[OL]4you na

Týden mozku vysvětlí, jak vzniká bolest nebo jak funguje paměť

Jak vzniká bolest, jak se učíme, co a proč si pamatujeme? Kromě těchto otázek zodpoví festival Týden mozku i mnoho dalších, které souvisejí s nejsložitějším orgánem těla. Během týdne od 13. do 19. března můžou lidé navštívit desítky akcí, včetně workshopů a virtuální reality. Všechny jsou tradičně zdarma, na většinu je ale třeba si vytvořit rezervaci na webu.

Týden mozku vysvětlí, jak vzniká bolest nebo jak funguje paměť

Po třech letech, kdy návštěvníci trávili Týden mozku převážně v online prostoru, se festival vrací do osobní roviny. V Hradci Králové, Praze, Olomouci a Ostravě budete moci navštívit přednášky, besedy, workshopy, hry, výstavy, vyzkoušet si virtuální realitu.

Přednášky hlavního programu Týdne mozku představí mozek jako metropoli, vysvětlí, jak vzniká bolest nebo jak funguje paměť, a to včetně vizuální. Přiblíží závažné nemoci, jako jsou Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba či schizofrenie. Dozvíte se, že záleží nejen na rytmu v těle, ale i jak neuronová síť mozku inspiruje informační technologie. A jedna se zaměří na extrémní prostředí – jak se lidský mozek přizpůsobí třeba pobytu v kosmu.

„Hlavní přednáškový cyklus nabídne čtyři až pět přednášek každý den od pondělí do pátku. Protože se konají prezenčně, je nutné si je co nejdříve rezervovat. Kapacita se rychle plní,“ upřesňuje Lenka Heroldová z organizačního týmu Týdne mozku.

Kompletní program je přístupný na webu, kde se dají akce i vyhledávat. Akce v Olomouci najdete zde.

Fóbie, optické klamy, logické hádanky
Součástí festivalu je pestrý doprovodný program. V hlavní budově Akademie věd na Národní v Praze se otevírá výstava Optických klamů, zájemci budou mít možnost také prožít virtuální realitu. Národní ústav duševního zdraví jim zprostředkuje trénink paměti nebo ovládnutí strachů a fóbií. Na zbavení se fóbií dokonce existují kurzy, které na festivalu představí ZOO Praha. Program též nabídne paletu workshopů a besed. Třeba v Hradci Králové lektoři poradí, jak na bolest, v Olomouci připravila Pevnost poznání tři interaktivní akce. Pro ty, kteří se vědy rádi „dotýkají“, budou nachystané otevřené pokusy, řešení logických úloh včetně Einsteinovy hádanky nebo paměťové techniky.

„Mám radost, že se festival Týden mozku každým rokem rozrůstá – třeba ne vždy co do počtu akcí, ale vždy do šíře nabízeného programu. Dokážeme tak mozek, nesmírně fascinující orgán, přiblížit všem věkovým skupinám,“ říká zakladatel festivalu Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny AV ČR.
Festival pořádá Akademie věd ČR ve spolupráci s Ústavem experimentální medicíny AV ČR a Českou společností pro neurovědy. Zúčastní se ho nejen jednotlivé ústavy AV ČR, ale také externí vystavovatelé včetně univerzit, nemocnic či soukromých firem. Hlavními partnery 23. ročníku Týdne mozku jsou společnosti Bioinova a M.G.P., spol s r. o., přičemž
poslední zmíněný si pro návštěvníky připravil přednášku o speciální technologii, která pomáhá odhalovat Parkinsonovu chorobu ještě dříve, než se objeví první příznaky.

Týden mozku je festival nejnovějších objevů a trendů ve výzkumu mozku a v neurovědách, který je součástí Brain Awareness Week (BAW) – celosvětové kampaně na zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku. Tradici Týdne mozku v České republice inicioval a založil český neurovědec profesor Josef Syka v roce 1998.
Hlavní program tvoří přednášky předních českých odborníků v oblasti teoretických i klinických neurověd. Do doprovodného programu se zapojí veřejné vysoké školy (program si organizují na svých pracovištích) a další instituce, které mají k tématu festivalu blízko.

 

FOTO: Jana Plavec, AV ČR

reklama