Pamatuju si to jako včera, když jsem se před čtyřmi roky poprvé balila do fitka a v hlavě mi běhaly naprosto šílené scénáře o tom, že jakmile do posilovny vkročím, všechny pohledy budou okamžitě směřovat na mě a že každý bude vědět, že jsem tam poprvé a nic neumím. Ale ne, teď vážně. Věřte tomu, nebo ne, nikdo vaši přítomnost ani nezaregistruje, kromě recepční, teda. Právě toto smyšlené zírání je jedním z obrovských strašáků, který provází mnohé začátečníky a vyvolává v nich naprosto zbytečné obavy.
„Co když nebudu cvičit správně?“
Žádný učený z nebe nespadl, tak to prostě je. Posilovna skutečně není místem, kde by toto pravidlo neplatilo. Každý někde začínal, žádný sportovec nebyl ihned perfektní a víte co, žádný svalovec se s těmi svaly nenarodil. Všichni začínali od nuly a museli poprvé brány posilovny překročit s úplně stejnými obavami, jako máte třeba teď vy. Společně si v tomto článku projdeme, jak tenhle první krok udělat, tak aby vám byl co nejpříjemnější.
Porozhlédněte se v okolí
Ačkoliv se to nezdá, prostředí, ve kterém cvičíte, je velice důležité. Pokud ve vás vyvolává strach nebo evokuje diskomfort, není to vhodné místo pro začátek. Porozhlédněte se po posilovnách, které ve vašem okolí máte. V Olomouci je fitness center spousta a věřím, že najdete právě to, které je vám nejpříjemnější.
Vhodné oblečení
To, že se do posilovny nechodí v sukni, šatech nebo saku, je naprosto jasné, ale výběr sportovního oblečení, ve kterém se budete cítit dobře, je pro začátek také velice důležitý. Pokud je vám příjemnější volné oblečení nebo úplé oblečení, vezměte si ho. Mně na začátku pomohlo si koupit nové oblečení, které jsem nosila jen a pouze do posilovny. Vezměte si na sebe skutečně jen to, co je vám příjemné a pohodlné, nemusíte nutně vypadat jako fitness influencer/ka z Instagramu. To opravdu není nutné.
Tréninkový plán
Mnoho začátečníků často chybuje v tom, že přijde do posilovny a snaží se cvičit na každém stroji, který zrovna potká – to není nejlepší volba. Zkuste si před první návštěvou udělat menší rešerši. Dneska je možné na internetu najít všechno, od tréninkových plánů až po videa, která popisují přesné postupy a techniky.
Nezačínejte okamžitě s váhou, která je pro vás těžká. Dbejte primárně na techniku cviku (za egolifting nikomu zdraví ještě nepoděkovalo). Okolo vás si nikdo nebude všímat, s jakou váhou cvičíte, každý je soustředěný na svůj trénink a poslední, co lidi okolo zajímá, je váha někoho jiného. Cvičení by vám mělo přinést radost, ne utrpení a bolest. Buďte tedy ke svému tělu shovívaví a dejte si skutečně čas na to, abyste se mohli posouvat podle vašich možností.
Pokud si nejste technikou jistí, nebojte se zeptat někoho poblíž. I když o fitness komunitě panuje mnoho zvěstí – nejsou ve většině případů pravdivé. Každý normální člověk vám rád pomůže a poradí, protože si všichni uvědomují, že se jednou cítili stejně jako vy teď. Pokud si nejste jistí, že techniku z videí správně pochopíte, můžete využít služeb trenérů, kteří s vámi rádi každý krok pečlivě projdou a nemusíte se tak ničeho bát.
Vezměte si parťáka
Trenér není ve vašich možnostech, nebo prostě jenom nechcete? To je naprosto v pořádku. Vezměte kamaráda nebo kamarádku a jděte do posilovny poprvé spolu. Vědomí, že v tom nejste sami a máte po boku parťáka nebo parťačku, může poměrně snadno ulevit vaší psychice a odlehčit situaci. Nasmějete se a úplně vytěsníte prvotní strach.
Etiketa v posilovně
Každá posilovna má jiná pravidla, ale pokud se rozhodnete navštěvovat pravidelně jednu nebo dvě, jistě si pravidla dané posilovny rychle zapamatujete. Co je ale důležité a stejné ve všech posilovnách?
Ručník
Nezapomínejte si s sebou do posilovny přibalit ručník a taky ho nezapomeňte používat. Na lavice, stroje nebo třeba na žíněnku, na které chcete dělat sed-lehy. Nikdo se nechce koupat v potu jiného člověka, ani vy sami.
Hydratace
Věděli jste, že za hodinu posilování můžete vypotit klidně litr tekutin?
Ne? Tak tento fakt berte jako připomínku, abyste nezapomínali na láhev s vodou při každé návštěvě a tréninku. Pro správnou výkonnost je nezbytně nutné tělo hydratovat a v letních měsících to platí dvojnásobně. Nechcete přeci dopadnout takto:
Rozcvičte se
Před každým tréninkem se rozcvičte. Pořádně. To, že dobíháte každé ráno na autobus, nebo unesete těžké tašky s nákupem, opravdu neznamená, že jsou vaše svaly zvyklé na fyzickou zátěž. Trénink můžete zahájit několika minutami na páse a pak přejít na dynamický strečink.
Nespěchejte
Myslete na to, že cvičení vám pravděpodobně zabere alespoň 60 minut, a proto si opravdu vyhraďte čas, který pro cvičení máte, a nežeňte se co nejdřív domů. Posilování není závod na sto metrů, není důležité, kdo docvičí první.
Protáhnout a domů
Po tréninku nezapomínejte na protažení a poté můžete pelášit domů s příjemným pocitem a uvědoměním, že první návštěva opravdu nebyla tak děsivá, jak se zprvu zdála.