Celý projekt je volně inspirovaný knihou Sport je umění od autora Petra Volfa. Když se před 120 lety v Aténách uskutečnily první novodobé olympijské hry, cílem jejich zakladatele, barona Pierre de Coubertin, bylo navázat na tradici antických her nejen soutěžením v různých sportovních disciplínách, ale zároveň spojením dvou odlišných odvětví – sportu a umění.
Co možná málokdo ví je fakt, že v programu sedmi letních olympijských her z doby mezi lety 1912 až 1948, dokonce figurovaly umělecké soutěže, ve kterých umělci poměřovali své síly v kategoriích architektura, literatura, hudba, malířství a sochařství. Postupem času se ze sportu stal ve dvacátém a jednadvacátém století fenomén, kterým se začala zabývat celá řada významných českých umělců. Na výstavě jsou tak k vidění díla Kamila Lhotáka, Theodora Pištěka, Michaela Rittsteina či Davida Černého. Celá výstava je rozmístěna ve dvou poschodích areálu na ploše 1230 m2 a prezentuje umělecká díla se sportovní tematikou od šedesáti českých výtvarníků zdoby od roku 1945 až po současnost. Návštěvník zde vedle maleb může obdivovat instalace, koláže, kresby, videa a fotografie a setkáte se zde kupříkladu se světoznámým Emilem Zátopkem.
Celá expozice probíhá v době konání XXXI. Letních olympijských her v Riu de Janeiru s podporou Českého olympijského výboru. Připravte se, že komplex budov je trochu jako bludiště, takže si nezapomeňte u vstupu vzít mapku. V rámci vstupného máte přístup do všech výstav, které jsou v galerii instalovány. Přejeme vám nezapomenutelný zážitek a příjemně strávený den!
Více info na webu.