Krkonoše, to nejsou jenom skiareály ve Špindlerově mlýně nebo lanovka vyvážející turisty až na samou špičku Sněžky. Věřte, že to největší překvapení vás čeká v těch nejvíce nenápadných místech.
Když jsme v Olomouci nasedali na rychlík směřující do Kolína, z něho jsme mířili do Martinic v Krkonoších, a nakonec vysedli na nádražíčku velkém jako myší doupě, neměli jsme příliš velké očekávání. A tak už to asi chodí. Kdo moc nečeká, může být překvapen, no ne?
Rozkutálely se skleněné korále…
Vzpomínáte si na Anče, Kubu, Hajného, Krakonoše a Trautenberka z ikonických Krkonošských pohádek? Ponikelská bába, o níž se v pohádce často hovoří, ale není jediný důvod, proč byste měli tuto obec spadající do okresu Semily v Libereckém kraji navštívit.
Poniklá jakožto spojnice mezi Jabloncem nad Jizerou a Jilemnicí údajně vznikla již v roce 1354. Duch starých časů tímto místem ale sebejistě proudí dál. Nejdůležitější připomínkou jsou rozhodně typické roubené chaloupky, které potkáte doslova na každém druhém kroku.
Za zmínku stojí také sakrální dominanta rozléhající se na náměstíčku, v podobě raně barokního chrámu svatého Jakuba Většího, jemuž ale místní neřeknou jinak než "náš bílý kostelíček".
Když se vydáte od kostelíčku kousek dál, minete roztomilý krámek u školy s optimistickým názvem Nad Věcí, obejdete školu a dostanete se k tomu největšímu pokladu široko daleko. K manufaktuře Rautis, ve které oslavují Vánoce po celý rok. Vyrábí se zde totiž tradiční foukané skleněné ozdoby. V roce 2020 byla výroba perličkových ozdob dokonce zapsána na Reprezentativní seznam kulturního dědictví UNESCO. Pokud vás oslovuje třpyt, lesk a čistá krása skla, určitě sem namiřte své kroky. Ozdoby si zde můžete nejen koupit, ale také sami vyrobit, nebo se v rámci exkurze podívat přímo do výrobny a nahlédnout pod sklářský kahan.
Muzem osobních vzpomínek
Unikátem, který byste neměli minout, je také soukromé muzeum Krkonošských řemesel manželů Pičmanových. V nádherně zachovalé roubené stodole objevíte přes 700 exponátů zahrnující výjevy zachycující odraz dobových řemesel tohoto kraje, jako je drátování, výroba skleněných ozdob, zpracování lnu, slámy, obilí, výroba hraček, apod. V muzeu jsou ovšem k vidění také zachovalé nebo zrenovované hospodářské stroje. Kromě autentických ukázek řemeslné, zemědělské i domácké výroby je možné v muzeu obdivovat i tradiční kroje, krajky, šperky v dobovém módním salónku, nebo rozkošný koutek se starými dětskými hračkami. Nabrat energii nakonec můžete u šálku skvělého kafíčka ve světničce.
A když už se dostatečně nabažíte historie, vyjeďte nebo vyjděte si do místa zvaného Jestřabí a prozkoumejte magické lesy zdejšího Krkonošského národního parku. Třeba ještě budete mít štěstí a najdete tam pár kuliček borůvek.