[OL]4you na

Šaty na míru – kde si je nechat ušít v Olomouci?

Když jsem se dozvěděla o novém atelieru Husha, kde vám v Olomouci ušijí šaty na míru (made-to-measure), neváhala jsem ani minutu a vyrazila na průzkum. Zjistila jsem, že základem kvalitního oblečení je vždy kvalitní látka.

Šaty na míru – kde si je nechat ušít v Olomouci?
ⓒ Létoslav Chromek

Když vcházím do ateliéru Husha na Palachově náměstí (v domě nad Plánem B), ocitám se najednou tak trochu v „mužském“ světě (i když na figurínách vidím i dámské šaty). Nutno podotknout, že právě tento mužský svět plný obleků, košil, motýlků a kravat mi evokuje eleganci první republiky. Paní Dagmar Horáčková, která olomoucký ateliér Husha provozuje, mě vítá a nabízí kávu. Shazuji ze sebe pracovní shon a pohodlně se usazuji do sedačky. Začínáme si s paní Dášou Horáčkovou povídat o módě, módních trendech a metodách šití na míru. 

„U nás šijeme tzv. metodou ,made-to-measure‘. Je to mezistupeň mezi běžnou konfekcí a klasickým krejčovstvím (tam zase změří člověku veškeré míry a oblečení se šije bez jakýchkoli vzorů přímo na něj, je pak potřeba více zkoušení a trochu jiné technologie) – neboli metodou ,bespoke‘ (ta je díky své náročnosti, přirozeně, velmi drahá). Při výrobě oblečení metodou made-to-measure tedy ušetříte nejen peníze, ale i čas, který byste museli věnovat několika průběžným zkouškám, aby střih dokonale seděl. I tak ale získáte velmi kvalitní kousek do vašeho šatníku, který bude vytvořen na základě vašich měr a požadavků,“ popisuje paní Horáčková rozdíl mezi metodami made-to-measurebespoke.

Co vás tedy čeká, když se rozhodnete vlastnit košili, oblek či šaty na míru z ateliéru Husha? Celý proces se neobejde bez toho, abyste si na začátku vybrali střih a látku. Vzhledem k nabízeným látkám, které jsou mimochodem to nejlepší, co na světovém trhu s luxusními látkami najdete (od světoznámých výrobců a dodavatelů jako Loro Piana, Holland&Sherry, Ariston, Vitale Barberis nebo Scabal), jsou střihy dané – ale nemyslete si, že by nebylo z čeho vybírat. Paní Horáčková s každým klientem velmi důkladně probere, jaké jsou vlastně jeho potřeby a pro jakou příležitost nové kousky šatníku plánuje. Ve chvíli, kdy je jasné, co se bude šít a z čeho, můžete se vrhnout na výběr detailů – např. u košile si vybíráte, jaký bude mít tvar límce, jaké budou manžety, kapsy, délka rukávů bude přesně na vaši míru a můžete si nechat vyšít i monogram či logo – hned si začínám představovat, jak by na takových bílých košilích (které nosím velmi ráda), vypadalo jemné decentní logo [OL]4you. Konkrétní detaily ovšem vybíráte u čehokoli, pro co se v ateliéru Husha rozhodnete. Moje finální volba padá na sako, těch mám nedostatek...

Na chvíli vlastním návrhářem

Líbí se mi pánský styl oblékání, proto je jasné, že sako musí být tak trochu „oversized“ (aneb jako bych ho ukradla partnerovi ze skříně). Fascinuje mě, že si ze vzorníku můžu opravdu vybrat všechno sama: látku na sako samotné, látku na podšívku, počet i podobu knoflíčků, prošívání, lemování, typ prošití... Moje představy jedou na plné obrátky a cítím úžasnou svobodu, když mi pod rukama obrazně vzniká nové umělecké dílo a hlavně jedinečný originál. Cítím se jako svůj vlastní módní návrhář!

Jediným problémem v tu chvíli je, že škála všech látek i doplňků je ohromně široká. Na první pohled mě dostává krásná podšívková látka, která háže úžasné odlesky. Probírám látky i knoflíčky a už teď se nemůžu dočkat, až si sako konečně obléknu!

Proces výroby

Ve chvíli, kdy máte veškeré detaily vybrány a vaše míry změřeny, můžete se začít těšit. Samotná výroba pak probíhá v dílnách v Portugalsku pod dohledem německé společnosti Stylers, která tak stojí za kvalitou zpracování. A vzhledem k tomu, že šije pro německý a anglický trh, je prověřena těmi nejnáročnějšími zákazníky. Od momentu, kdy jste změření a máte vybraný materiál i detaily, obdržíte svůj originální kousek zhruba 2-3 týdny na to. U obleků ovšem raději počítejte se 3-4 týdny.

Rozdíl mezi konfekcí a made-to-measure

O metodě made-to-measure se říká, že je to konfekce přizpůsobená mírám člověka. Proč tedy platit vyšší cenu, když v obchodech přetékají police i stojany se zlevněným oblečením, které vám sedí? Hlavním rozdílem je materiál. I když obchodní řetězce možná dávají práci chudým lidem (a to je také otázkou – nakolik humánní podmínky jsou nebo nejsou při práci dodržovány), při nabízených cenách nikdy nejsou schopny nabídnout tak kvalitní látky, jaké používají právě různá krejčovství a made-to-measure ateliéry. I zde bez rozdílu platí motto „Laciné, dvakrát placené.“ A to nechceme ani přemýšlet nad ekologickou stopou – co bude planeta dělat se vším tím zlevněným oblečením, které si už nikdo nechce koupit? Jen tak to přece nezmizí!  

Propracované střihy a kvalitní materiály, to je zárukou dlouhé životnosti ušitého oblečení na míru. Místo deseti sezonních kabátků si zkrátka pořídíte jeden, ale dokonalý. A které jsou látky, po kterých byste se měli pídit? „Když zmiňujeme kabáty, pak rozhodně 100% vlna. Na takovém poctivém vlněném kabátě nemusíte jeho věk odhadnout ani po třiceti letech. Dále to jsou různé typy vlny jako kašmír, panenská vlna atd., bavlna, len a čisté hedvábí z bource morušového,“ vyjmenovává Dagmar Horáčková nejkvalitnější látky, které používají v ateliéru Husha. Stejně jako portfolio kvalitních materiálů, tak i nabídka oděvů je víc než vyhovující. Např. na zimní období mohou pánové vybírat mezi nejrůznějšími typy kabátů (podšitých i nepodšitých), trendy pea coaty či klasickými pršiplášti. 

Zažehněte v sobě vášeň pro kvalitu

Zamýšlím se jen nad tím, kdy přesně jsme v České republice ztratili smysl pro vkus, když ještě generace našich dědečků a babiček byla zvyklá klást důraz na eleganci. Bylo to po otevření hranic, kdy jsme byli doslova „vypuštěni“ do obchodních center na Západě a okamžitě propadli všemožným nápisům na hrudi, péřovkám a outdoorovým kalhotům (které pak vlastně nosíme vždy a za všech okolností)? 

Mnohem zajímavější by přece bylo vrátit se ke stylu první republiky a dávat si záležet na tom, jak vypadáme, jak vystupujeme, jaký uděláme dojem na naše zákazníky, obchodní partnery, dodavatele, bankéře či nadřízené. Podlehnout klišé, že není důležité, jak vypadáme, by mohlo negativně ovlivnit rozhodnutí o nové zakázce, navýšení financování vašeho businessu nebo o lepší mzdě. Pojďme si najít svůj vlastní styl, zvýraznit své přednosti a ukázat světu vášeň pro život.

Zahoďte předsudky a přijďte si nechat ušít svou první košili či oblek na míru. Dobře padnoucí oblek, sako nebo košile v dnešní době už dávno není jen výsadou top manažerů, bankéřů či politiků... Naopak – trend v oblékání směřuje k větší uvolněnosti a bezprostřednosti. Cení se individualita, originalita a styl. Přijďte je najít do ateliéru Husha. Více info na www.husha.cz

Husha made to measure – Dagmar Horáčková 

Ateliér Husha Made To Measure najdete v Olomouci na Palachově náměstí 620/1 v 1. patře. Ušít si zde můžete nechat obleky, košile, šaty, kalhoty, sportovní saka alias blazery, kalhoty, kraťasy, pola, kabáty, smokingy, žakety i fraky! Jen svetry vám zde neupletou. Objednat se můžete na tel.: +420 721 466 496 nebo madetomeasure@husha.cz. Více info najdete na www.husha.cz

reklama