Se závěsným cvičením TRX přišel v 90. letech 20. století mariňák Randy Hetrick z Kalifornie, který se během náročných misí po celém světě snažil udržet ve fyzické kondici a hledal se svými kolegy způsob, jak využít omezený prostor lodí a ponorek ke cvičení. Nejdříve začali využívat padákových popruhů a pokračovali přes gumové nástroje na opravu lodí. Zanedlouho z toho vzniklo ucelené funkční cvičení, které dnes praktikují lidé po celém světě a vyzkoušet ho můžete i vy – např. v Aplikačním centru BALUO Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého.
Jak začít
Jestli se ale domníváte, že musíte být trénovaný mariňák, abyste tohle cvičení zvládli, jste na omylu. Naopak – TRX je vhodné pro kohokoli, kdo se chce dostat do kondice, kdo chce zhubnout přebytečná kila, vyrýsovat svaly nebo zpevnit úplně celé tělo. Dokonce je také ideálním řešením, jak se pomalu dostat do pohybu v rámci regenerace po zranění. Nebude vás omezovat ani věk, ani vaše aktuální hmotnost. Veškeré cviky se totiž dají provádět v různém zatížení, které odpovídají vaší kapacitě.
První lekce
S Petrou a Radkem Tomankovými z olomouckého TRX studia si tedy domlouvám první individuální lekci, protože chci správně pochopit veškeré cviky a nezdržovat běžné hromadné hodiny svými dotazy. Nejdříve s Petrou probíráme, jak často cvičím a jaký styl života vedu, aby mi připravila lekci na míru. Pak rovnou přistupujeme k železným konstrukcím a začínáme provádět cviky na popruzích. Překvapuje mě, že chybí běžná kardio rozcvička jako před většinou jiných aktivit – např. na běhacím páse nebo rotopedu. Petra Tomanková mi vysvětluje, že kardio rozcvička vlastně není potřeba, protože tepovka se dá zvýšit během dřepů s přítahem, kdy se začíná s malou zátěží a postupně se může přidávat: „Svaly se postupně zahřívají a rozcvičují, postupně se také přidává zátěž a dá se upravit i intenzita. Podle potřeby můžeme na TRX připravit jak silový trénink, tak i kardio trénink – je to velmi variabilní.“
Sedm základních cviků
Ačkoli cvičení vzniklo v omezených prostorech, dnes nabízí TRX velmi propracovaný systém cviků, kterých je neomezené množství – všechny ale vycházejí ze základních sedmi pohybů, které provádíme všichni v běžném každodenním životě: dřep, předklon, tlak, tah, rotace, výpad a vzpor (neboli prkno). Všechny tyto pohyby se dají na TRX dělat na různé úrovni. „Pokud přijde člověk, který nikdy nesportoval, tak si skvěle zacvičí, aniž by se odrovnal po první lekci. Stejně tak si zacvičí profesionální sportovec, protože si u cviků nastaví vyšší úroveň zátěže i obtížnost cviků,“ vysvětluje Petra Tomanková.
TRX slouží také skvěle jako kompenzace pro sportovce, kteří se věnují jednostranným sportům, jako je např. golf, tenis nebo hokej. Zároveň se při cvičení na TRX posílí všechny svalové skupiny. Je to tedy jeden z mála druhu sportů, který funguje jak na kompenzaci, tak na posílení.
Sami nebo ve skupině?
Pokud se bojíte jít na první lekci, která probíhá ve skupině, zvolte si hodinu individuální: „Provedeme vás cvičením, abyste si dokázali představit, jak bude hodina vypadat, a naučíte se správné techniky provedení různých cviků. Není ale problém, když jako začátečník přijdete rovnou na skupinovou lekci – tím, že si každý účastník koriguje své vlastní zatížení i tempo, může být lekce namixovaná ze začátečníků, pokročilých i profesionálů,“ zmiňuje Radek Tomanek. Přítomný lektor vždy vysvětlí více i méně obtížnou variantu. „Optimální je praktikovat TRX hodiny alespoň 2x týdně. Kdybyste našli čas 3x v týdnu, bylo by to super, ale zase záleží na tom, jakým dalším aktivitám se ještě věnujete – zda třeba chodíte běhat nebo provozujete nějaký další sport...“
A právě kombinace cvičení TRX s během mě zajímá – protože se mi v červnu blíží další ročník mého oblíbeného půlmaratonu. I když pro mě není důležitý čas, za jaký těch 21,0975 km uběhnu (jde mi vždy spíš o skvělý pocit sounáležitosti s ostatními běžci a hlavně úsměv na cílové rovince), nechci si zhuntovat své tělo bez přípravy. Petra Tomanková mi potvrzuje, že si závod užiju mnohem lehčeji, když běhací tréninky doplním právě TRX cvičením: „Z hlediska fyzilogie zátěže je známo, že pro udržení svalové hmoty je vhodné vytrvalostní trénink doplnit či kombinovat se silovým cvičením, jako je např. TRX. TRX je tedy přesně prostředkem k tomu, aby svaly na nohou byly správně zatěžovány, aby vám rostla síla, protože čím silnější nohy máte, o tolik jednodušeji se s tím poperete.“
Důležitým aspektem přípravy na různé závody je také trénink v nestabilních podmínkách – např. naše olomoucké „kočičí hlavy“ v centru města jsou ideálním příkladem povrchu, kde si můžete ublížit. Stabilita kotníků je tedy zásadní. Na TRX lekcích trénujete např. s pomůckou „bosu“ – různé pozice a přeskoky, které simulují situace, kdy běžec běhá po louce či v nerovném terénu. Efekt silových cvičení při běhu je ten, že zvyšují ekonomiku běhu a působí preventivně proti nechtěným zraněním, např. podvrtnutí kotníku, z důvodu lepší svalové koordinace a stability při došlapu. Kombinace tréninku vytrvalosti a síly navíc působí pozitivně na kardiovaskulární systém a zároveň silové cvičení udržuje nebo zvyšuje podíl aktivní tělesné hmoty. Cvičení TRX se ale člověku hodí, i když vůbec nesportuje a na žádný půlmaraton se nepřipravuje.
TRX pro zdraví a vitalitu
Během mojí individuální lekce zkoušíme mnoho cviků, které mě baví svou jednoduchostí. Opravdu v nich rozpoznávám základní pohyby, jež dělám během dne, aniž bych si to uvědomovala. Cvičíme s klasickými TRX popruhy, hodně mě baví také natahovací lana (na kterých trénuji výbušnost), rip trainer (díky kterému posiluji střed těla, to se mi bude hodit na golfu), a ke konci hodiny blbneme i s medicimbály, bosu a na velkých míčích.
Uvažuju nad jednotlivými cviky a hned mi to dochází – tlak a přítah „cvičím“ při každém otevírání dveří na jednu nebo na druhou stranu. Při dřepu s medicimbálem, kdy ho vyhazuji do vzduchu a chytám zase zpátky – zde si můžu představit místo medicimbálu malé dítě – jedná se o identický pohyb. Díky těmto cvičením byste zkrátka měli být v běžném životě připraveni na všechny pohyby, které denně děláte. Zároveň se je zde naučíte provádět technicky správně. A nejlepší bonus? Cvičením na TRX zapojujete střed těla („core“ – tedy hluboké stabilizační svalstvo udržující mimo jiné vzpřímené držení těla), vedlejším efektem je vypracované břišní svalstvo!
„Spousta klientů nám říká, že najednou cítí, že chodí rovně. Díky TRX cvičení současně tvarujete postavu rovnoměrně – není žádná zátěž pouze na nohy, nebo pouze na ruce – tělo se opravdu formuje kompletně celé. Síla i svalová hmota (i když se nejedná o zásadní objemový růst, ale spíše rýsování) stoupá rovnoměrně,“ dodává Radek Tomanek. Přijít cvičit TRX může tedy kdokoliv s jakoukoliv motivací – ať jste žena, která chce zhubnout do plavek, nebo běžec, který se chce připravit na půlmaraton a podpořit přípravu. Nebo chcete nabrat sílu. Na lekce do TRX studia chodí studenti, ale i lidé ve zralém věku kolem 60 let. Domněnka „Já bych to nezvládl/a“ není na místě. Navíc máte u sebe vždy trenéra, který lekce vede a může tak korigovat prováděné pohyby účastníků.
Je BALUO jen pro studenty?
Ačkoliv se TRX studio nachází v Aplikačním centru BALUO, které je součástí Univerzity Palackého, lekce TRX a další služby zde může využívat kdokoli. Výhodou je naopak to, že si v tomto komplexu můžete nechat diagnostikovat složení těla přístrojem InBody 770 či nechat komplexně posoudit zdravotní způsobilost na místní pobočce ReFit kliniky tělovýchovným lékařem Daliborem Pastuchou.
Místní studio je referenční pracoviště hlavního distributora TRX. Je zde (jako první místo v České republice a na Slovensku) nainstalována speciální konstrukce, která se objevila na trhu před rokem a kterých je jen pár v Evropě. Právě v olomouckém TRX studiu se také pořádají TRX školení propracovaného systému vzdělávání, který vedou master trenéři z Prahy. Často se na TRX studio obracejí i různé sportovní kluby, které mají v areálu soustředění a chtějí svým sportovcům doplnit kompenzační cvičení. I pro takové skupiny připravuje sympatický pár Petra a Radek Tomankovi zajímavé TRX lekce. Moje dnešní lekce tedy končí a já už teď vím, že si ji budu brzy chtít zase zopakovat. Protože kromě toho, že je to vážně zábava, se moje tělo cítí úžasně a zdravě!
TRX studio Olomouc
V TRX studiu v Aplikačním centru BALUO (v ulici U Letiště 32 v Olomouci) můžete využít společných i individuálních lekcí. Potřebovat budete sportovní oblečení, tenisky do interiéru, ručník (ano, zapotíte se!) a vodu. Lekce trvá 60 minut a protáhnete během ní celé tělo. Více informací najdete na acbaluo.cz/sluzby/trx-studio