Nepodceňte výběr obuvi
Zní to sice jako banální rada, ale je nesmírně důležitá - na běh si vezměte správné boty! Pokud se vám hned nechce investovat nemalá částka do profi obutí (a věřte, že pokud chcete u běhání zůstat, jsou to skutečně ty nejlépe vynaložené peníze), vezměte si alespoň botasky či sportovní obuv, jakou máte doma. Zapomeňte na tenisky či podobné boty. Uvidíte, že jestli vás běh bude bavit, při nejbližší příležitosti se vydáte do specializované prodejny, kde si běžecké boty v klidu vyzkoušíte, v ideálním případě si necháte poradit od odborníka. Nevěřili byste, kolik potíží s během dokáže vyřešit ta pravá bota! Dozvíte se mimo jiné, že vhodná obuv by měla být o kousek větší.
Co na sebe
I tady existují rady, jichž je dobré se držet. Alespoň než si sami přijdete na to, co vám vyhovuje. Ideálně se oblečte raději o malinko více s tím, že budete oblečení odkládat. Ovšem nepřežeňte to, při startu je totiž dobré cítit mírný pocit chladu. Ten po chvíli běhu odezní a vám se běží skvěle. Zpočátku jara byste určitě měli mít zakrytá kolena, jež trpí chladem a v budoucnu by vám "nepoděkovala". U žen se doporučuje pevná sportovní podprsenka. Samozřejmostí je pak tílko nebo funkční tričko, lehká mikina či bunda. Pokud vám bývá chladno, volte lehký nákrčník a čelenku nebo čepici. I tady záleží na vašich individuálních potřebách či preferencích.
Čím déle, tím lépe
Nikdy si neplánujte počet uběhnutých kilometrů, ale zaměřte se na čas strávený během. Pro optimální tréninkový efekt se běhu věnujte minimálně 40 minut. Ale zároveň se netrapte tím, že se tomuto limitu zpočátku nepřiblížíte. Z běhu máte mít radost, nesmí se stát povinností.
Nevolte příliš rychlé tempo
Nejde o rekordy, to ani v nejmenším. Garantujeme vám, že při prvním vyběhnutí tempem na hranici světového rekordu budete odepsaní po několika desítkách metrů. Říká se, že ideální tempo, při němž spalujete, je takové, které pohodlně udýcháte, v tom lepším případě při něm bez potíží dokážete konverzovat. Jen tak máte zaručeno, že se vám poběží dobře a uběhnete delší vzdálenost. A nemusíte mít ani sporttester. Doporučuje se - alespoň začátečníkům - tempo o kousek rychlejší, než je rychlá chůze. Nikdy se nenechte strhnout běžci kolem vás.
Jak dýchat
Pokud si hlídáte svoje tempo, nebudete mít problém s dechem. Jediné, na co si dávejte pozor, je hloubka dýchání. Většina začátečníků totiž v návalu sportovního výkonu dýchá měkce a odtud pramení i brzká únava, zadýchání i píchání v boku. Nádech by měl začínat od břicha, vzduch byste pak měli vhánět postupně do celého trupu. Nádech a výdech by měl trvat přibližně stejnou dobu, doporučuje se na 4 nebo 2 doby, záleží na tom, co komu vyhovuje.
Dbejte na pitný režim, regeneraci, kvalitní stravu a běh si užívejte!
Aby vaše běžecké výkony a následná regenerace probíhaly hladce a bez potíží, musíte si pohlídat pitný režim a jídelníček. Doporučuje se pití vody bez bublin, ideálně nějaký čas před během (o samozřejmosti pití dostatku vody či neslazených ovocných čajů a čerstvých ovocných šťáv v průběhu dne nemluvíme). Stravovat byste se měli lehčeji, odpusťte si smažená jídla a sladké kalorické pokrmy. Na druhou stranu občasný zákusek nebo hranolky jsou sice prohřeškem, ale co by to bylo za život bez stravovacíh hříchů! A nezbytný je rovněž kvalitní spánek.
Běh vás musí bavit, ostatně jako jakýkoliv jiný sport. Pokud jej budeme dělat s radostí a láskou, nejen že nám to půjde, ale stane se nedílnou částí našich životů. Tou částí, která nám dopřává skvělý pocit ze sebe sama a dokáže vykouzlit nejen hezké tělo, ale především úsměv na tváři. A to všechno se znásobí, když pak zvládneme uběhnout třeba tolik očekávaný Mattoni 1/2Maraton Olomouc, který se letos chystá 17. června. Půjdete do této výzvy? :)
FOTO: Unsplash