Aneto, co je Outfitter Models?
Jsme modelingová agentura, v podstatě jediná v Olomouci. Je tady ještě jedna, ale funguje spíše na principu hostess, než modelingu. My hledáme modely a modelky, kteří jsou do této oblasti vhodní, vytváříme jim portfolia a připravujeme vše důležité, abychom je následně mohli poslat pracovat do zahraničních agentur. Odborně se naší práci říká mateřská agentura.
Kdo za agenturou stojí?
Agentura je především moje dílo. Mám vedle sebe pár lidí, kteří mi pomáhají, ale o většinu práce, jako je hledání talentů, tvorba portfolii i zařizování výjezdů, se starám sama. Máme dvorní vizážistku, pár externích fotografů a jednu scoutku (osoba, která hledá nové zajímavé tváře do světa modelingu, pozn. red.). V současné chvíli zaučuji nového bookera, který má na starosti zajištění vhodných agentur v zahraničí. Fungujeme dva a půl roku, pořád ale máme na čem pracovat.
Spolupracujete i se zahraničními agenturami?
Jsme v pravidelném kontaktu například s Ford Models, jednou z největších modelingových agentur na světě. Problém je v tom, že se nechci úplně přizpůsobit tradičním standardům, co se týče mír v modelingu. Tak jsme přímou spolupráci nenavázali.
Kam do světa jste vypravili vaše modely?
Jedna z našich modelek dostala práci v Bengalúru v Indii, druhá například v Bombaji. V současné chvíli jsme uzavřeli smlouvu v Miláně, kam měla odjet další naše modelka, bohužel celosvětová pandemie cestu prozatím zastavila. Slečny pracovaly v modelingových nebo produkčních agenturách, které si je vybraly na základě našeho návrhu. Agentury slečnám proplácejí náklady na cestu, zajišťují ubytování a dokonce vyplácejí modelkám týdenní kapesné. Zrovna práce v Indii je hodně komerční, fotí se katalogy běžné konfekční módy nebo tradičních indických oděvů. Jedna naše modelka fotila například pro Amazon, řetězec bengalúrských hotelů nebo sportovní oděvy pro značku S-Beast. Druhá se dostala například i na casting pro Netflix. Obecně práce v zahraničí funguje tak, že tamní agentura modelky posílá na castingy. Pokud zaujmou, získají si tak zakázky – ať už jde o focení, natáčení nebo přehlídky. Zrovna v Indii a dalších částech Asie je práce pro modelky opravdu hodně, říká se, že i mnohem více, než v tradičních módních metropolích, jako je Paříž nebo Miláno.
Působíte i u nás? Třeba v Olomouci?
Mimo zahraničí spolupracujeme s nejrůznějšími návrháři a značkami. Na portfoliích se podílí také třeba módní síť C&A, se kterými už dlouhá léta spolupracuji. V Olomouci si nemůžeme vynachválit návrhářku Kláru Kornfeld. Holky pro ni pravidelně fotí a společně pořádáme módní přehlídky. Je to člověk, díky kterému agentura dneska funguje tak, jak funguje. Bohužel přehlídky v Olomouci samy o sobě moc nefungují. Chybí tady módní produkce. Začlenily jsme je proto do nejrůznějších událostí, třeba do svatebního eventu Garden Parku. Přehlídka se konala i pro projekt Zaparkuj, pro Šantovku… Další pak běžně jako součást plesů nebo charitativních akcí, jako Mamma Help. Obecně mi ale v módě přijde Olomouc pozadu. Pocházím z Ostravy a jsem zvyklá, že třeba tamní nákupní centra pořádají módní akce mnohem častěji.
Kde ještě jinde Outfitter Models v Olomouci můžeme vidět?
V Olomouci zajišťujeme už jen občasná focení s místními fotografy. Klíčově se zaměřujeme na zahraničí, kde je práce modelkám mnohonásobně lépe placená. V Česku a především na Moravě není modeling častokrát brán jako seriózní povolání. Spousta firem chce aby modelky pracovaly zadarmo nebo za produkty, což podstatně podhodnocuje jejich práci. Stejně jako byste napsala článek do novin a místo finanční odměny za vaši práci dostala ty konkrétní noviny. Nesmysl.
Dá se takové nahlížení na modeling změnit?
Nutno ještě zmínit, že placené zakázky u nás na tom nejsou nejlépe. V Česku dostane modelka za práci například dva tisíce, za tu stejnou práci v Indii pět tisíc. Což je škoda, módní průmysl pak stagnuje. S Českem a módou je to hrozně těžké. Běžně se setkávám s velmi povrchním hodnocením módy, což způsobuje to, že spousta českých návrhářů, fotografů i modelek zkrátka utíká do zahraničí, kde je jejich profese mnohem více respektována. Dokud se ale najdou modelové a modelky, kteří budou ochotni dělat zakázky zadarmo, za fotky nebo za produkty, nebudou mít firmy motivaci najít schopné profesionály. Přitom se stačí podívat na rozdíl mezi zkušenou profesionální modelkou a slečnou, které jde především o prezentovaný produkt. Bohužel většina firem a podniků hlídá každou korunu, proto se to podepíše na následné prezentaci zboží. Na druhou stranu je třeba zmínit, že nové mladé značky, vznikající i na Moravě, modelkám slibují pěknou budoucnost. Díky sociálním sítím a on-line marketingu, který je pro nás dnes nutností, si nové značky dávají záležet na vlastní prezentaci. Nebojí se zainvestovat do profesionálních modelek a kvalitních produktových fotografií. Na takovém principu by mohla spočívat budoucnost českého modelingu.
Co Vás přimělo založit si modelingovou agenturu?
Na vysoké škole jsem začala s kamarádkami psát módní blog, kam jsme přidávaly vlastní editorialy. Tak jsem se dostala k focení. To mě začalo bavit mnohem více než psaní článků. Nakonec jsem práci s modelkami propadla úplně. Baví mě motivovat mladé a ambiciózní lidi k tomu, aby opustili svou komfortní zónu a zjistili, co všechno můžou dokázat. Je to každopádně nejlepší a nejzajímavější zkušenost mého života.
Jste sama modelkou?
Ne, bohužel jsem na to maličká.
Jaké jsou plány Outfitter Models do budoucna?
Předně doufám, že se situace co nejdříve uklidní. Naše modelky dostaly skvělé nabídky v Evropě a Asii. Byla bych hrozně ráda, kdyby je mohly využít co nejdříve. Chtěla bych nabrat mnoho dalsích modelů a modelek a nadále šířit povědomí o tom, že lidé kvůli modelingu nemusí přestat jíst. Ukázat jim, že dobrý agent stojí za svými talenty a nebude s nimi zametat.
Jak se člověk stane modelem v Outfitter Models?
Děláme především on-line castingy, veškeré instrukce k nim naleznete na našich sociálních sítích. Zájemci nám klidně mohou poslat e-mail na outfittermag@gmail.com s informacemi jako je věk, výška, ideálně i míry nebo konfekční velikost. Rádi uvidíme také fotku obličeje bez make-upu a celé postavy. Nové tváře můžeme objevit i na Instagramu, stačí když svou fotografii označí hashtagem #outfittermodel. Následně vyberu všechny zajímavé osoby a domluvím se s nimi na osobním castingu.