Začíná to už během dětství. Děti, které nosí brýle, jsou před hodinami tělesné výchovy ve škole či na volnočasových kroužcích a v lekcích plavání vyzvány, aby si brýle odložily do skříňky. Vyučující za to vlastně nemůžeme odsuzovat – jsou to totiž právě oni, kdo je za zdraví dětí v tu chvíli zodpovědný. A počet úrazů, které se bohužel stávájí v důsledku ponechaných běžných dioptrických brýlí na očích dítěte, mluví za vše. A tak brýle, které se uzamknou do skříňky, jako by uzamčely i talent a schopnosti daného jedince. Dítě se pak drží zpátky a nezapojuje se tolik do hry, protože se v rámci svého hendikepu necítí jistě. A ani v dospělosti se to moc neliší – pokud se při nějaké činnosti necítíte jistí, přirozeně ji eliminujete. Tomu ale chtějí v olomoucké Optice Alexa zamezit a nabízejí proto takové sportovní brýle, aby vám už oční vady déle nebrzdily talent, se kterým můžete rozehrát naplno každou hru.
Brýle podle aktivity
I když si jdete do Optiky Alexa vybírat běžné obruby na své každodenní brýle, optometristky zjišťují, zda sportujete a jakým aktivitám se celkově věnujete. Často lidé totiž ani netuší, že existuje několik variant, jak právě každodenní obroučky zkombinovat se sportovními pro různé druhy aktivit.
„Výběr brýlí samozřejmě vždy závisí na finančních možnostech zákazníka. Proto je pro nás důležité, abychom věděli, jakými činnostmi je naplněn jeho život. Nabídku se pak snažíme navrhnout tak, aby brýle byly co nejvíce multifunkční. Samozřejmě se nedají použít stejná brýlová skla na běhání a lezení po horách. Lze však vybrat obrubu, kde se dají brýlová skla vyměňovat podle druhu sportovní aktivity,“ vysvětluje majitelka Optiky Alexa, Kateřina Kolomazníková.
Existují sporty, které speciální ochranu nevyžadují, ale i takové, které ji vyžadují. A pak tu jsou ještě natolik individuální sporty, že se musí kombinovat ochrana zraku navíc s použitím různých speciálních filtrů (např. právě pro horolezce). Největší skupinou jsou volnočasové aktivity – mnoho lidí dnes běhá, jezdí na kole, chodí do fitka... Ale pro lidi, kteří nosí brýle (často i silnější dioptrie) a nechtějí nebo nemohou nosit kontaktní čočky, přináší oční vada při sportu velké omezení. Někteří z nich se záměrně sportu pak vyhýbají, protože ho vlastně nemůžou dělat naplno. I běžná hodina jógy, pokud nevidíte na cvičitelku a cviky neprovádíte správně, může víc uškodit než pomoci.
„Za dobu, kdy nabízíme sportovní dioptrické brýle, jsme zvolili prověřené dodavatele, s jejichž produkty se maximálně ztotožňujeme a víme, že se na kvalitu můžeme spolehnout. Našim nejnovějším dodavatelem sportovních brýlí je italská značka Rudy Project, která se sportovními brýlemi zabývá již přes třicet let. Španělská firma Versport zase vyrábí několik značek brýlí – první je Versport (speciální bezpečnostní brýle) a druhou je Dos Uno (ta je určena na volný čas). Z dalších dodavatelů jsme si pro sportovní brýle vybrali značky 3F a Centrostyle.“
Běh, cyklistika, lyžování... všechny tyto sporty se dají nazvat „běžnými“, u kterých je ale potřeba důležitých vlastností jako např. odvětrávacích systémů, různých krytí či anatomických úprav. Brýle musí člověku dokonale „sedět“, aby mohl podat stoprocentní sportovní výkon.
Běhání
„Každému zákazníkovi doporučíme brýle a brýlová skla dle jeho specifických požadavků na konkrétní sportovní aktivitu s ohledem na jeho dioptrie a individuální parametry. Hlavním měřítkem je ale vždy komfort,“ vysvětluje Kateřina Kolomazníková. Mezi důležité informace např. od sportovců běžců je, v jakých terénech běhají. „Při běhání může docházet ke změnám světelných podmínek, například střídání ostrého slunce na louce a stínu po vběhnutí do lesa. Z tohoto důvodu lze doporučit do brýlí fotochromatické čočky, které se zabarvují podle intenzity UV záření. Velmi oblíbené jsou také sluneční čočky s polarizací, které odstraňují nežádoucí odlesky.“
Cyklistika
Pro cyklistiku je zase velmi důležité odvětrávání obruby – při vyšší rychlosti proudí vzduch mnohem rychleji a průduchy čočce umožňují, aby se lépe odmlžovala. Cyklistická obruba má velmi prohnutou bázi – anatomická úprava dokonale kopíruje obličej sportovce a stranice jdou za ušima různě upravit. Obruba se tak dá dobře schovat pod helmu, protože nikde nepřekáží. Oceníte také pohyblivé nosníky z velmi měkkého materiálu – kdyby došlo k nějakému nárazu, neporaní váš obličej.
Značka Rudy Project má sportovní brýle natolik promyšlené, že si můžete obrubu i nosníky sladit s barvou kola nebo helmy. „Pro cyklisty jsou vhodné polarizované sluneční čočky z netříštivého materiálu v barvách šedé, hnědé či zelené. Efektně působí rovněž barevné zrcadlové úpravy, kterými jsou vybaveny některé druhy zabarvených plastových skel, i zde je lepší variantou netříštivý materiál trivex. V případě cyklistiky, tak jako u běhání, je přidanou hodnotou fotochromatická vlastnost čoček. Firma Rudy Project nabízí řešení i klientům, pro které je dioptrická korekce při sportu nutností. Obrubu je možno individuálně zkompletovat. Dioptrická korekce je zabroušena v tzv. adaptéru, který je umístěn v zadní části obruby. V případě změny dioptrií se dají do adaptéru vložit hodnoty nové korekce. Před těmito dioptrickými čočkami se nacházejí funkční filtry rovněž s možností výměny,“ vysvětluje optometristka Mgr. Adriana Heclová.
Lyžování
Pro komfortní lyžování lze použít „brýle přes brýle“ – na nose pak máte brýle svoje a přes ně si nasadíte speciální lyžařské brýle. Ty mají vnitřní molitan upravený tak, aby bezpečně seděly na brýlích dioptrických a nikde na obličeji netlačily. Zde je samozřejmě důležitý jak komfort, tak potřebná ochrana. Druhou možností je zabroušení dioptrických skel do speciálního adaptéru, který se dá jednoduše vložit do vašich vlastních lyžařských brýlí.
Plavání
Pokud máte běžné dioptrie, dají se plavecké brýle pořídit relativně snadno. Značka Swimmi nabízí plavecké brýle, které jsou kombinací zaobleného pohodlného tvaru s bezpečnými plastovými čočkami, úpravou proti zamlžení a UV filtrem. Vybírat můžete z dioptrických čoček, od –1 do –12 a od +2 do +6. Zakoupením samostatných očnic na každé oko zvlášť dle potřebné dioptrie je možné sestavit plavecké brýle na míru. A v případě čoček s vysokými hodnotami nebo cylindrů se volí individuální zábrus.
Míčové a raketové sporty
U raketových sportů, jako je např. tenis a squash, je velmi důležitá ochrana před možným úderem míčku. U těchto sportů musejí brýle podléhat evropským normám a specifikacím týkajících se bezpečnosti. Je to poměrně složitá záležitost, při které se musí skloubit ochrana obruby jako takové s ochranou čoček. To znamená, že i čočka, která se do brýlí brousí, musí být ze speciálního materiálu. Jedná se o již zmiňovaný trivex, který díky svému indexu lomu a materiálovým vlastnostem poskytuje dostatečnou pružnost a bezpečnost. Drážka v očnici těchto obrub je vyrobena takovým způsobem, že při případném nárazu se čočka vymrští směrem ven a ne dovnitř.
Speciální sporty
Věděli jste, že byste mohli mít i speciální brýle na golf? Právě na něj se totiž doporučují čočky zbarvené do zelena – zvýrazňují totiž kontrast míčku vůči trávě. Pro motoristy jsou přes den praktické polarizované čočky v šedé barvě či odstínu zelené. Další možností jsou čočky DriveWear, které reagují svým zabarvením na měnící se světelné podmínky i za sklem auta, mimo to jsou vybaveny polarizací s vysoce kontrastní zelenožlutou barvou. Při řízení v noci, za šera či v mlze jsou užitečné čočky se žlutým filtrem, které projasňují vidění nebo čiré čočky se speciální antireflexní vrstvou snižující oslnění protijedoucích vozidel a zlepšující vnímání signálních barev. Pro vodní sporty se hodně používají šedé či tmavě hnědé polarizované čočky s kvalitní povrchovou úpravou kvůli odleskům vody – podobně to mají také rybáři. Ve sněhových podmínkách jsou příjemné čočky s filtrem v nádechu do růžové barvy. Ve vysokohorských oblastech se doporučují sluneční brýle s ochranou proti UV záření v kategorii 4.
Nerozbitné brýle? žádný problém!
Máte strach, že byste sportovní dioptrické brýle hned někde rozsedli nebo zničili jiným způsobem? V tom případě sáhněte po španělské značce Dos Uno – ta začala vyrábět zcela ohebné brýle (původně brýle pro děti) z důvodu spousty požadavků i od dospělých. Jsou maximálně měkké, komfortní, a skvěle vám postačí na běžné volnočasové aktivity. Alespoň se už nebudete muset obávat, že se hned zničí. Španělský výrobce si navíc zakládá na designu a dvakrát za rok představuje nové kolekce. V klidu je tedy využijete jak přes den v práci, tak i odpoledne, když se jedete projet na kole – stačí jen vycvaknout kloubky stranic a nasadit pásku!
Nebojte se zeptat a vyzkoušet na vlastní kůži
Zajímá vás, jaká barva, materiál či typ čoček by se vám hodil do sportovních brýlí? V Optice Alexa jste na správné adrese. Právě tady vám totiž velmi rádi zprostředkují veškeré informace, které byste měli před objednáním sportovních dioptrických brýlí vědět. Navíc si zde můžete vyzkoušet, jak vám na nose budou sedět nebo jak vám budou příjemné konkrétní filtry. Finální výběr je pak jen na vás a na vašich finančních možnostech. Proto také Optika Alexa nabízí více značek a cenových hladin. Najdete zde top produkty na trhu pro profesionální sportovce i brýle cenově dostupné na běžné volnočasové aktivity.
Mottem Optiky Alexa je Přijďte a uvidíte!, na kterém se shodnou všichni členové týmu. „Máme vždy ohromnou radost, když nám spokojení zákazníci se sportovními dioptrickými brýle přijdou sdělit, jak si sport konečně pořádně užívají, a jsou nadšení, že díky komfortu lepšího vidění podávají lepší výkon,“ dodává Kateřina Kolomazníková.
Optika Alexa
V Optice Alexa najdete velký výběr sportovních dioptrických brýlí, ale také obrovské množství běžných obrouček na každodenní nošení a brýle sluneční. Celý tým optiky má optometristické vzdělání a mnoho let se specializuje na dětské dioptrické brýle. V rámci toho spolupracuje také se Střediskem rané péče. Optiku Alexu najdete v Olomouci na ulici Riegrova 13. Více info najdete na www.optikaalexa.cz