Jedním z našich favoritů jsou např. "raffaello" kuličky, ovšem v tomto případě "RAWfaello". Skvělý recept na ně najdete např. v knize Zdravá vánoční kuchařka, jejíž autorkou je Iva Veselá, zakladatelka výživové poradny Food Life a sportovní dietoložka. V knize najdete více než 60 receptů na odlehčené verze klasických druhů vánočního cukroví, typického pečiva, nápojů, slaných pamlsků i hlavních jídel ze štědrovečerního menu, které vytvořila a osobně vyzkoušela. Kromě toho uvádí i méně známé recepty na sladké raw cukrovinky, nevšední kuličky či lahůdky cizích kuchyní. Všechny jsou jednoduché, chutné a na rozdíl od těch tradičních je lze konzumovat bez výčitek svědomí.
Autorka vám v knize také prozradí některé finty na usnadnění přípravy a dosažení co nejzdařilejšího výsledku!
Na co si dát pozor při nákupu surovin:
- Sušené a kandované ovoce kupujte takové, aby neobsahovalo oxid siřičitý (E220) a přidaný cukr. Oxid siřičitý sice dokáže zachovat původní barvu ovoce tím, že zabrání přirozenému hnědnutí, ale u citlivějších jedincůmůže vyvolat bolesti hlavy, nevolnost, průjmy nebo v extrémních případech i žlučníkové záchvaty.
A jak nahradit "zažité" suroviny?
- Místo bílé mouky použijte celozrnnou (špaldovou, pohankovou, grahamovou nebo pšeničnou celozrnnou) – na rozdíl od mouky bílé obsahují vitaminy, minerály a vlákninu. Bílá mouka navíc organismus překyseluje.
- Bílý cukr nahraďte zdravějšími variantami. Mohou to být přírodní sirupy (javorový, agávový či datlový), sladěnka nebo ovoce (rozmixované čerstvé nebo namočené sušené).
- Čím nahradit máslo, abyste se zbavilinasycených mastných kyselin a cholesterolu? Můžete to zkusit například rostlinnými oleji nebo ořechovými pastami, ale – kalorie jako kalorie. Snižte množství tutků celkově. Uvidíte, že výsledek bude téměř k nepoznání!
Recepty na zdravé sladkosti najdete i na www.probio.cz – konkrétně třeba RAW kuličky s Matcha Tea
Podle chuti můžete do receptů přidávat také tzv. superpotraviny. My v redakci si ujíždíme hlavně na raw prášcích maca, camu-camu, kakaovém raw prášku a chia semínkách. V každodenním jídelníčku také nesmí chybět včelí pyl (známý jako fontána mládí) a natural oříšky kešu – ty mají velmi vysoký obsah nenasycených mastných kyselin, které snižují hladinu cholesterolu v krvi, vitaminů A, B1 a E. Dále obsahují velké množství minerálních látek jako je železo, zinek, horčík a další. Jsou bohaté na betakaroten a stopové prvnky, které podporují růst buněk.