[OL]4you na

Ponorka, Café Mahler a Arcidiecézní muzeum – co mají společného?

Na všech těchto (a mnoha dalších olomoucých lokalitách) se natáčel film Kvarteto, který jde do kin již za měsíc, 30. listopadu 2017.

Jedná se o druhý celovečerní film, do kterého se pustil režisér Miroslav Krobot. A stejně jako v prvním případě zasadil příběh do Olomouckého kraje – sám totiž pochází ze Šumperka. Jeho první snímek Díra u Hanušovic byl zasazen do odlehlé obce Vikantice na Šumpersku, tento druhý se odehrává přímo v historickém centru Olomouce. V hlavních rolích filmu Kvarteto uvidíte Báru Polákovou, Jaroslava Plesla, Lukáše Melníka a Zdeňka Julinu. Ti představují čtyři muzikanty, třicátníky, kteří se v životě snaží najít pocit štěstí.

Mezi olomouckými natáčecími lokalitami byla například legendární hospoda Ponorka, Arcidiecézní muzeum, kavárna Mahler a mnoho malebných zákoutí. Scénář připravoval stejně jako u svého debutu Miroslav Krobot společně s psychologem Lubošem Smékalem, svým spolužákem z gymnázia, který v současnosti v Olomouci žije. Samotný scénář vznikal poněkud kuriózně, když si některé jeho části tvůrci posílali z velmi vzdálených míst planety – Krobot z Finska a Smékal z jihovýchodní Asie.

„Asi půl roku po uvedení Díry u Hanušovic do kin jsme si s Lubošem Smékalem řekli, že by nás bavilo napsat scénář k filmu, který by byl jiný než Díra u Hanušovic. Nevím, jestli to byla reakce spíš na kladné, nebo na záporné reakce na Díru. Vůbec jsme netušili, co napíšeme, ale stalo se to závazkem, který jsme brali vážně. Asi jako když si slíbíte, že vyrobíte kus nábytku, a nemáte tušení, jestli to bude kredenc, nebo židle, a už vůbec ne, jak bude vypadat,“ prozradil Miroslav Krobot. Rozdílnost obou filmů byla podle Krobota součástí zadání, které si při psaní s kolegou dali. Po příběhu z vesnické komunity se tak rozhodli pro intimní a individualizovaný příběh z města.

„Kromě pocty místům, která našim filmům tvoří jakousi aktivní kulisu s vlastní specifickou náladou, jsme se v obou případech chtěli věnovat tématům, která nás zajímají. V Díře u Hanušovic to bylo vyrovnávání se lidí s pocitem vlastní bezmoci, ztrátou hodnot a přirozené morálky, což jsou témata, která se samozřejmě netýkají jen obyvatel Sudet. V případě Kvarteta se kromě jiného věnujeme tématu hledání štěstí, ke kterému se různí lidé snaží dospět různými cestami. Ani toto není téma, které by se týkalo jen obyvatel jednoho města,“ dodává scenárista Lubomír Smékal. 

Více informací najdete na webu a Facebooku.

reklama