Zazvonil zvonec a pohádky byl... Kdepak konec! Tady pohádka teprve začíná. A Salátovník samozřejmě není zázračný strom, který by dohlížel nad zdravým stravováním všech kolemjdoucích. Co to tedy je? Nápad na zdravý, poctivý a bezobalový salát „ve skle jako dřív“ vznikl vlastně trochu z naštvání Terezy a Milana ze Šumperka, kteří milují hory a přírodu, cestování i zdravé jídlo. Oba dva nesmírně trápilo, kolik plastů a odpadu dokáže vyprodukovat moderní společnost a rozhodli se proti tomu bojovat. Salátovníkem.
Zálohovaná spokojenost
„Nelíbí se nám, jak moc se plýtvá jídlem a obalovými materiály, ani jaké saláty se v obchodech prodávají – jsou plné plastů a oschlé zeleniny,“ popisuje Tereza Kapplová a dodává: „Salátovník vznikl také v návaznosti na naši zaneprázdněnost a touhu našich přátel ochutnat, co dobrého se na našem talíří skrývá. Postupné obohacení dalších lidí o moje recepty nás navedlo k myšlence vytvořit něco zdravého a bezobalového. Je to možná troufalé, ale chceme se vrátit do dob našich babiček, rodičů a prarodičů, kdy se vše prodávalo ve skle, bylo zálohované a spokojení byli jak lidé, tak i příroda.“
V dnešní době se ale do jednorázových obalů balí téměř všechno. Hlavně kvůli pohodlí zákazníků. Společnost je stále více pohodlnější, proto bohužel volí ty nejjednodušší cesty. Proto také téměř vymizely z obchodů minerální vody a další nápoje ve skle: „Zůstaly nám jen ty v plastech. Jen proto, abychom se nemuseli vláčet se sklem z obchodu. A právě to se pokoušíme změnit. Sice nedokážeme změnit obchodní strategie supermarketů, ale když jim dáme nějaký podnět, přidá se k nám více lidí. Věříme, že společně bychom to mohli dokázat. Naše saláty dodáváme pouze v zálohovaných sklenicích. Sklenice nám zákazníci vrací, my jim vrátíme peníze, sklenice umyjeme ekologickými prostředky a znovu použijeme. Oba nás děsí, kam až jsou lidé schopni dojít s plastovými obaly – a co teprve to, co přijde, pokud s tím nezačneme něco dělat. V oceánech více plastů než ryb? Pojďte to změnit!“
Jak Salátovník funguje?
Plasty nejsou ale to jediné, co Tereze s Milanem vadí. „Je smutné, že spousta potravin se vyrobí, zabalí, polepí, a protože se neprodá, jednoduše se vyhodí. Takhle to dělat nechceme,“ prozrazuje Milan. Proto se problém s plýtváním jídla snaží vyřešit systémem objednávek den předem: „My tak uvaříme a nachystáme pouze tolik porcí, kolik se doopravdy sní.“ Zákazníci si tak saláty objednávají den předem přes web www.salatovnik.cz. Denní uzávěrka objednávek je v každém městě jiná, ale bývá to kolem 16. až 18. hodiny. „Po této uzávěrce nakoupíme jídlo přesně podle objednávek. Suroviny jsou denně čerstvé, a tím i chutné. Následně se jídlo připraví z těchto čerstvých surovin. Podle počtu objednávek začínáme připravovat saláty večer nebo druhý den brzy ráno. Ráno všechny saláty naložíme a rozvezeme do Salátpointů nebo přímo k zákazníkům.“
Nabídka salátů se mění jednou za týden až dva. Podnikavý pár se snaží nabízet saláty hlavně ze sezonních surovin – přes zimu a chladnější období připravují saláty, které zahřejí organismus a které se dají ohřát. Aby potěšili všechny zákazníky, vyrábějí i vegetariánské a veganské saláty. Sortiment produktů brzy rozšíří taky čerstvé ovocné fresh džusy a již teď si můžete zakoupit stylovou plátěnou tašku, která se dá využít nejen na pravidelné vyzvedávání salátů, ale také na běžné nákupy.
Tereza s Milanem rozhodně nemají malé cíle – v budoucnu plánují odebírat veškeré suroviny od dodavatelů bez obalů, chtějí do spolupráce zapojit místní farmáře a zařídit si svou vlastní farmu, na které by si pěstovali bio zeleninu bez chemie: „Víme, že je před námi dlouhá cesta – jsme jako jehla v celé té kupě plastů, ale doufáme, že se k nám připojíte i vy, protože bez vás to nepůjde.“
Jak na salát ze sklenice?
A jak se vlastně takový salát ze sklenice má správně konzumovat? „Jíst salát ze sklenice je někdy opravdu zábavné! Můžete ho jíst buď přímo ze sklenice, nebo si jej vysypejte na talíř. Záleží na vás, co a jak vám bude lépe vyhovovat. Některé ze salátů si můžete i ohřát. Salát ve sklenici je akorát potřeba protřepat, aby se dresink dostal do celého salátu. Pak už stačí jen zabořit vidličku a...“ popisuje Tereza a v redakci se všem už sbíhají sliny.
„Chtěli bychom, aby se každý zamyslel a začal přemýšlet nad tím, co jí, a omezil plasty. Můžeme s tím něco udělat, stačí když nad tím začneme přemýšlet a začneme každý sám od sebe. Pojďme začít jíst zdravě, neplýtvat surovinami a nevyrábět zbytečně moc odpadů! Pravděpodobně nezastavíme hladomor ani zamořování planety plasty, ale může se nám podařit to zmírnit,“ nabádá k životnímu stylu bez plastů Tereza. „Třeba docílíme toho, že nám do obchodů vrátí skleněné obaly a plastové se budou pomalu stahovat. To by byl pro nás opravdový úspěch! A k němu se můžete přidat i vy.“ V redakci si tedy objednáváme náš první Salátovník a Tereze s Milanem přejeme, aby jejich přání nebylo jen pohádkou...
Salátovník
I když zakladatelé Salátovníku tento chvályhodný projekt provozují v Šumperku, nově si můžete Salátovník objednat a vyzvednout i v Olomouci. Aktuálně jsou k dispozici dvě odběrná místa – kavárna Café La Fée v ulici Ostružnická 13 a obchod Starsteel v ulici Jeremenkova 1211/40b (najdete jej v podchodu před hlavním vlakovým nádražím). Další odběrná místa budou postupně přibývat. Více informací ohledně Salátovníku najdete na www.salatovnik.cz