Veřejnou projekci dílů Rainbow a Hipsteři za přítomnosti Vladimíra 518 a režiséra Jana Látala doprovodí také promítání unikátních fotografií Karla Cudlína z natáčení jednotlivých dílů. Partnery dokumentárního cyklu Kmeny jsou městské projekty BU2R a Jägermeister.
Rainbow (režie: Jan Látal)
Stejně tak jako kmenoví předchůdci z 60. let a dřívější utopisté přijímají moderní hippies vizi funkčního modelu lepší a spravedlivější společnosti, založené na duchovní obnově, spolupráci a sdílení. Uchovávají své vlastní hodnoty, kdy na prvním místě dominuje především vztah k přírodě.
Hipsteři (režie: Jan Látal)
Bohémové současného digitálního světa, kteří se snaží stát nad konzumní společností. Pravdu často hledají na jednom ze svých oblíbených blogů a svou identitu korigují podle trendů. Zároveň se u toho tváří, že je trendy nezajímají. Z Prahy by nejraději měli volnomyšlenkářský Berlín, ale přesto jde o kmen, který se obejde bez ideologie a přesně vymezených hranic. V módě kombinují trendy posledních šedesáti let a poslouchají kapely, které nikdo nezná.
Co jsou Kmeny?
Dokumentární série Kmeny, vycházející ze stejnojmenné knižní předlohy z roku 2011, zavede diváky na místa, kde nejspíš ještě nikdy nebyli. Mezi hackery, hiphopery, kulturisty, trashmetalisty, hipstery – do komunit, které se svou odlišností, mnohdy patrnou na první pohled, záměrně vymezují vůči ostatním. Cyklus přiblíží 16 z 26 témat popsaných v knize. Jeho cílem není podat komplexní zprávu o subkulturách, ale ukázat, jak jednotlivá společenství fungují, jak se projevují, jak vypadají, v čem tkví jejich těžiště.
Každý díl se snaží co nejpoutavěji a vizuálně co nejpozoruhodněji zachytit typické subkulturní aktivity, dílčí rituály. Kamera detailně zkoumá fyzické znaky kultury, jako je oblékání a móda, popřípadě jídlo, líčení, hairstyling, ozdoby, hudba, interiéry a jejich výzdoba, plakáty, odznaky, předměty a propriety odkazující na subkulturu, včetně jejich výroby či úpravy. Zvuk zachycuje subkulturní hodnoty, morálku, specifický jazyk a žargon, ideologii – tam, kde je to možné v přirozených situacích hlavních postav a ostatních členů subkultury.
Šestnáct šestadvacetiminutových dílů natočených různými režiséry Česká televize odvysílá od března do srpna 2015, každou středu ve 22 hodin na programu ČT 2. Na jejich vzniku se podílelo 11 režisérů: Pavel Abrahám – Motorkáři, Graffiti, Bohdan Bláhovec – Rap, Goths, Daniela Gébová – Punk, Petr Hátle – Thrash metal, Meatheads, Jan Látal – Rainbow, Hipsteři, Adam Olha – Straight Edge, JQr – Skins, Tuning, Jan Strejcovský – Otaku, Štěpán FOK Vodrážka – Tattoo, Jiří Volek – Hooligans, Jan Zajíček – Hackeři. Dramaturgem Kmenů je Ivo Bystřičan, kreativním producentem Petr Kubica.
Více informací najdete na www.kmeny.tv. Aktuální informace sledujte na Facebooku, Twitteru a Instagramu. Trailer ke zhlédnutí na Youtube.
Projekt Kmeny vzniká v koprodukci studia Yinachi a České televize, partnery projektu jsou městské projekty BU2R a Jägermeister.
Předpremiérové večery dokumentární série KMENY:
03.02.2015 - Praha, Meetfactory – projekce THRASH METAL a RAP
11.02.2015 - Brno, Malá Amerika - projekce GRAFFITI a PUNK
18.02.2015 - České Budějovice, Slavie - projekce MOTORKÁŘI a HOOLIGANS
04.03.2015 - Olomouc, S-Cube - projekce RAINBOW a HIPSTERS
11.03.2015 - Plzeň, Papírna - projekce HACKEŘI a COSPLAY
17.03.2015 - Liberec, Bunkr - projekce GOTHS a STRAIGHT EDGE
01.04.2015 - Ostrava, ClubDock - projekce SKINHEADS a TATTOO
08.04.2015 - Praha, Nábřeží - projekce TUNING a MEATHEADS