[OL]4you na

Sezona medvědího česneku je v plném proudu

Věděli jste, že je medvědí česnek bohatý na vitamin C? Účinky kvetoucí rostlinky jsou nižší, doporučuje se tedy sběr ještě před rozkvětem, ideálně tedy během dubna a v první polovině května. Medvědí česnek je zkrátka bylinka, která k jaru neodmyslitelně patří. Můžeme si jej vychutnat v salátech, v polévkách, jako pesto, společně s máslem na čerstvě rozpečené bagetě... Fantazii se meze nekladou. Jedno je však jisté - zamilují si ho i ti, kteří normální česnek zrovna dvakrát nemusí.

Sezona medvědího česneku je v plném proudu

Kde roste
Tuto zelenou bylinku najdete na vlhčích, stinných místech, kde vytváří bohaté "koberce". Nejčastěji roste v lužních a listnatých lesích, kolem potoků, řek, ale pěstuje se také jako okrasná rostlina a nachází se v zahradách a parcích. 

I když není ohroženou nebo chráněnou rostlinou, je potřeba upozornit na možnost porušení zákona, a to především při jeho sběru ve zvláště chráněných územích. Proto, ať už jdete na medvědí česnek kamkoliv, vždy se chovejte šetrně k okolní přírodě. Jistotou je koupě bylinky v obchodě.

Pozor na záměnu
Často se uvádí, že medvědí česnek můžeme zaměnit s konvalinkou, která je jedovatá. Tato záměna je reálná pouze v nekvetoucím stavu. Medvědí česnek ale spolehlivě poznáte, když list rostlinky zlehka promnete mezi prsty – přesvědčí vás jemná česneková vůně... 

RECEPTY
Medvědí česnek má nejvíce vitaminů, když jej konzumujeme čerstvý. Rovněž jeho chuť je tak nejintenzivnější. Doporučujeme jej přidat na upečený chléb namazaný máslem a posypaný solí, výborně chutná také v salátu, kde nahradí třeba listy špenátu. Perfektně doladí tvarohovou pomazánku a spolu se lžičkou kvalitního olivového oleje pozdvihne jakoukoliv krémovou zeleninovou polévku.

Pesto z medvědího česneku
Nejoblíbenějším způsobem konzumace medvědího česneku je pesto. 

Na výrobu pesta budeme potřebovat:
- velký svazek medvědího česneku
- hrst piniových oříšků (můžeme nahradit kešu oříšky)
- 3-4 lžíce olivového oleje
- 40 g parmezánu (případně sýru pecorino, má výraznější chuť)
- sůl dle chuti

Postup výroby:
Rozmixujte listy s oříšky za postupného přidávání oleje. Poté přisypte nastrouhaný sýr a sůl podle chuti. Pesto je výborné na čerstvé těstoviny, noky nebo třeba na topinky.

Bylinkové česnekové máslo
Skvělou variantou zejména do studené kuchyně je česnekové máslo, které dochutí jakékoliv pečivo a máme jej v ledničce kdykoliv po ruce.

Na výrobu másla budeme potřebovat:
- medvědí česnek 
- kvalitní máslo, ideálně z farmářských trhů
- kvalitní hrubozrnnou sůl

Postup výroby:
Nechte povolit máslo při pokojové teplotě, poté do něj zapracujte nasekané listy medvědího česneku a na mlýnku namletou sůl dle chuti. Máslo dejte do nádobky a v ledničce nechte ztuhnout. Takto připravené bylinkové máslo perfektně doladí čerstvě upečený domácí chléb nebo dokřupava rozpečenou bagetu. Tu pak ještě můžete zasypat pár zrnky soli.

Užijte si sezonu medvědího česneku dosyta!

FOTO: Unsplash

reklama