Noc vědců, to je akce oživující v jeden večer stovky vědeckých budov, do kterých se za normálních okolností jen tak nedostanete. Proplujete laboratořemi, přednáškovými místnostmi a zažijete vybuchující experimenty. Jste srdečně zvání, ať jste děti, dospělí nebo senioři. Setkáte se s vědci, kteří vás naučí vědu milovat. V České republice se Noc vědců koná od roku 2005 a je zastoupena českými univerzitami, vědeckými ústavy, hvězdárnami a dalšími institucemi. Aktuálně probíhá akce pod národní koordinací Ostravské univerzity a VŠB – Technické univerzity v Ostravě. V roce 2020 se právě zmíněným univerzitám podařilo získat prestižní evropský projekt Marie Curie-Skłodowská, díky kterému se česká Noc vědců dostává i na evropskou mapu.
Noc vědců v Olomouci
V rámci populární Noci vědců bude pro vás připraven bohatý program na téma ČAS nejen na fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, ale také ve Fakultní nemocnici Olomouc či Pevnosti poznání. Poprvé se představí vědecká centra v Olomouci-Holici nebo Expozice času ve Šternberku.
Čekají vás zajímavé výstavy, přednášky, soutěže, hry, tvořivé dílničky, prohlídky špičkových laboratoří a dalších zajímavých prostor univerzit či nemocnice a také atraktivní vědecké pokusy, ochutnávky pokrmů či filmové projekce. Mimo centrum města vás pohodlně dopraví speciální autobusová linka.
„Ukazuje se, že téma času je napříč vědními obory velmi atraktivní, což dokazuje jak zapojení všech osmi fakult univerzity a dalších univerzitních jednotek, tak rozmanitost programu. Mezi největší lákadla bude jistě patřit svítící pět a půl metru velký model Marsu před Pevností poznání, filmové projekce v režii Academia Film Olomouc nebo prohlídky běžně nepřístupných prostor ve fakultní nemocnici nebo na lékařské fakultě, kde se podíváme, jak zub času nahlodává kosti,“ vybírá z programu koordinátor Noci vědců Ondřej Martínek.
Potápěčský reflex i stáří na vlastní kůži
Kromě tradičně nejbohatšího programu na přírodovědecké a pedagogické fakultě, které nabídnou v programu desítky atraktivních stanovišť, workshopů a pokusů popularizujících vědu, věnujte pozornost i ostatním fakultám. V areálu fakulty tělesné kultury se mimo jiné dozvíte, jak se postupem času u člověka vyvíjí tzv. potápěčský reflex, nebo se budete moci v dílně podílet na největším mistrovském díle s názvem ČAS. Filozofická fakulta naopak láká všechny vědychtivé na možnost vyzkoušet si na vlastní kůži stáří. Simulátor stáří zprostředkuje účastníkům při různých aktivitách pocit limitů, se kterými jsou denně konfrontováni staří lidé. Simuluje ušní šelesty, třesy horních končetin či zrakové vady. Fakulta zdravotnických věd zase přiblíží vývoj ošetřovatelství v čase.
Olomoucká fakultní nemocnice představí pokrok v medicíně v posledních desetiletích v oblasti transplantací, umělých náhrad nebo robotické chirurgie včetně výstavy historické zdravotnické techniky. Prohlédnete si zblízka transfuzní oddělení či se seznámit s velmi oblíbeným systémem potrubní pošty. Nebudou chybět ani výstavy, jako například výstava fotografií Jindřicha Štreita z cyklu Na URGENT!.
Autobusem za CATRIN i do Šternberka
„Novinkou letošního ročníku bude speciální autobusová linka – ta bude v pravidelných intervalech spojovat přírodovědeckou fakultu s Expozicí času ve Šternberku, která se letos do tematického programu zapojila vůbec poprvé,“ dodává Martínek. Ve druhém směru pak usnadní dopravu do areálu CATRIN, Ústavu experimentální botaniky a do 3D tiskového centra Vědeckotechnického parku UP v Olomouci-Holici.
Program spíše pro dospělé
Ačkoliv je Noc vědců zaměřena především na rodiny s dětmi, na své si přijdou i dospělí. Program přímo jim na míru připravuje například právnická fakulta, která zve na dvě přednášky: první na téma častých omylů v současném pracovním právu z pohledu zaměstnance i zaměstnavatele a druhou o sexuálních deliktech, kde prošla česká právní úprava v posledních dekádách zajímavým vývojem. Až od patnácti let je přístupné také Anatomické muzeum při lékařské fakultě.
Podrobný program včetně registrace na akce je dostupný na www.nocvedcu.cz/olomouc a www.nocvedcu.cz/sternberk.