[OL]4you na

Po stopách trenčkotu: od zákopových kabátů po absolutní módní hit

Trenčkot nebo také trench coat. Kousek, který by vám rozhodně neměl chybět v podzimním šatníku. Jeho historie je nesmírně pestrá a stejně tak barevná je paleta možností, s čím jej lze kombinovat. Po právu se řadí mezi nesmrtelné trendy ikony, které vám dodají styl...

Po stopách trenčkotu: od zákopových kabátů po absolutní módní hit

Když se spojí chemik a vynálezce
Prvopočátky trenčkotu můžeme hledat už ve 20. letech 18. století v Británii. Tehdy skotský chemik a vynálezce Charles Macintosh a britský vynálezce a zakladatel tamního gumového průmyslu Thomas Hancock přišli s nepromokavými plášti. Jejich kabát byl vyrobený z pogumované bavlny a sloužil zejména dobře oblečeným mužům, kteří se během dne potýkali s jízdou na koni, střílením, rybařením a dalšími činnostmi náležícími tehdejším pánům. Jak se technologie vyvíjely, kabáty stále lépe odpuzovaly vodu a zároveň se stávaly pohodlnějšími a prodyšnějšími. 

Trench coat - zákopový kabát
Tento módní kousek ale bývá spojován i s důstojníky z první světové války, a to nejčastěji ve své béžové plátěné variantě. První světové válce se často přezdívá válka zákopová, zákop se anglicky řekne trench a odtud tedy název kabátu trench coat. Přitom kabát, jak již bylo zmíněno, nenosili přímo vojáci v zákopech, ale funkcionáři, u nichž měl symbolizovat vyšší společenské postavení. 

Moderní historie - Aquascutum vs. Burberry
Vynalezení trenčkotu v podobě, jakou známe s obměnami dnes, si nárokují dvě firmy. A vše se odehrávalo v polovině 19. století... V roce 1853 kabát vylepšil John Emary pod značkou Aquascutum. Tato společnost produkovala kabáty pro armádní důstojníky v Krymské válce. Traduje se, že s kabáty je dokonce spojen příběh dvou britských důstojníků, kteří díky trenčkotům, jež se nelišily od těch užívaných ruskou armádou, pochodovali spolu s nepřítelem, než se mohli vytratit a připojit se ke svým vlastním jednotkám. Firma užívala k dosažení nepromokavosti patentovanou impregnaci vlny. O tři roky později se se svou verzí kabátu objevil mladý obchodník s textilem z Hampshire, jehož jméno je s trenčkotem spojováno dodnes - Thomas Burberry. Ten začal zajišťovat nepromokavost pláště pogumováváním bavlněného či vlněného vlákna po vláknu a ne kabátu jako celku. V roce 1879 pak přišel s takzvaným gabardénem.

V roce 1901 nechal Burberry patentovat vzor trenčkotu a na začátku první světové války začal kabáty dodávat britským důstojníkům (a jsme opět u zákopových kabátů). Po válce se pak rozšířily i mezi civilní obyvatelstvo. Největšího rozmachu v armádě se dočkaly trenčkoty za druhé světové války, kdy začali kabáty nosit i Rusové, Francouzi nebo třeba Američané... Postupně lze význam označení trench coat vnímat nejen v kontextu armády, ale kabát se zkrátka nosil v jakékoliv nepohodě - ieálně totiž ochránil před deštěm, větrem i chladem... Tedy ideální kousek pro podzimní dny.

Trenčkot nosí i ženy
Od 60. let 20. století se trenčkot dostal i do ženského šatníku a stal se módním hitem, jímž je dodnes, a to právě zejména mezi něžným pohlavím. Neodmyslitelně k němu patří pásek, často s výraznou sponou, jež bývá nošen utažený, aby zdůrazňoval siluetu a pas. A vedle béžové, šedé či khaki se objevují i výrazné barvy. A trenčkotu neuvěřitelně sluší, stejně jako trenčkot sluší každé ženě!

Už máte ve svém šatníku tento nesmrtelný módní kousek i vy?

FOTO: Unsplash

reklama