Naše redakce neodolala a vydala se do Brna, abychom otestovali, jaké to je procházet se chodbami Titanicu, nahlédnout do atmosféry salonků pro první třídu, stejně jako uvědomit si, jaké kajuty obývala třída třetí. Výstava Titanic má totiž před sebou již poslední týden – v neděli 19. května 2019 přivítá své návštěvníky úplně naposled a v Evropě ji v této podobě již nebude možné vidět – odtud popluje rovnou do dílen amerických restaurátorů. "Po ukončení výstavy v Brně, putují originální exponáty z Titaniku do rukou restaurátorů ve Spojených státech. Poté by měly být předmětem aukce a zřejmě navždy zmizí do soukromých sbírek. Proto se v Brně jedná o zřejmě poslední výstavu těchto originálních exponátů," sdělila Květa Havelková, kurátorka výstavy. "Výstava byla v Brně velmi úspěšná, viděly ji desítky tisíc návštěvníků. Na poslední dny chystáme ještě zajímavé akce, například ke každé rodinné vstupence dostanou návštěvníci zdarma speciální noviny z Titaniku," doplnila Havelková.
Výstava Titanic již do brněnského pavilonu C přitáhla díky svým reálným exponátů z vraku lodi desítky tisíc návštěvníků, kteří byli (stejně jako my) nadšeni. Tato výstava patří mezi nejúspěšnější světové výstavy. Svou pouť na výstavních plochách absolvovala téměř na všech kontinentech v několika desítkách zemí světa. Nyní však svoji cestu končí. Na více jak 2000 metrech čtverečních prochází lidé interiéry celého Titaniku. Výstava je koncipována jako zážitková, aby návštěvníkům poskytla co nejautentičtější dojmy, které prožívali reální cestující na Titaniku. Proto na výstavě kromě cenných exponátů a dokonalých rekonstrukcí zní také hudba, ruchy lodě i skřípění ledovce. Dobovou atmosféru noblesy a technického pokroku Titaniku zachycují rekonstrukce jednotlivých částí lodě, jako například strojovny, chodby milionářů, kajuty první a třetí třídy nebo dotek reálného ledovce a následný pohled na vrak Titaniku na dně oceánu. "Celková hodnota vystavených exponátů je obrovská. Svědčí o tom i nedávno uskutečněná aukce, kdy se za 3,5 milionu dolarů vydražil dopis z Titaniku," říká Květa Havelková. Do aukce by údajně měly putovat také exponáty z brněnské výstavy. "V mediích proběhly zprávy o tom, že velký zájem o originální exponáty z Titaniku má samotný režisér slavného filmu Titanic z roku 1996 – James Cameron," doplňuje Havelková.
A co bavilo nejvíc nás v redakci? Při vstupu na výstavu obdržíte palubní lístek, díky kterému se ihned dozvídáte, kým jste se právě stali. Až na konci výstavy se dozvíte, zda daný cestující tuto katastrofu přežil či nikoli. Z našeho čtyřčleného týmu jsme přežili tři, což je dobré skóre, co říkáte? Navíc naše nejmladší redaktorka Ella se na pár hodin stala jistou Millvinou Deanovou, která na Titanicu cestovala ve svých 9 týdnech. V závěru jsme se dozvěděli, že právě její památce byla tato výstava věnována. Millvina Deanová zemřela teprve v roce 2009 ve svých 97 letech jako poslední přeživší z Titanicu...
Výstava Titanic je v Brně otevřena již jen do 19. května, každý den od 9.00 do 20.00 hodin včetně státních svátků. Její další prodloužení již není možné. Více informací najdete na webu.