[OL]4you na

TIP NA VÝLET: Výstava Paneland – Cesta časem zpět do vašeho dětství

Panelákové sídliště – to je fenomén, který je spojený s životem většiny obyvatel bývalého Československa. Snad každý z nás měl nějakého člena rodiny, který žil či stále žije v prostředí panelákového sídliště. Všichni z dětství známe hraní si s plastovou tatrovkou na pískovišti nebo super moderní stěnu v obýváku našich babiček s prosklenými vitrínkami pro výstavku toho nejdůležitějšího. To všechno a mnoho dalšího můžete znovu zažít v rámci ojedinělé výstavy Paneland v Brně, kam vám vřele doporučujeme udělat si jednodenní výlet!

TIP NA VÝLET: Výstava Paneland – Cesta časem zpět do vašeho dětství
ⓒ Kamil Till / Archiv Moravské galerie

Moravská galerie v Brně se inspirovala stále více populárním tématem panelákových sídlišť a uspořádala výstavu Paneland s podtitulem Největší československý experiment, která je k vidění v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně do 25. března 2018. Výstavní projekt veřejnosti představuje výstavbu paneláků během 70. a 80. let jako neopakovatelný urbanistický, architektonický a v podstatě i designérský experiment. Zprůmyslnění výstavby bytů bylo po druhé světové válce jedním z hlavních témat československých stavbařů a architektů, tehdy bylo zapotřebí vyřešit tíživý nedostatek bytů a zároveň pomoci transformovat průmysl. S nástupem normalizace po okupaci Československa v roce 1968 došlo k masivnímu aplikování panelové výstavby, v průběhu velmi krátké doby se tak stěhovala třetina obyvatel Československa do prostředí, které se zcela vymykalo dřívějším podobám bydlení, na které jsme byli u nás zvyklí.  

Nalézt klíč k tomu, jak prostředí panelových sídlišť uchopit a jak jej zabydlit, bylo úkolem jak pro samotné obyvatele, tak i pro vědecké týmy, které se tímto problémem zabývaly z pohledu architektury, urbanismu, sociologie či psychologie. Lidé byli svojí situací nuceni ke spontánním aktivitám, které měly zlepšovat volná prostranství mezi domy či upgradovat jednotlivé byty v jejich interiérech. Druhým zásadním mezníkem proměn se pak stalo období po roce 1990, které odráží novodobou historii Československa a následně České republiky. Začaly se měnit bytová jádra, dispozice pokojů, zateplování, nástavby a fasády.

V expozici se tak můžete kupříkladu těšit na kompletní rekonstrukci Husákovo 3+1, výběr dobového prefabrikovaného nábytku, řadu ilustračních fotografií či novodobá výtvarná díla a počiny, která s tímto tématem ve svém obsahu pracují. Na výstavě jsou kupříkladu zastoupeni umělci Josef Bolf, Jiří Černický, Tomáš Džadoň, Katarína Hládeková, Jan Pfeiffer, Michael Rittstein, Jan Šrámek, Maxim Velčovský, Jan Wolf či Miloš Budík.

Více informací najdete na webu.

reklama