Školní rok je v plném proudu a děti usedly nejen do školních lavic, ale především
k počítačům, tabletům a mobilům. Pěkně v pohodlí a teple domova. Chladnější počasí není zrovna lákadlem pro venkovní sportování, takže důsledek? Chřipky, chronické rýmy, zhoršující se imunita a přibývající kila. Dostat děti ven bývá problém, tím spíš, když už nestačí vzít tričko, tepláky a vyběhnout. Jak děti motivovat? Musí je to především bavit! A pokud se zapojí i kamarádi, je vyhráno. A k tomu je koloběžka ideální parťák! Navíc i v chladnějších dnech je pohyb na vzduchu významným faktorem pro udržení dobré imunity a celkového zdraví.
Stačí vhodné oblečení, ideálně ve více vrstvách, díky pohybu zůstanete
v teple a to, že nepálí slunce, bude spíš výhodou. Zbývá tedy už jen jediné – vybrat tu správnou koloběžku! Jak na to? Na jaká rizika si dát pozor a proč?
Koloběžka není hračka
Koloběžky, zvláště ty dětské, působí tak trochu jako hračky pro zábavu. Ale pozor, v podstatě jsou to cvičební nástroje, které mají při používání podstatný vliv na lidské tělo. A u dětí ve vývinu to platí dvojnásob, takže se opravdu nevyplatí výběr „kolobky“ pro dítě podceňovat. Nesprávnou a nekvalitní koloběžkou mohou u dětí vznikat svalové disbalance, špatná geometrie koloběžky má za příčinu chybné držení těla a nesprávný postoj. Důsledkem jsou špatné pohybové návyky a jednostranné přetěžování těla. A to rozhodně nechceme. Proto se nedoporučují koloběžky s malými pryžovými kolečky, která sice perfektně zvládají jemný povrch, ale hodí se tak akorát do skateparku, kde se na nich vyblbnou zkušení „akrobati“.
Geometrie těchto koloběžek ale vůbec nesplňuje základní požadavky pro zdravý a správný pohyb, tvrdá pryžová kolečka navíc nadměrně zatěžují zápěstí.
Koloběžka = ideální parťák i pro děti „nesportovce“
Výběr dětské koloběžky není věda, ale náležitá péče se rozhodně vyplatí! A to nejen proto, že máte jistotu vhodného, zdraví prospěšného pohybu, ale je to super řešení i pro ty děti, které nepatří zrovna mezi odvážné sportovce. Správná dětská koloběžka totiž dobře a spolehlivě brzdí, je lehká a snadno ovladatelná. Pokud je geometrie rámu, výška řídítek a výška nášlapné plochy správně nastavená, cítí se dítě bezpečně a neohroženě. Vysoký nášlap a velká hmotnost jsou dalšími „strašáky“, protože děti mají kratší končetiny a méně síly, takže se jízdou brzy unaví a nebude je to bavit. Jenže koloběh má být především radost! A to pro každého, bez rozdílu věku a úrovně sportovní zdatnosti! Potvrzuje to i odbornice, maminka tří dětí, Mgr. Lenka Fasnerová, fyzioterapeutka z olomouckého Centra pohybu, které se léta zabývá jízdou a cvičením na koloběžkách. „V současné době má poměrně hodně dětí v mladším školním věku problém se správným držením těla, někdy lze dokonce hovořit přímo o vadném držení těla. Volba aktivity, jako je jízda na koloběžce se správnou velikostí a geometrií, může pomoci nastartovat ty správné svaly a podpořit správný stoj. Zde se technika jízdy u dětí nijak výrazně neliší od techniky jízdy dospělých, kdy důležitý je vzpřímený a pevný postoj na koloběžce, pravidelné střídání nohou při odrazu a dělání tzv. podřepů na stojné noze.“
V kolika letech můžeme dítě postavit na koloběžku?
„Již 5leté dítě zvládne správnou techniku jízdy naprosto bez problémů,“ vysvětluje Lenka. „Moje šestiletá dcera jezdila již od 4 let na koloběžce s většími nafukovacími koly a střídání nohou zvládala zcela přirozeně. Dlouhodobě v Olomouci spolupracuji se sportovní mateřskou školkou, kde právě s dětmi již předškolního věku jezdíme na kolobkách a snažíme se hravou formou děti učit tuto techniku jízdy. Jsem překvapená, jak se i dětem, které se jeví ne příliš motoricky zdatné, brzy začnou dařit správné pohyby. Ovšem za podmínky, že jim dáte vhodný stroj. Výsledkem pak je, že i ty jindy trošku línější děti najednou nechtějí z koloběžky dolů.“
Další velkou výhodou u dětských koloběžek jsou nafukovací kola, protože malá kolečka drncají, je to velice nepříjemné na zápěstí a paže a jste z nich tzv. „vyklepaní“. Na nafukovacích kolech je jízda pro děti pohodlná, cítí se na nich stabilně a bezpečně, takže zvládnou bez problémů přiměřený výlet.
Investice, která se vyplatí
Mohlo by se zdát, že investovat do dětské koloběžky je zbytečný luxus. Opak je pravdou! Levné koloběžky jsou vyrobeny z nekvalitních materiálů a komponent, které mají velmi krátkou životnost, jsou náchylné k poničení. Laciné či neznačkové brzdy, nízká životnost ložisek, nekvalitní pláště – to vše má za důsledek krátkou výdrž, časté opravy, a hlavně nedobrý pocit z jízdy. Co je ale horší, je zdravotní dopad na lidské tělo, a to zvlášť v případě dětského těla ve vývinu. Že děti z koloběžky rychle vyrostou? Ani to není pravda. Na trhu je řada kvalitních modelů, které s dětmi doslova rostou a vydrží jim řadu let. Disponují výškově nastavitelnými řídítky a umí se proměnit v koloběžku pro starší děti. Špičkové konstrukční vlastnosti a kvalitní komponenty jsou zárukou dlouhé životnosti. Proto vězte, že při výběru dětské koloběžky se šetřit nevyplatí.
Více inspirace a důležitých informací najdete zde.
FOTO: KOSTKA koloběžky