Výsledky průzkumu ukazují, že téměř 60 % mladých filmařů věří, že genderová rovnost v českém filmovém průmyslu existuje. Tento optimistický pohled ovšem nesdílí všichni. Necelá čtvrtina respondentů, z nichž 29 % tvoří ženy, považuje tuto oblast stále za problematickou. Respondenti vidí projevy nerovnosti zejména v oblasti odměňování. Problematická je i diskriminace na základě pohlaví a nedostatek mentoringu.
Vnímání genderové nerovnosti se liší i v závislosti na konkrétní oblasti filmu. Diskriminaci na základě pohlaví uváděli nejčastěji zájemci o scenáristiku. Nedostatek rovnoměrného odměňování častěji registrovali respondenti věnující se animované tvorbě. Nedostatek mentoringu pak představuje problém zejména pro ty, kteří se zaměřují na zvukovou produkci.
Obecně mezi mladými filmaři panuje víra v lepší zítřky
Rovnost žen a mužů ve filmovém průmyslu, kterou vnímá většina respondentů, je součástí obecně optimistického pohledu mladých lidí na český filmový průmysl. 68 % respondentů si totiž navíc myslí, že je v něm dnes více příležitostí, než měly předchozí generace.
„Vytvoření inkluzivního a rovného filmového průmyslu je základem všech iniciativ pro rozvoj talentů,“ říká Pavel Turek ze společnosti Allwyn Entertainment Group, která již druhým rokem podporuje mladé filmaře z celé Evropy prostřednictvím programu Future Frames. „Účastníci vybraní do letošního programu prokázali, že rozhodujícím faktorem, pokud jde o úspěch ve filmové tvorbě, je skutečně talent, nikoliv pohlaví."
Filmy studentů nominovaných v programu „Future Frames" byly představeny na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Vítěz William Sehested Høeg obdržel prestižní stipendium programu podporovaného Hollywoodem.