[OL]4you na

Mezinárodní varhanní festival rozezní dóm. Nabídne jedinečné hudební zážitky

Už ve čtvrtek 1. září začíná 54. ročník Mezinárodního varhanního festivalu, který pořádá Moravská filharmonie Olomouc. Varhany jsou považovány za královský nástroj a jsou neodmyslitelně spojeny s duchovní hudbou, proto nesmí chybět ani v Olomouci, jež je významným centrem křesťanského středoevropského prostoru. Letos festival nabídne opravdu působivý program.

Mezinárodní varhanní festival rozezní dóm. Nabídne jedinečné hudební zážitky

"Mezinárodní varhanní festival patří již přes půl století k neodmyslitelným kulturním svátkům města Olomouce a já jsem nesmírně šťasten, že se jeho nepřerušenou kontinuitu podařilo udržet i v neobyčejně náročné době poznamenané pandemií covidu. I letos si můžete být jisti, že do Olomouce zavítají špičkoví varhaníci a že uslyšíte mnoho krásné varhanní hudby. V tomto roce si varhanní svět připomíná 200 let od narození Césara Francka, což se odráží i v letošní dramaturgii. Těšit se také můžete na spojení varhanní hudby s bicími nástroji či mluveným slovem – a samozřejmě na umění varhanní improvizace," uvedl dramaturg festivalu Karel Martínek.

Zahájení 1. září
Zahajovací koncert se poprvé v historii festivalu uskuteční v katedrále svatého Václava, a to 1. září v 19:00. V rámci slavnostního večera vystoupí významné osobnosti olomouckého hudebního života – titulární varhaník dómu Karel Martínek a výjimeční interpreti na bicí nástroje – otec a syn Bilanovi. Společně provedou efektní Bolero v úpravě Pierra Cochereaua. V programu bude převládat působivá tvorba francouzských mistrů a na úplný závěr zazní světová premiéra improvizované mše, jejímž autorem je sám Karel Martínek. 

Jaké jsou varhany v katedrále?
Mezinárodní varhanní festival se do dómu přesunul z důvodu náročné rekonstrukce Englerových varhan v mořickém kostele a má možnost dát zaznít zcela jinému nástroji, než na který byli posluchači po léta zvyklí.

Varhany na hlavním kůru olomoucké katedrály patří bezesporu k nejhodnotnějším a nejvýznamnějším na Moravě. Jejich stavba byla dokončena roku 1886 a jde o mistrovskou práci vyhlášené varhanářské dílny Bratři Riegrové. Nenalezneme zde mnoho výraznějších sólových rejstříků ani hlasů vyšších poloh, zato je zde zastoupeno velké množství rejstříků základní polohy v mnoha dynamických a barevných odstínech. Varhany jsou tak schopny plynulých dynamických změn a do jisté míry lze jejich zvuk přirovnat ke zvuku symfonického orchestru. Mají tři manuály a padesát znějících rejstříků. Kromě zvukových kvalit zvyšuje jejich hodnotu také skutečnost, že se do dnešních dnů dochovaly takřka v původní podobě (varhany byly generálně opraveny v 80. letech 20. století firmou Rieger-Kloss Krnov).

Zajímavostí je, že v olomoucké katedrále se kromě hlavních varhan nacházejí další čtyři nástroje: chórové varhany (Rieger-Kloss), varhany v chórové kapli (Bratři Riegerové), varhany v kryptě (Rieger) a přenosný pozitiv.

Program nabídne širokou paletu hudebních zážitků
Pět jedinečných koncertů varhanního festivalu přinese zážitek z tvorby světových skladatelů ve špičkové interpretaci mezinárodně uznávaných sólistů.

1. 9.
Karel Martínek (CZ)
Zahájení festivalu za zvuku varhan a bicích nástrojů

5. 9.
Karol Mossakowski (PL/FR)
Mystérium varhanní improvizace

8. 9.
Markéta Schley Reindlová (CZ/DE)
Hudba českých a německých mistrů

12. 9.
Gunnar Idenstam (SE)
Severské inspirace

15. 9.
Ben van Oosten (NL)
Varhany jako orchestr – perly varhanního symfonismu

Koncerty se odehrávají v katedrále sv. Václava, začínají vždy v 19:00 a vstupenky lze pořídit online na www.mfo.cz, na pokladně v budově Reduty, v Informačním centru Olomouc v podloubí radnice nebo v místě konání koncertu vždy hodinu před jeho začátkem.

ÚVODNÍ FOTO: mfo.cz

reklama