[OL]4you na

Milouš se má! Už má zase opici.

Milouš se opět stala matkou. V ranních hodinách 22. 10. 2013 přivedla na svět své už páté mládě. Jeho pohlaví dosud není známo. „Mládě prospívá dobře. Je pod trvalou ochranou matky, která ho nosí na břiše,“ objasňuje zoolog Jitka Vokurková. Osud Milouše byl zvláštní hned od prvopočátku. Milouše přivezl z tržiště ve Vietnamu soukromý chovatel. Opice vyrůstala jen v péči člověka. Původní majitel Milouše v době, kdy této opici dával jméno, netušil, že se jedná o samici. S přibývajícím časem se mezi ní a manželkou chovatele vytvořil ne příliš přátelský vztah, a tak jednoho dne čelil chovatel ultimátu ze strany ženy „buď já, nebo opice“. Koho si vybral, je v Zoo Olomouc zřejmé. V současné době tvoří Milouš chovný pár se samcem Danem. V rodině je ještě mladý sameček Baxi, který se narodil v dubnu 2011.

Milouš se má! Už má zase opici.

CHOV V ZOO OLOMOUC

Gibony zlatolící chová olomoucká zoo od r. 1988. Tehdy se ze zoo v Ústí nad Labem přivezli úplně první, pocházející přímo z Vietnamu. Zakládajícím chovným párem se stali Gábina s Kubou. Vychovali pokračovatele rodu, potomka Kubulu. Ten si ale na svou lásku Milouše musel počkat. V Zoo Olomouc se zatím narodilo 8 mláďat a stejný počet gibonů zlatolících v současné době zahrada chová.

 

OBECNÉ INFORMACE, ŽIVOT VE VOLNÉ PŘÍRODĚ

Giboni, primáti, jejichž přirozeným biotopem jsou lesy v oblastech Asie, patří k jedněm z mála opic, kteří žijí monogamně. Můžeme u nich hovořit o rodině, mimorodinné „zálety“ jsou velice vzácné. Živí se bobulemi, plody, listím, ovocem. Svým hlasem, který je slyšet i do vzdálenosti 1,5 km, si všichni giboni v ranních hodinách označují teritoria, říká se že „zpívají“. Pokud bychom chtěli spatřit nejelegantnější pohyb opic, pak právě gibonům je dán ten, který se označuje pojmem brachiace, pomocí níž zvládnou překonat vzdálenost v průměru až 8m v jednom zhoupnutí.

 

ZAJÍMAVOSTI

Obě pohlaví gibonů zlatolících se rodí v barvě světlé. Po zhruba roce věku života se však přebarvují na barvu černou. Toto přebarvování trvá přibližně 6-8 měsíců. Pro samce je konečné, samice se ale v určitém věku ještě jednou přebarví zpět na světlou barvu, která jim už zůstává. Přiznat barvu bývá u gibonů mnohdy riskantní, neboť pro samici je výhodnější „tvářit se“ déle jako samec, který je z rodiny k samostatnému životu vyháněn později. Přibližně ve věku 7 roků musí rodinu opustit všechna mláďata – v tuto dobu jsou dospělá a mladé samičky většinou vyhánějí matky a samce zase otcové. V rodině tak většinou zůstává chovný pár s mláďaty různého věku.

Více info na www.zoo-olomouc.cz

reklama