Antarktida – Můj životní sen, Mike Horn
(čte Luboš Ondráček)
Dobrodruh Mike Horn se vydal úplně sám na za 57 denní cestu dlouhou 5100 kilometrů nepřístupným terénem Antarktidy na počest své zemřelé ženy Cathy. V tomto strhujícím cestopisu popisuje události, které doplňují rozmluvy se svou ženou. Ve dvouapůlmetrákových saní táhl jen to nejnutnější. Necestoval vyježděnými cestami na lyžích, ale absolvoval prvovýstupy pohořím královny Maud i masou Dómu C v nadmořské výšce přes 3 000 m s pomocí tažných draků. Překonával nesčetné nástrahy, antarktický chlad, bezvětří, zející průrvy a bezpočet jiných nebezpečí ohrožujících jeho život.
Sůl moře, Ruta Sepetysová
(čtou Radka Fidlerová, Anita Krausová, Petra Tenorová, Kryštof Krhovják, Kryštof Bartoš)
Příběh jedné z nejhorších, přesto téměř neznámé námořní katastrofy se odehrává koncem druhé světové války. Statisíce Němců prchají před postupující Rudou armádou. Stejně jako Joana, Emilia a Florian, jejichž cesty se zkřížily na lodi, která slibovala spásu a cestu ke svobodě. Donuceni okolnostmi drží při sobě, ale když se zdá záchrana na dosah, udeří tragédie. A všichni chtějí přežít.
Smrtící bílá, Robert Galbraith
(čte Pavel Rímský)
Smrtící bílá je čtvrtý a zároveň nejdramatičtější krimiromán, který vyšel pod pseudonymem autorky Harryho Pottera J. K. Rowlingové. V hlavní roli vystupuje soukromý detektiv Cormoran Strike. Jednoho dne do jeho kanceláře vrazí Billy, problémový mladík, přesvědčený o tom, že byl v dětství svědkem vraždy. Zatímco se snaží popsat, na co vzpomíná, Strike cítí, že v jeho příběhu je něco pravdivého. Než mu stihne položit své otázky, mladík v panice uteče. Nezbývá než rozplést Billyho příběh ve zlověstné vile hluboko v přírodě a ve světě temných rodinných tajemství.
Máma zabiják, Asia Mackay
(čte Iva Pazderková)
Každá pracující máma zná pocit viny a úzkosti, když jde první den po rodičovské do práce. Tahle navíc je jediná svého druhu. Alexis je totiž elitní agentka tajné služby Jejího Veličenstva. Hned po návratu jde rovnou do akce, čeká ji operace mezinárodního významu. Žádný starý známý z branže není připraven na akceschopnou matku. A běda tomu, kdo by jí řekl „to nedáš“. Protože ona to dá, a ještě bude doma spolehlivě včas na koupání.
Žádný sex a žádný spánek, Pat Fitzpatrick
(čte Martin Písařík)
I novopečení tatínkci mají pár dost dobrých důvodu, proč se na někdy náročné cestě rodičovstvím zasmát od srdce. Autor popisuje úplně vše – od shánění kočárku, záludností porodního oddělení, vybírání jmen, první dny doma s dítětem a snahu vycházet s příbuznými z manželčiny strany až po pozdější trable jako jsou výběr správné školy, formy trestů, chození na nočník a spousta dalšího. Zábavná příručka je ideálním dárkem pro čerstvé tatínky, kteří ještě netuší, co je čeká, ale i zkušené tatínky nebo maminky, které zajímá, jaké myšlenky je chlapům honí hlavou.
Veselí, Radka Třeštíková
(čte Zuzana Ščerbová)
Hrdince knihy Elišce je třicet, za svůj život toho poznala hodně, je zcestovalá a svobodomyslná. Nyní se vrací z velkoměsta zpátky domů k rodičům na Moravu. Nové zvyky, ale narážejí na maloměstský život plný vlastních obyčejů, pravidel i dramat.
Dědina, Petra Dvořáková
(účinkují Patricie Solaříková Pagáčová, Matyáš Valenta, Kristýna Podzimková, Robert Hájek)
Příběh jedné současné vesnice vyprávěný tak, jak ji vidí její obyvatelé. Josef je zoufalý, že jeho syn nechce převzít hospodářství, přitom je třeba na polích napravit to, co napáchalo družstvo. Vavirci počítají, kde by mohla ukápnout další koruna, dobrosrdečná prodavačka Maruna se snaží být s každým zadobře a řezník Láďa se dobývá pod cizí sukni. A malá Petruna? Ta chvilku neposedí. Přirozená fyzická blízkost hrdinů, jejich společná práce, jejich touha po lepším živobytí až vypočítavost jsou zdrojem věčných svárů i svázanosti a také marné snahy vyléčit minulé rány. Svižné vyprávění, které nikoho nesoudí a co je podstatné — nenudí.
Povídky na tělo, Martina Formanová
(čtou Bára Munzarová, Pavel Batěk, Lucie Juřičková, Eva Spoustová, Antonie Formanová, Martin Zahálka, Simona Postlerová, Petra Špalková a další)
Po několika románech a autobiograficky laděných prózách přichází Martina Formanová se souborem šestnácti kratších povídek na téma – partnerské a intimní vztahy v nejrozmanitějších podobách. S pochopením a humorným nadhledem líčí mnohdy bizarní situace a trapasy, střety ženského světa s mužským, ale i představy o sobě a o druhých se skutečným a často nahodilým chodem světa. Poznáte třináctiletou dívku, v níž probouzející se sexualita vyvolává odpor i touhy; úspěšného a přitažlivého muže, kterého dostihne drobné selhání v mládí; obyčejné milenecké a manželské páry unavené stereotypem; mladou překladatelku přivydělávající si nejstarším řemeslem světa nebo s padesátníkapod čepcem...
Nadýchané pohádky pro slané i sladké děti
(účinkují Hynek Čermák, Martin Myšička, Ivan Trojan) a Arnošt Goldflam)
Dechberoucí pohádky Arnošta Goldflama, Petry Soukupové, Petra Stančíka, Jiřího Stracha, Milady Rezkové, Bogdana Trojaka a Kláry Trojanové mají za cíl pomoci tzv. slaným dětem, které trpí nevyléčitelnou cystickou fibrózou a zpříjemnit jim jejich léčbu, při které musejí několikrát denně inhalovat. S inhalátorem v ruce se tak děti mohou ztotožnit s hrdiny sedmi dobrodružných pohádek, při kterých se hodně dýchá, fouká, funí, fučí, píská a děje se mnoho dalšího, co souvisí s dechem a plícemi.
(Cystická fibróza patří mezi méně známá dědičná onemocnění. Ročně postihne 20 až 25 novorozenců. Slané děti se jim říká proto, že mají až pětkrát slanější pot. V České republice žije s touto nevyléčitelnou nemocí přes 600 lidí. Průměrný věk délky života je 25,1 let a lékaři odhadují, že polovina v současnosti žijících pacientů se může dožít 38 let. Nemoc poškozuje prvořadě dýchací cesty, protože plíce jsou zatíženy abnormálně hustým hlenem, kde se lépe množí bakterie a ničí plíce až do jejich úplného selhání. Každodenní inhalace, následná dechová fyzioterapie, časté braní léků a vysokokalorická strava jsou nezbytnou součástí léčby. Při zhoršení zdravotního stavu je nutný pobyt v nemocnici a podávání vysokých dávek antibiotik do žíly, při zhoršeném dýchání i kyslíková terapie.)
Černobílé pohádky
(čtou Jiří Dvořák a Pavla Vitázková)
Pohádky od 18 populárních českých autorů jako jsou Zdeněk Svěrák, Alena Mornštajnová, Petra Soukupová, Dominik Landsman a dalších. Všichni autoři se na sbírce pohádkových příběhů podíleli bez nároku na honorář. Peníze z prodeje totiž poputuje na konto Společnosti pro ranou péči, která se věnuje rodinám s dětmi s (nejen zrakovým) postižením. Pohádky jsou určené hlavně dětem předškolního a mladšího školního věku. Hrdiny jsou děti, zvířátka a různé pohádkové postavy – je plná skřítků, mořských příšerek a dalších nadpřirozených bytostí.
(Raná péče je bezplatná služba pro rodiny vychovávající děti s postižením. Poradkyně společnosti navštěvuje rodiny v domácím prostředí, pracují s dětmi a všestranně je podporují v těžké životní situaci. Raná péče aktuálně pomáhá více než 700 rodinám po celé naší republice. )
Klub divných dětí, Petra Soukupová
(účinkují Pavla Tomicová, Dita Kaplanová, Jiří Vyorálek, Jaromír Dulava, Johanna Tesařová, Robert Hájek, Ivana Uhlířová)
Mila, Petr, Katka a Franta jsou divní. Nebo si to o nich aspoň ostatní myslí. Desetiletá Mila má ráda zvířata — zvlášť hmyz a ze všeho nejvíc pavouky. Když se na něco soustředí, všechno ostatní pro ni přestane existovat. Petr sice chodí do čtvrté třídy, ale vypadá na prvňáka. Umí skvěle kreslit a v noci nemůže spát. Bojí se totiž tmy. Vlastně ne tmy, ale toho, co se v ní skrývá. A když už usne, zdají se mu hrozné sny. Katka nemá žádné kamarády, připadá si tlustá a ošklivá. Bojí se mluvit s lidmi a šťastná je jenom tehdy, když si čte. Franta má nemocné nohy a musí chodit o berlích. Je naštvaný na své postižení a bývá na lidi zlý. Baví se natáčením videí na YouTube, hlavně takových, v nichž provokuje ostatní. Tihle čtyři se náhodou potkají. Na začátku nejsou ani přátelé, spíš divné děti, co spolu tráví čas. Pak ale společně naplánují útěk z domova a zažijí něco, na co se nezapomíná.