Program si jistě užije celá rodina. Vyrobíte si vlastní kosmetiku, vyzkoušíte chemické pokusy nebo si poslechnete tlukot zamilovaného srdce. Speciální program je připraven i pro seniory. Ti mají v neděli vstup zdarma do expozice Rozum v hrsti.
V rámci programu si vyzkoušíte, jak lásku vidíme, jak ji slyšíme, kde vzniká a jak ji poslat dál. Dozvíte se také, zda má nějakou logiku, zkusíte si poskládat hlavolam srdce, nebo na obrázcích sloučit páry, které se k sobě hodí. Chybět nebudou ani aktivity ze zvířecí říše. Bavit budou každého, koho zajímá, podle čeho si zvířata vybírají svého ideálního partnera, kteří živočichové jsou nestálí a kteří věrní až za hrob, jak to chodí při zvířecích námluvách, nebo proč se samci tvrdě střetávají o budoucí partnerky v soubojích.
Workshop v Laboratoři poznání odhalí přípravu kosmetických přípravků. „Zájemci si mohou vyzkoušet, jak fungují opalovací krémy, jak působí vitamin C na pleť a jaké látky nám vytvoří nejlepší pěnu. V kreativní dílně si vyrobí vlastní kosmetický výrobek, tekuté mýdlo na míru, kterým potěší sebe nebo někoho blízkého,“ řekla koordinátorka vědeckých dílen Sabina Krčmová.
Na nedělní odpoledne od 14 hodin je připraven workshop na téma Láska kvete v každém věku. Na něm se mimo jiné dozvíte, že symbolem lásky je sice od pradávna srdce, ale za všechny intenzivní pocity, zamilovanost, zoufalství či „puknutá srdce samým žalem“ může jen a jen mozek.
Součástí dílny budou i ukázky z aktivit realizovaných v kurzu pro seniory Blízká setkání třetího věku, na který je právě spuštěna registrace. Workshop je však určen široké veřejnosti.
“Návštěvníci se dozví, co se děje v našem mozku, když jsme poblouzněni romantickou láskou, vznášíme se v oblacích nebo se naopak trápíme nešťastnou láskou. Také si povíme, jak se mění chování našich „zamilovaných neuronů“ po dlouholetém partnerském soužití,” pozvala na aktivitu garantka programu a vysokoškolská pedagožka Ivana Fellnerová.
Tématem aktivity v expozici Do historie! bude mimovolné vzpomínání. „Jedná se o druh vzpomínek, které se běžně stávají v každodenním životě, pokud se setkáme s něčím, co vzpomínku vyvolá, bez naší vědomé snahy. Nejčastěji je vzpomínka vyvolána díky čichu a jedná se zpravidla o vzpomínky se silným emočním nábojem,“ prozradil historik Tomáš Arnold, který program připravuje.
Více informací najde na webových stránkách.