Abyste tomu rozuměli – drobné špíčky, které se po „tuhé“ zimě objevily, nebyly tím pravým důvodem našeho zděšení. Tím hlavním byla naprostá absence dobré kondice. A když jsme se dozvěděli, co všechno na ReFit klinice umí, neváhali jsme ani chvíli a objednali si termín. Příjemné překvapení pro nás bylo, že kliniku vede doc. MUDr. Dalibor Pastucha, Ph.D., MBA, dětský a tělovýchovný lékař, kterého jsme před několika lety zpovídali pro článek o dětské obezitě. Tou se samozřejmě dál zabývá i zde, ale jeho záběr je mnohem širší. Nás v první řadě zajímaly služby zaměřené na změření kondice – půlmaraton se totiž nezadržitelně blíží a pokud bychom ho měli běžet v aktuální formě, asi by nás sbírali hned na pátém kilometru.
Když na kliniku ReFit přijdete, vůbec si nebudete připadat jako v lékařském prostředí. Zdejší interiéry vám budou evokovat spíš obývák. Vítáme se s panem doktorem a shodujeme se na tom, že ideálním startem bude diagnostika našeho stavu. „Stává se, že se lidé např. v rámci takzvané druhé mízy vrhnou do fyzické aktivity, aniž by sportovali, a neuvědomují si, že jsou ohroženi rizikem různých onemocnění srdce a cév, jako je vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční nebo infarkt. V tu chvíli je pak pravděpodobné, že může sport víc poškodit než pomoci, protože tělo na to není připraveno,“ vysvětluje Dalibor Pastucha. „Díky spiroergometrii dokážeme udělat diagnostiku stavu organismu – zjistit, jak vaše srdce pracuje a doporučíme vám správnou intenzitu zátěže. Je totiž důležité, aby se zátěž stupňovala postupně, ale pořád. Nejhorší výsledky dosahují ti, kteří ,přepálí‘ start a začnou po Vánocích v lednu v rámci novoročního předsevzetí velmi intenzivně sportovat. Za tři týdny jsou rozladění z toho, že nemají žádné výsledky, nehubnou a výkonnost se nezlepšuje. Proto toho nechají a začnou zase za rok po Novém roce.“
V takovém případě je nejlepší přijít na kliniku ReFit – tým profesionálů vás vyšetří, poradí, dozvíte se, při jaké intenzitě a jaké tepové frekvenci máte sportovat a jaký sport je pro vás vhodný. „ReFit Clinic je určená všem, kteří chtějí žít zdravě, chtějí sportovat, chtějí se zdravě stravovat a zajímá je jejich zdravotní stav. Tito lidé často chtějí ve svém životě něco změnit a my jim dokážeme nabídnout celé spektrum služeb, jak toho dosáhnout,“ prozrazuje lékař.
Klinika pro sportovce
Kromě běžných „smrtelníků“ je klinika vhodná také pro výkonnostní sportovce. Ti většinou nepotřebují poradit ohledně vhodného sportu, ale z hlediska legislativy musí pravidelně absolvovat prohlídky – ať už zátěžové a klidové EKG nebo spiroergometrii. Vše podle typu sportu a intenzity zátěže.
A výjimkou nejsou ani vrcholoví sportovci a olympionici – pravidelným klientem je např. olomoucký rodák kajakář Filip Šváb. „Vrcholovým sportovcům často provádíme různá vyšetření – nejčastěji spiroergometrii, při které se dozví, jak jsou trénovaní a jaká je jejich optimální tepová frekvence, při které by měli trénovat. Také jim ale můžeme nabídnout další služby – např. regeneraci po náročném tréninku, rehabilitaci v případě sportovních úrazů, při přetížení pohybového aparátu nebo služby sportovního psychologa, se kterým spolupracujeme.“ Ten se v dnešní době stává velmi oblíbenou a vyhledávanou součástí všech profesionálních týmů pečujících o vrcholové sportovce. Tak, jako kdysi bylo běžné, že každý oddíl měl svého maséra, dnes už většina oddílů má svého fyzioterapeuta, spousta oddílů spolupracuje s nutričním specialistou a týmy se rozšiřují také o sportovního psychologa. Ukazuje se totiž, že sportovci mohou být velmi dobře fyzicky připraveni, mohou mít výborně nastavený trénink i stravu, ale při každém opravdu důležitém zápase mohou psychicky selhat. Přepadne je stres, tréma a pocit zodpovědnosti. Sportovní psychologové se specializují pouze na sportovní psychologii a nevěnují se žádnému jinému odvětví psychologie. Pracují pouze se sportovci. „Sportovní psycholog pracuje se sportovci nejen tady u nás, ale i v terénu – chodí s nimi na závody, sleduje jejich chování, vývoj situace, chodí s nimi i na tréninky... Tyto komplexní služby pro sportovce nás velmi odlišují od podobných odborných zařízení, protože se o ně postaráme po všech stránkách – od výživy přes fyzický výkon, rehabilitaci, regeneraci až po sportovní psychologii.“
Kdy začnu spalovat tuk?
Po vyšetření celkové hybnosti se konečně dostáváme na spiroergometrii. Jedná se o zátěžový test, který se na ReFit klinice provádí na bicyklovém ergometru. Člověk má na těle umístěny elektrody, které natáčí jeho EKG záznam, aby lékař po celou dobu zátěže viděl, jak pracuje srdce a kontroloval tepovou frekvenci – jestli nemá klient nějaké problémy s arytmií nebo s nedostatečným prokrvením srdce. Na končetinu se připojí manžeta, která měří krevní tlak, a na obličej se připne maska, která měří vdechovaný a vydechovaný vzduch a koncentraci kyslíku ve vzduchu. Tím se zjistí spotřeba kyslíku a stanoví se parametr maximální spotřeby kyslíku, tzv. ukazatel vytrvalostní zdatnosti: VO2 max. Dalšími měřenými hodnotami je anaerobní práh. To je tepová frekvence, při které člověk začíná v těle kumulovat laktát a hromadí se kyselina mléčná (ta způsobuje bolest a únavu svalů) – při této tepové frekvenci začíná metabolismus pracovat anaerobně, tzn. bez přístupu vzduchu. Ideální tepová frekvence pro trénink je tedy těsně pod hodnotou anaerobního prahu – člověk při ní trénuje aerobně (nekumuluje laktát) a zvyšuje přitom svoji výkonnost. Tento test ovšem není důležitý pouze pro sportovce – zajímá také mnoho žen a mužů, kteří se rozhodli hubnout (snižovat svoji hmotnost a efektivně spalovat tuk). „Díky tomuto měření dokážeme stanovit také optimální rozmezí tepové frekvence pro spalování tuků. Součástí spiroergometrie je totiž také tzv. kalorimetrie, která přesně ukáže, při jaké tepové frekvenci spalujete tuk. Většinou to bývá jen 50 až 60 % maximálních tepových frekvencí. Lidé pak bývají často překvapeni, že nehubnou. Přitom je to způsobeno pouze tím, že cvičí příliš intenzivně (nespalují ale tuk, jen posilují svaly). Při areobiku nebo zumbě se může váš tep pohybovat kolem 150 tepů, zatímco ideální tep na hubnutí můžete mít kolem 110 tepů za minutu. Spiroergometrie vám tak může ušetřit mnoho času a propocených hodin na aerobiku a dokonale optimalizuje váš výkon.“
Zdraví, sport i relax
Spiroergometrii máme tedy úspěšně za sebou a trénink na olomoucký půlmaraton může začít. Protože je ale aktivita stejně důležitá jako regenerace, nedá nám to nevyzkoušet další procedury. Z nabídky ReFit kliniky si jistě vybere každý: klasické masáže, sportovní masáže, těhotenské a mateřské masáže, lymfodrenáže, kranio-sakrální osteopatie, rašelinové zábaly a mnoho dalších. My jsme kromě liftingové masáže obličeje vyzkoušeli také vířivou koupel v rámci vodoléčby (k dispozici tu je celotělová vana i vana na dolní končetiny).
Na ReFit klinice se nevěnují ovšem pouze klasické západoevropské medicíně, ale také medicíně celostní s využitím bylin a akupunktuře. Pokud nepatříte mezi ty, kteří bolesti řeší jen prášky a injekcemi, ale chcete celkově změnit svůj přístup k životu, ReFit Clinic bude pro vás tím pravým útočištěm. Alternativní péče se zde propojuje s poznatky moderní medicíny a hledá pro vás to nejlepší. „Když jsme spolu s kolegyní Mgr. Evou Pavelkovou tuto kliniku zakládali, naší snahou bylo vybudovat centrum, které bude poskytovat vysoce specializovanou erudovanou odbornou lékařskou péči, v prostředí, které prvoplánově nebudí dojem ambulance nebo zátěžové laboratoře, kam přijdete a dostanete masku,“ říká se smíchem usměvavý lékař. Tu masku tady sice taky dostanete, ale za redakci potvrzujeme, že díky příjemnému prostředí, vlídnému týmu profesionálů a podrobným informacím ohledně vašeho vlastního těla budete odsud odcházet o něco chytřejší a hlavně šťastnější, protože budete už konečně vědět, jak na to!