Co vlastně EMS znamená a kde se to vzalo?
EMS je zkratka pro „Electro Muscular Stimulation“ (elektrická stimulace svalstva). Ve fitness světě je to stále nový technologický pojem. Tato metoda se ale již několik desetiletí používá v medicíně, v rehabilitaci a rekonvalescenci, a do podoby dnešního EMS tréninku se teprve postupně přetváří. Funguje tak, že pomocí slabých, ale velmi častých elektrických impulzů, jsou svaly aktivovány stejným principem, jako je tělo přirozeně aktivuje. Jen daleko častěji, než jsme schopni dokázat svou vůlí. Např. při elektroléčbě se svaly stimulují lokálně – většinou pouze jeden sval. Kdyby se takto mělo aktivovat celé tělo, trvalo by to několik hodin. Proto se nejprve v kosmonautice začala používat komplexnější metoda, která zapojí celé svalové skupiny, části těla až celé tělo najednou. To proto, aby kosmonautům svaly neatrofovaly při dlouhém pobytu bez gravitace.
Efektivita nespočívá jen v zapojení skutečně celého těla najednou, ale i v množství svalových stahů, zpevnění a uvolnění, a tím pádem v jejich aktivaci a posílení v daném čase. Vůlí dokážeme poslat signál svalům, aby se zpevnily, přibližně jednou za sekundu. S pomocí EMS to tělo zvládne 85x za sekundu. Svaly takto procvičíte velice rychle a efektivně a zároveň dostatečně intenzivně, aby trénink nastartoval procesy v těle, které vedou k jeho celkovému zpevnění, svalové vyrovnanosti a zvýšené spotřebě energie.
Kosmonautika a trénování celého těla najednou... Je to vůbec určené i pro obyčejné lidi? Nebo jen pro profesionální sportovce?
EMS trénink je vhodný pro lidi všech věkových skupin a úrovně fyzické zdatnosti. Metoda je výjimečná tím, že je možné začít bez předchozí trénovanosti kdykoli a bez ohledu na pohlaví. Aktivuje všechny hlavní svalové partie, odstraňuje celulitidu, zrychluje metabolismus, zvyšuje energetickou spotřebu. Metoda je bezpečná a umožňuje tělu mnohem intenzivnější pohyb než jiné tréninkové metody, a tím se žádané výsledky dostavují mnohem rychleji. Ale samozřejmě, že se EMS využívá i ve sportu. Nejenom jako silový trénink, ale jako zintenzivnění kondičního a specifického tréninku. Za své úspěchy vděčí částečně i metodě EMS taková sportovní esa jako Herman Maier, Vitalij Kličko, Usian Bolt nebo hráči Bayern Mnichov a německá fotbalová reprezentace. Z českých sportovců například olympijský vítěz David Svoboda.
Pokud tedy žádný sport nedělám a chci pouze zhubnout, tak mi tento přístroj nepomůže?
Ano, pomůže. Každý ví, že ke stálé hmotnosti vede cesta jen přes vyrovnanou energetickou bilanci. Že je potřeba spálit tolik energie, kolik přijmeme. Pokud chceme hubnout, musíme víc vydat než přijmout. Tedy čím víc aktivních svalů máme, tím více spálíme energie. A to i v klidovém režimu. Zvýšíme-li svalovou hmotu, bude naše tělo každým okamžikem spotřebovávat víc energie. A díky tomu budeme pálit zásoby – tuky. A tím hubnout.
Když se tedy rozhodnu vyzkoušet první „trénink“ – na co se mám připravit?
EMS trénink není klasické cvičení v posilovně nebo skupinová lekce. Jde o 20 minutový intenzivní trénink s individuálním přístupem pod vedením vyškoleného trenéra. Na poprvé se však musíte seznámit se vším, co trénink obnáší a vyzkoušet různé nastavení intenzity tréninku. Důležité je dodržovat pitný režim. Během tréninkového dne je potřeba mít zajištěn zvýšený příjem tekutin, a to i před a po tréninku. Neméně důležité je také dobře se najíst. Rozhodně se nedoporučuje na trénink přijít na lačno.
I když běžný EMS trénink trvá „jen“ 20minut, je to opravdu hutných 20 minut, během kterých tělo spálí nekompromisně všechno, co mu proudí v žilách. Tento proces pak pokračuje i dlouho po tréninku.
Speciální sportovní oblečení na samotný trénink, hygienické potřeby a ručník si nenoste. Vše je pro vás připraveno. Speciální oblečení zadržuje vodu, aby se impulz z elektrod dostal vodivým prostředím do těla. Přes toto oblečení se nasadí vesta s 5 páry elektrod (břicho, hrudník, prsa, široký zádový sval, bedra), pásky s elektrodami na ruce, nohy a pás přes hýždě. Vesta se připojí k přístroji EMS a můžeme začít.
Každý trénink začíná nastavením hodnot/síly impulzů jednotlivých partií těla a vyžaduje, aby byl sám klient aktivní – při silovém programu je potřeba pravidelně zpevňovat celé tělo a při cardiu se musíte kontinuálně pohybovat. Trenér ukazuje potřebné cviky, kontroluje klienta a koriguje intenzitu v jednotlivých částech těla. Po 20 minutách je hotovo.
Moje poznatky:
- Odcházím z „tréninku“ a trochu se mi chvějou ruce. Počkat. To nejsou ruce... To je celé tělo. Po dvou hodinách: Já mám mezilopatkové svalstvo! Cítím ho!!!
- Po třech dnech: Stále cítím hýžďové svaly. To je něco neskutečného...
- Tak tento trénink chci. A vám garantuju, že jak to vyzkoušíte, budete mít úplně stejné pocity. Obzvláště to oceníte vy, kteří jste velmi zaneprázdnění, máte málo času, ale rádi se staráte o vaši tělesnou schránku. Prostě běžte a vyzkoušejte to, pak již nebude výmluv.
EMS si v BodyTec Olomouc vyzkoušel i Roman Hubník (fotbalový reprezentant a hráč FC Viktoria Plzeň):
„Pro profesionální sportovce je věčně ve vzduchu riziko zranění. U EMS tréninku ovšem využíváme jen přirozený pohyb, takže je šetrný vůči kloubům, šlachám a vazům. Elektrické impulsy stimulují svaly rovnoměrně – silnější sval dostane do těla méně, slabší sval dostane zabrat více. Tím se vyrovnávají rozdíly. Zároveň posílí celá svalová skupina a zátěž se tak může rozložit i do sousedících svalů.“
Více info o EMS tréninku najdete na www.bodytecolomouc.cz