Pádlovat na surfovém prkně však napadlo již domorodce z Velikonočních ostrovů o mnoho let dříve. Hlavní odlišností novodobého paddleboardingu je fakt, že jezdci nevyhledávají žádné vlny, ale prkna používají na řekách či jezerech k prostému kondičnímu tréninku. Od roku 2009 zažívá obliba tohoto sportu vzestup, který začíná nejprve v Americe a poté se přesouvá do ostatních částí světa. Věnuje se mu široká masa lidí od surferů, windsurferů, kanoistů a kajakářů až po úplné laiky a nadšence. U nás v České republice se ovšem jedná poměrně o žhavou novinku v oblasti vodních sportů.
Jak to celé funguje?
Na prkně podobném surfovému longboardu stojí jezdec ve středu desky, k jakémukoliv pohybu pak využívá jednoho dlouhého pádla. Je to činnost, při které člověk rovnoměrně zapojuje celé své tělo, zlepší si smysl pro rovnováhu a fyzickou kondici. Podle lékařských studií při pádlování dochází k zapojení široké škály svalů od lýtkových na nohou, přes zádové a šikmé břišní, až po všechny svaly na rukou – navíc se jedná o aerobní sport. Co je krásné, je, že k této aktivitě nepotřebujete nic jiného než plavky. A pokud budete šikovní, ustojíte celou jízdu bez jediného pádu. I my jsme si to zkusili a je to opravdu skvělý relax – za půl hodiny se dá objet kolem dokola celý rybník Poděbrady. Díky paddleboardu se tak dostanete do míst, kam byste normálně nedoplavali. V jednom úseku si dokonce budete připadat jako na řece Amazonce v jižní Americe. Při průjezdu touto částí se budete v duchu (možná i nahlas) modlit, ať zrovna tady nespadnete do vody mezi husté vodní řasy.
Půl hodina zapůjčení vás bude stát 60 Kč, na celou hodinu je to pak částka 100 Kč. Druhým místem v blízkosti Olomouce, kde je možné si paddleboard zapůjčit, je pískovna Náklo – více informací na webových stránkách areálu Wakepark Náklo. Dokud je venku teplo a sluníčko, neváhejte a udělejte si výlet oživený touto projížďkou!