[OL]4you na

Game Over? Kdepak! GAME ON!

Až do 30. prosince 2017 můžete zažít na pražské tržnici největší výstavu o videoherním průmyslu. Ale nemyslete si, že je to něco pouze pro hráčské fanoušky. Tato výstava je totiž idelání pro cenou rodinu!

Game Over? Kdepak! GAME ON!

Výstava se jmenuje GAME ON a potrvá až do 30. prosince 2017 – expozice se navíc pravidelně obměňuje, takže můžete přijít hned několikrát a pokaždé zažít něco jiného. Výstava GAME ON je vůbec první a největší výstavou o historii videoherního průmyslu, která byla na toto téma ve světě vytvořená. Jezdí přes deset let po světě – procestovala 30 různých světových měst (viděly ji už téměř 4 miliony lidí!) a nyní se dostala i k nám, konkrétně na Holešovickou tržnici v Praze.

My jsme měli to štěstí a během prohlídky jsme potkali samotného ředitele této výstavy, pana Davida Urbana: „Výstava byla vytvořena hostujícími kurátory v největším kulturním centru Evropy – v Barbican Center v City of London. Řekli si, že 50 let v gamingu je stejné období jako 500 let v malířství, a vytvořili tak nejvýzmanější výstavu o videoherním průmyslu. Vývoj v tomto oboru je totiž neskutečně rychlý, aniž by se to lidem zdálo. Většina zařízení, které na výstavě můžete vidět, jsou originální přístroje a počítače – včetně jejich původního nastavení. Výstava je unikátní také díky tomu, že mapuje celý vývoj herního průmyslu ve 20 sekcích. Devatenáct sekcí z toho je původních – zde najdete třeba témata Film a videohry, Hudba v počítačových hrách nebo Marketing počítačových her... Expozice je zároveň odfázovaná – uvidíte, jaké hry se hrály v jakém období, vyzkoušíte si hry arkádové nebo ty, které byly jen na určitých světadílech a oblastech (jako např. Japonsko či Indie). Pokud návštěvník projde celou expozicí, získá tak ucelený pohled o gamingu.“

Na pražské výstavě je jedna sekce navíc, kterou jinde na světě nenajdete – a to Československá expozice. Před revolucí u nás nebyl dostatek zdrojů – lidé neměli peníze na herní periferie, joysticky, myši, ani klávesnice, a tak si museli tyto herní pomůcky vytvářet sami. Na výstavě tak uvidíte unikáty, které existují v jednom až dvou kouscích na celém světě – např. specializovaný joystick, kterému se říká zvonkáč. Jedná se o sestavený ovladač ze sídlištních zvonků. Tento zvonkový joystick je plně funkční. „Tehdy to byla velká lidová tvořivost,“ popisuje s úsměvem David Urban. V průběhu času se ukázalo, že čeští vývojáři byli velmi talentovaní – byli totiž schopní přijít – přes všechna možná omezení – s úplně novými koncepty. I díky tomu jsou v dnešní době na světové úrovni. Věděli jste například, že jedna z prvních vinylových desek se soundtrackem k počítačové hře, která získala herního Oscara, byla z dílny českého studia Amanita Design? V Československu jsme byli v těchto záležitostech opravdovými průkopníky!

V rámci výstavy si každý najde něco – vyzkoušet si můžete hry SuperMario, Minecraft i legendární arkádu Star Wars z roku 1983 od firmy Atari. Na chvíli se stanete pilotem X-Wing letounu a budete bojovat proti stíhačkám TIE ze závěru epizody IV. K vidění je také bondovka GoldenEye 007 nebo hra Tomb Raider z roku 1996, kterou proslavila Lara Croft. Ze starších her je dobré zmínit i Papers, Please, což je jedna ze specializovaných her, které se běžně nedají nikde nahrát – konkrétně v této hře si můřete zahrát na imigračního úředníka.

Najdete zde hry pro všechny věkové kategorie: „Výstava je opravdu pro celou rodinu. Děti se hned rozběhnou k přístrojům a spontánně začnou hrát hry – ty které znají, i ty, které vidí poprvé. Nenudí se tu ovšem ani rodiče. Buď si mohou zahrát s dětmi díky multiplayeru, nebo se v české sekci mohou pobavit u Videostopu.“ Právě ten totiž může vyvést z omylu návštěvníky, kteří si mysleli, že s gamingem nemají nic společného. V minulosti na Videostop koukala většina obyvatel. Na výstavě GAME ON si ho lidé mohou osobně zahrát a vyhrát třeba toaletní papír nebo další bizarní ceny, které tehdy v této soutěži opravdu byly. 

Kromě bohatých expozic výstavy (videohrami jsou zde zaplněná celá tři patra!) zde zároveň pravidelně probíhá další doprovodný program. Návštěvníci se mohou např. setkat s různými youtubery a zúčastnit se zajímavých přednášek (nejen) o gamingu v přednáškovém sále. „Rodiče často nevědí, co si mají s gamingem počít – jestli je pro jejich děti dobrý, nebo špatný. Výstava GAME ON dává rodičům možnost nahlédnout do světa gamingu v ucelené koncepci. Najdou zde mnoho informací ohledně samotného vzniku her, kdo za nimi stojí, v čem jsou dobré nebo v čem rozvíjejí intelekt,“ vyjmenovává ředitel výstavy. Návštěvou výstavy tak paradoxně mohou rodiče najít cestu, jak s dětmi více komunikovat. A rodinné vstupné je navíc zvýhodněné! Ušetřené peníze tak můžete investovat do tématického merchandisingu, který nabízí různé limitované edice produktů. Více informací o výstavě najdete na webu.

reklama