„Vzhledem k tomu, že pandemická situace je stále proměnlivá a zajímavé přednášky chceme zpřístupnit co nejširšímu publiku, vsadili jsme na zkušenost z loňského roku a všechny přednášky připravujeme on-line. O botanické přednášky předních odborníků, ať už přímo z naší botanické zahrady nebo externích, je velký zájem. Letos navíc, díky velké podpoře našeho generálního partnera, společnosti Hyundai Motor Czech, můžeme všechny přednášky zájemcům zpřístupnit
zdarma. Za to také patří našemu partnerovi velký dík,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Od ohrožených druhů přes pivoňky až k historickému herbáři
Termíny a témata přednášek jsou zveřejněny na webových stránkách botanické zahrady a jejich prostřednictvím se také můžete přihlašovat. V první přednášce na téma Můžeme zachránit ohrožené druhy rostlin?!, která se uskuteční ve čtvrtek 10. února, pohovoří RNDr. Vlastík Rybka, Ph.D., kurátor Botanické zahrady hl. m. Prahy: „Vymírání druhů je přirozený přírodní proces, v posledním tisíciletí však bohužel notně urychlený činností člověka. Přitom problematika vymírání rostlin není příliš známá, většina poučených laiků umí pojmenovat nějakého vyhynulého živočicha, ale znalost vymřelých druhů rostlin je na poměrně nízké úrovni a sahá ponejvíce k prvohorním stromovým přesličkám. V přednášce si povšimneme rozsahu vymírání a jeho rozmístění na světě, více druhů vymírá na menších ostrovech, kde mají jen malé populace a jsou citlivé i na relativně drobné změny.“ Přednáška bude založena na prezentaci konkrétních příkladů druhů z ČR i ze světa.
17. února se blíže podíváte na Původní druhy stromů v Česku s řednášejícím Bc. Tomášem Vencálkem, kurátorem Botanické zahrady Praha.
24. února na Mrazuvzdorné opuncie s přednášejícím Zlatkem Janebou, chemikem v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Opuncie nejsou mezi pěstiteli kaktusů tak oblíbené, jako mnohé kulovité či sloupovité kaktusy, jelikož zabírají hodně místa. Pozorovat tyto rostliny v přírodě, je však nezapomenutelný zážitek. O tom ví své i přednášející, který žil několik let v USA a měl tak jedinečnou možnost studovat kaktusy a další rostliny přímo na nalezištích. Mnoho opuncií pocházejících z jihozápadu USA je zimovzdorných a dají se pěstovat celoročně venku na skalce. Přednášející vám prozradí své rady a tipy k jejich pěstování.
3. března bude přednáška na téma Ohrožení a ochrana orchidejí s řednášejícím RNDr. Janem Ponertem, Ph.D., kurátorem Botanické zahrady Praha. Orchideje jsou počtem druhů největší čeledí rostlin. Vyskytují se na všech kontinentech mimo Antarktidy, osidlují širokou škálu různých stanovišť a některé druhy rostou i za severním polárním kruhem. Jsou však z velké většiny vzácné rostliny, a právě na to, čím je to způsobeno a jaké faktory lidské činnosti jejich výskyt ovlivňují.
10. března na vás čeká Pivoňková osvěta od přednášejícího RNDr. Pavla Sekerky, vedoucího a kurátora sbírky pivoněk Průhonické botanické zahrady. Historie pivoněk jako zahradních rostlin je delší než tři tisíce let. Byly pěstovány a dodnes se pěstují jako užitkové rostliny, ale především patří k nejdéle pěstovaným okrasným rostlinám. Seznámíte se s výskytem planých druhů pivoněk v přírodě a jejich variabilitou. Jistě Vás bude zajímat, jaké druhy se pěstovaly v minulosti v klášterech, jak se postupně objevovaly ve venkovských zahradách.
17. března uslyšíte přednášku na téma "Zelený" renesanční poklad aneb Nečekaný nález v broumovském klášteře přednášející: Mgr. Jarmily Skružné, kurátorky Botanické zahrady Praha. Znovunalezení unikátního renesančního herbáře v broumovském klášteře je krásným příkladem toho, že i dnes může být badatelská práce vzrušující, překvapivá a především neuvěřitelně zajímavá. Herbář vznikl za pozoruhodných okolností na konci 16. století a v kožené vazbě je shromážděno 358 druhů rostlin, které jsou opatřeny psaným komentářem vztahujícímu se především k použití rostliny při léčení. Společně si zalistujete Broumovským herbářem a nahlédnete za oponu renesančního kvasu doby, ve které vznikaly první herbáře sušených rostlin a byly zakládány první botanické zahrady.
Bližší informace s odkazem na přihlášení a další náležitosti k vámi vybrané přednášce obdržíte prostřednictvím e-mailu, pod kterým se na přednášku přihlásíte, a to týden před začátkem přednášky.
Přednášky se konají vždy ve čtvrtek od 17:30. Více informací najdete na webu.