A protože máme i v redakci před dovolenou a nechceme nic nechat náhodě, navštívili jsme pana doktora Aleše Skřivánka z olomouckého G-centra na Horním náměstí 8, aby nám prozradil, na co všechno bychom si v létě měli dát pozor...
Letní dovolená a horké noci často svádí k uvolněnému chování v sexu… Když už se z domu vybavíme ochranou (kondomy), existuje něco dalšího, na co bychom měli myslet?
Máte pravdu. Obecně platí, že doba dovolených, volna, tepla a sluníčka je spojena se zvýšenou konzumací alkoholu a s tím souvisí to, nač se ptáte. Vyšší sexuální aktivitu, a to i se stálým partnerem, nepodporuje jen „uvolnění mravů“, a s tím i menší obezřetnost ve vztahu k rizikovému sexu. Kondom považuji na naprostou nezbytnost. Zvládne vás ochránit nejen před nechtěným otěhotněním, ale i před většinou pohlavně přenášených chorob. Je několik málo virových onemocnění, například ty, které jsou přenášeny v posledních letech často citovanými HPV viry, kde ochrana kondomem není dokonalá. Ale když to přeženu, Pánbůh zaplať, kdyby naše populace při rizikovém sexu používala ve 100 % kondomy, měli bychom my lékaři méně práce a naše pacientky a pacienti kožních lékařů a urologů méně starostí.
A co pak na dovolené dělat, když ochrana selže a nemám po ruce non-stop lékárnu?
Ptáte-li se na nechtěné otěhotnění, není vůbec nutné panikařit a hledat non-stop lékárnu, tedy běhat po městě v noci. Volně prodejné preparáty – Postinor i Escapelle – vám prodají bez předpisu, jen s občankou, a stačí je vzít do 72 hodin, tedy stane-li se něco např. v noci z pátku na sobotu, v pondělí je pořád ještě čas. Pravda je, že čím dříve, tím lépe. Volně prodejné jsou ve většině zemí EU, naopak jinak velmi liberální Česko bylo jednou z posledních zemí sedmadvacítky, kde se prodej přestal vázat na lékařský předpis. Když je i 72 hodin málo, zbývá nejúčinnější preparát Ella-One, který je účinný do 5 dní, např. po selhání kondomu. Nejhorší v tomto případě je nechat tomu volný průběh a spoléhat na to, že se pro jednou nic nestane, že jsem neměla plodné dny apod.
Dovolenkový sex ovšem není to jediné riziko letních radovánek…
Už před chvílí jsme naťukli riziko pohlavně přenášených chorob. Nechci ten problém bagatelizovat, a jak již bylo zmíněno, zejména při rizikovém sexu – tedy sexu s neznámým partnerem, poprvé, apod., bychom neměli „vyjíždět bez ochrany“. Všechny informace o pohlavně přenosných chorobách si vaše čtenářky mohou vygooglovat jinde, to je na samostatnou učebnici, ne na jeden rozhovor. Co do četnosti mezi těmito onemocněními dle mého vedou chlamydie trachomatis, které způsobují nespecifické potíže, o to hůře se diagnostikují. Kromě výtoku způsobují špinění zejména po sexu a ve svých naštěstí vzácných komplikacích i hluboké pánevní záněty, u mužů záněty prostaty. Na rozdíl od HPV vás ale před chlamydiemi kondom ochrání.
Mnohem častěji se vaše čtenářky setkají s potížemi charakteru svědění, pálení a bílého hrudkovitého výtoku, způsobeného kvasinkami (nejčastěji rodu Candida albicans). Problém je v tom, že celá řada i zdravých žen v pochvě malé množství kvasinek má a nedělají jim žádné potíže. Starosti nastanou, až když se kvasinky přemnoží. Nejčastěji po celkově podaných antibiotikách, ale i v létě, kdy se ženy častěji koupou, zůstávají v mokrých plavkách a mají více sexu. Odlišit ale, zda dotyčná má přemnožené kvasinky nebo je spíše jen odřená, je „věštění z koule“. Potíže jsou podobné. Pokud je přítomen typický tvarohovitý výtok, jde nesjpíše o kvasinkovou infekci. Druhou nejčastější skupinou potíží je bakteriální vaginóza, výtok způsobený mikrobem Gardnerella vaginalis. Typický je při něm rybinou zapáchající výtok. K přemnožení tohoto mikroba dochází při změně pH v pochvě. Pochva je chráněna důmyslným mechanizmem, kdy přirozená kyselost, tedy pH, je kolem 4 a je udržována laktobacily. Pokud dochází k poklesu množství laktobacilů a k posunu opakovaně a dlouhodobě pH nad 5, přemnožuje se zmíněná gardnerella. Řešením je „okyselení pochvy“, doplnění laktobacilů a například přerušovaný sex. Ejakulát je totiž z hlediska pH zásaditý. Proto i těmito potížemi častěji trpí uživatelky jakékoliv antikoncepce (tablety, tělísko). Ne proto, že mají antikoncepci, ale protože jim umožňuje nepřerušovaný sex.
Třetí skupinou potíží jsou záněty močových cest, provázené častějším nucením na močení a pálením a řezáním při něm. Důležité je dodržovat pitný režim, vymočit se po pohlavním styku, mít zásobu suchých plavek a převlékat se do nich.
Existuje něco, jak těmto problémům předejít?
Jistě. Pokud žena užívá antibiotika, měla by myslet na doplnění laktobacilů do pochvy, ale spíše až po skončení antibiotické léčby. Antibiotika totiž zabijí nejen bakterie, kvůli kterým je berete (v krku, na průduškách apod.), ale např. i v pochvě. Vytvoří tak vybitím sousedů kvasinek příznivé prostředí pro jejich růst a přemnožení. Kdo mívá podobné potíže zejména v létě, po koupání a sexu apod., měl by mít s sebou více plavek, převlékat zejména dolní díl a být „v suchu“. Je-li v tuto dobu sex četnější, doporučuji použít lubrikancia a předejít tak onomu odření sliznic. U žen, které častěji trpí na zmíněnou bakteriální vaginózu, začít přerušováním pohlavního styku a vylepšovat mikrobiální obraz poševními preparáty s laktobacily.
Co bychom si tedy měli přibalit do cestovní lékárničky?
Na většině míst Evropy volně koupíte přípravky s clotrimazolem (Canesten, apod.), pokud na kvasinkové výtoky ale trpíte, není špatné je mít s sebou a nemuset u moře shánět lékárnu. Pokud možno vaginální tablety i krém. Vhodně je doplní preparát s laktobacily nebo takový, který přirozené prostředí bohaté na laktobacily podporuje, obsahuje např. kyselinu mléčnou a glykogen (např. preparát Lactofeel). No,… a ty kondomy. Pro ženy, které často trpí na záněty močového měchýře doporučuji se vybavit z Česka léky, které jsou sice vázány na předpis, ale jsou jednorázové (jedna tableta) a dokážou při včasném nasazení předejít rozvoji onemocnění. Přes to všechno, co jsme si řekli, přeji klidné léto bez podrážděných genitálií a výtoků vám i vašim čtenářkám!
Lactofeel
Lactofeel vaginální gel dodáním kyseliny mléčné a glykogenu obnovuje normální pH pochvy a tím pomáhá při léčbě a zároveň působí preventivně před bakteriálními onemocněními. Více info na www.lactofeel.cz
G-centrum Olomouc
G-CENTRUM Olomouc s.r.o.
Horní náměstí 285/8
772 00 Olomouc
T: 585 234 444 a E: ordinace@g-centrum.cz