„Když mě Veronika požádala, abych se podělila o nějaký ten recept, proletělo mi jich hlavou hned několik. Mezi těmi, které bych ráda sdílela, se našlo i pár, o které se zas až tak dělit nechci (jsou tak trochu tajemstvím). Přemýšlela jsem nad dortem i koláčem, dlouze taženým masem nebo kari na sto způsobů. Nakonec jsem se rozhodla pro polévku. Polévka je nejvíc vděčné jídlo, polívka je grunt. A teď, když přituhlo, je polévka nutnost. Ráda se tedy podělím o to, jak dělám boršč. Boršč je totiž podle mě jednou z nejlepších zimních polívek vůbec,“ popisuje svůj záměr kuchařka Eva.
Když se řekne boršč, většina z nás si vybaví Rusko. Jak mě ale kdysi poučila jedna z Ukrajiny pocházející pomocná kuchařka Světlana (představte si autentický přízvuk): „...Verčo, abys věděla, to je naše jídlo, né ruské. Boršč pochází z Ukrajiny a já bych si ho teď fakt dala!“ Silný masový vývar, výrazná chuť, hromada zeleniny a typická červená barva - to je pravý boršč! Ať už je odkudkoliv. Tento recept pochází z rukou talentované Evy, která svými pokrmy rozproudí naše chuťové buňky pokaždé, když snídáme v Café New One (o Evě a její kolegyni Blance už jsme jednou psali, podívejte se!).
Boršč
Příprava boršče vám zabere asi hodinu a připravíte si ho opravdu velký hrnec. Jestli ho nechcete jíst tři dny, doporučuji ho připravit z poloviční dávky.
Suroviny*:
500 g vepřového masa
500 g mletého hovězího masa
2–3 petržele (100 g)
2–3 mrkve (200 g)
čtvrt celeru (200 g)
2 cibule
půl hlávky zelí (700 g)
2 červené řepy (500 g)
rajčatový protlak, rajčatové pyré
sůl, pepř, nové koření, bobkový list
tuk na restování (ghee, sádlo nebo olej – je to vaše polévka, použijte to, co vám nejvíce vyhovuje)
zakysaná smetana
(*Vepřové maso použijte jaké máte rádi a vyhovuje vám. Já většinou používám plec. Co se týče hovězího, používám krk. Není nutno se přesně držet množství surovin. Nic se nestane, když použijete 1 petržel a nebo třeba žádný celer, pokud ho nemáte rádi. Jestli zvolíte bílé nebo červené zelí, je taky úplně jedno. Díky řepě se stejně obarví dočervena.)
Postup:
Vepřové maso nakrájejte na kousky a osolte. V hrnci rozpalte tuk a poté přidejte vepřové maso. Až se zatáhne, zalijte ho vodou a nechte vařit. Průběžně odebírejte pryč pěnu, pokud se vám bude tvořit.
Vytáhněte druhý větší hrnec a taky rozpalte tuk. Prvně orestujte veškerou kořenovou zeleninu. Na jaké kousky si ji nakrájíte, je jen vaše volba. Já jsem mrkev a petržel nakrájela na půlkolečka, celer na nudličky. Zeleninu chvíli restujte. Nemusí být úplně tmavá, ale zkuste vydržet aspoň tak dlouho, dokud vám nezačne krásně vonět. Pak ještě minutku opékejte a přidejte cibuli.
Po chvíli, když už je trochu opečená i cibule, přidejte hovězí maso a promíchejte. Dále přidejte rajčatový protlak a nakrouhané zelí. Míchejte tak, aby se vám protlak nezačal připalovat. Mužete vše podlít trochou vody, přiklopit pokličkou a nechat chvíli dusit, dokud zelí z části neztratí na objemu. V tuto chvíli přidejte řepu a koření. Pepř dle libosti, nového koření přibližně 10 kuliček a 2–3 bobkové listy. Pokud nemáte rádi koření v jídle, použijte pytlíček z gázy nebo jinou pomůcku. Můžete si případně udělat rozvar z koření, kdy do malého množství vody dáte vše potřebné koření, chvíli povaříte a scedíte.
Jestli už máte vepřové maso ve vedlejším hrnci měkké, výborně. Vývar sceďte přes síto či plátýnko někam bokem do připravené nádoby nebo klidně rovnou do zeleninové směsi. Záleží na tom, jak moc dobře se vám manipuluje s hrncem plným horkého vývaru v jedné ruce a se sítem v ruce druhé. Nikdo se nechce opařit a co hůř, nikdo si nechce udělat v kuchyni ještě větší bordel. Nakonec přidejte i uvařené vepřové.
A vařte. Vařte ještě tak dlouho, dokud nebudete mít měkkou řepu. Pokud se vám bude zdát, že by si boršč zasloužil ještě zahustit, použijte rajčatové pyré. Ochutnávejte, solte, dochucujte například vinným octem i cukrem. Já to ale většinou nedělám, když boršč ochutnávám, přijde mi super. Popravdě mě ani nenapadne natáhnout se do police pro ocet. Je to ale jen na vás, dochuťte si boršč podle libosti.
Když už máte boršč dokonale připravený, servírujte jej se zakysanou smetanou.