

Slovenský spisovatel Jozef Kollár přibližuje ve své knize 55 minut mezi životem a smrtí netradiční způsoby útěků abnormálně technicky zdatných uprchlíků socialistického Československa. Všechny hrdiny, jako například konstruktéra vrtulníků či vynálezce akvaskútru, spojovala kromě zručnosti a touhy po svobodě naděje, že na Západě uplatní své nevšední schopnosti způsobem, jakým doma nemohli.

Jennifer Teegeová spolu s novinářkou Nikolou Sellmairovou popsala v knize Můj dědeček by mě popravil vlastní trauma, když ve svých osmatřiceti letech náhodou zjistila, že je vnučkou nacistického velitele Amona Götha známého mimo jiné z filmu Schindlerův seznam.

Povídková antologie Ve světle nebo ve stínu se hemží samými slavnými autory jako Stephen King, Lee Child či Joyce Carol Oatesová. Ti se inspirovali dílem amerického realistického malíře Edwarda Hoppera a na jeho motivy napsali originální povídku.

Regionální historik Petr Bergmann sestavil ze svých sbírek grafik, map, pohlednic, fotografií knihu Krkonoše na starých rytinách a litografiích. Naleznete v ní přes dvě stě mnohdy unikátních grafik z let 1740 až 1900. Pokochejte se zapomenutými pohledy na jedinečná horská panoramata a zaniklé krkonošské boudy. Srovnání se současností přinášejí fotografie Jana Hrdého.

Mladé čtenáře zavede nositelka prestižní ceny Magnesia Litera Petra Dvořáková do světa florbalu, prvních lásek v příběhu Každý má svou lajnu.

Více informací najdete na www.velkyctvrtek.cz

reklama