[OL]4you na

Festival vynálezů se blíží! Na programu jsou roboti, řemesla v digitální době i makerství jako podnikání

Oblíbený festival Maker Faire Prague startuje již 17. a 18. září v Praze. V dalších termínech se přesune do jiných měst, včetně Olomouce.

Festival vynálezů se blíží! Na programu jsou roboti, řemesla v digitální době i makerství jako podnikání
Maker Faire Festival, foto: Jan Hromadko

Oblíbený festival Maker Faire Prague letos odstartuje o víkendu 17. a 18. září, kdy uvítají makeři – tedy bastlíři, kutilové, inovátoři, řemeslníci a další tvůrčí lidé návštěvníky pražského Maker Faire v areálu Pražské tržnice. K dispozici jim bude několik hal a také prostranství a uličky mezi nimi.

Že jsou hranice lidské tvořivosti a invence bezmála nekonečné, ukázal svým návštěvníkům festival Maker Faire Prague už čtyřikrát. Ani letos tomu zřejmě nebude jinak. Víkend slibuje vydatnou dávku workshopů, praktických ukázek a prezentací projektů a prototypů z oblasti 3D tisku, elektroniky, řemesel, robotiky, udržitelnosti či designu.

Domy ze stavebnice, model létající motorky i palačinková tiskárna

Festivaly Maker Faire jsou známé svou pestrostí a rozmanitostí a program tohoto pražského to jen potvrzuje. Na své si přijdou malí i velcí návštěvníci, na místě si totiž budou moct vyzkoušet ovládání podvodního dronu, vyrobit padák pro svého LEGO® panáčka, nebo prohlédnout model vyvíjené létající motorky typu VTOL. Mlsouni si můžou pochutnat na palačince vytištěné na 3D tiskárně a zájemci o domy budoucnosti se seznámí s možnostmi modulární stavby pomocí obří stavebnice. Makerské hnutí podporuje také sdílení, učení a vytváření v rámci tvůrčí komunity. Své místo na Maker Faire Prague tak spolu se svými výtvory mají otevřené dílny z řady míst v ČR, zájmové spolky a kroužky (nejen ty dětské) a jiné edukační projekty. Během festivalu se také koná řada tematických workshopů, na nichž si budou návštěvníci moct sami vyzkoušet výrobu konkrétních věcí pod vedením zkušeného instruktora. Děti i dospělí si můžou postavit robota, který hází míčky na přesnost, vyrobit peněženku z kazety nebo designový magnet.

„Program letošního Maker Faire Prague bude pestrý a mohli bychom ho rozdělit do čtyř bloků, které se částečně prolínají. Environment&City poukazuje na důležitost udržitelnosti a vztahu k životnímu prostředí, a také na prostředí, z nějž maker vychází a v němž se pohybuje. Blok Robotika a AI reflektuje současné technologické trendy a jejich přínosy a limity pro makery. V další sekci se zaměříme na digitální řemesla, podnikavost a vzdělávání, které poukazují na možný přesah makerství jako koníčku do reálného života a obživy. Mnoho makerů podniklo cestu od drobných projektů k vlastnímu podnikání a řadu dalších to čeká. Čtvrtý blog Art&Design zdůrazňuje uměleckou podstatu mnoha projektů. Kombinace moderních technologií, netradičního materiálu a vlastní pohled na věc umožňuje tvůrcům vytvářet mnoho zajímavých objektů, které mají vysoké umělecké kvality,“ shrnuje program Ondřej Kašpárek

Nový Průšův projekt poprvé v ČR
Nejúspěšnějším českým makerem je nepochybně Josef Průša, který dokázal svoji vizi dovést od malého garážového projektu ke značce s mezinárodní prestiží. Na nedávno skončené světové výstavě EXPO v Dubaji představila společnost Prusa Research novinku – automatickou tiskovou farmu Original Prusa Pro Automated Farm System (AFS). Ta bude v rámci programu Maker Faire Prague k vidění poprvé v ČR. Jedná se o systém postavený na nových tiskárnách CoreXY 3D s automatickým sklízením a vydáváním hotových produktů. Všechno přitom ovládá jedno centrální intuitivní rozhraní. Návštěvníci budou moct farmě zadat vlastní unikátní tisk.

Vůně na míru
Hranice dílny už dávno přerostl i projekt Algorithmic Perfumery vyvinutý týmem EveryHuman, který bude jednou z hlavních hvězd letošního Maker Faire Prague. Jedná se o unikátní počin na hranici umění, filozofie a umělé inteligence. Unikátní systém odhadne pomocí umělé inteligence osobnost uživatele a následně mu mícháním 500 aromat vytvoří vůni přesně na míru. A přesně tento proces si návštěvníci budou moct na Maker Faire Prague vyzkoušet na vlastní kůži.

Fenomén LEGO® – koníček, láska i zaměstnání
Stavebnice LEGO® jsou díky své komplexnosti, přesnosti a téměř nepřeberným možnostem oblíbeným materiálem řady makerů. Hostem letošního Maker Faire Prague bude skutečný LEGO expert Milan Reindl, profesionální designér řady LEGO Technic, který má kontě desítky originálních modelů. Kostičky LEGO budou na letošním Maker Faire Prague přítomné nejen teoreticky, ale i prakticky. Ve speciální hravé zóně se budou moci děti i jejich rodiče ponořit do zábavných aktivit, které pomáhají rozvíjet klíčové dovednosti důležité pro život. Na návštěvníky čeká velká mozaiková zeď, jojo z dílků LEGO, robotické stavebnice anebo crash testy vlastnoručně vyrobených modelů vozítek na rampách. Návštěvníci dostanou unikátní možnost vrátit se i do minulosti, kdy byly LEGO hračky ze dřeva a stavět třeba nadrozměrné dřevěné fantastické bytosti.

360° „videotribuna” pro makery od Xiaomi
Oficiální portréty makerů si letos vzala na starosti technologická společnost Xiaomi. Na Maker Faire přiváží speciální kutilský projekt, jehož výstupem budou atraktivní „rotující“ videa pořízená z nezvyklé perspektivy. Fotografická točna vybavená aktuálně nejlepším fotomobilem řady Xiaomi 12 umožní rychlé pořízení 360° videí nejen vystavujících makerů, ale i jejich výrobků. To vše ve vysokém rozlišení a špičkové obrazové kvalitě. Pořadatelé festivalu si na Xiaomi „videotribunu” budou zvát vystavující makery a vznikne tak ucelená série poutavých filmových medailonků oslavující kreativitu a zručnost. Profesionálně nasnímané kutilské projekty budou doprovázet festival na sociálních sítích a nakonec z nich vznikne finální videoklip jako koláž toho nejlepšího, co bylo na pražském Maker Faire k vidění.

Robotika, hardware a software jako hra
Velkou výhodou procesu objevování a hraní je, že se při něm lidé přímo učí. To ukazují i projekty Filipa Szkandera a Josefa Kahouna. Ten první se věnuje odtajňování magie počítačových čipů, jejichž zjednodušené verze staví ze základních součástek. Druhý jmenovaný se potom přes svůj mladý věk aktivně podílí na výuce programování. Jeho projekt Codeventure v sobě kombinuje možnosti moderní počítačové hry s prvky
programování a algoritmizace.

Další hravě výukový stánek otevře na Maker Faire Prague Fakulta elektrotechnická ČVUT. Jako malý teaser na podzimní kolo Robosoutěže FEL ČVUT si zde budou malí i velcí stavitelé moct navrhnout, postavit a naprogramovat vlastního robota basketbalistu, který bude střílet míčky na koš.

Profesionální filmové triky, prostorový zvuk pro VR a 3D tisk v Ukrajině
Festivaly Maker Faire jsou tradičně velmi rozmanité a to potvrzuje i program toho letošního. Kromě výše zmíněných projektů a hostů budou v Pražské tržnici k vidění možnosti domácích filmových triků v podání studia Z-Tech, mikrofon speciálně navržený pro věrné nahrávání prostorového zvuku nebo projekt 3D tiskových táborů pro děti na Ukrajině. A to je jen malá část toho, co letošní Maker Faire Prague svým návštěvníkům nabídne. „Program všech českých Maker Fairů sestavujeme tak, aby byl co nejpestřejší. Mám radost, že v rámci to největšího se nám podařilo přivést opravdu různorodé projekty a autory jak z ČR, tak ze zahraničí,” říká Ondřej Kašpárek. „Festivaly Maker Faire nevnímáme pouze jako prezentaci projektů veřejnosti, ale také jako platformu, kde se můžou setkat tvůrci z různých oborů a navzájem se inspirovat. Rádi vytváříme prostor, kde vedle sebe vystupují například zástupci tradičních řemesel, odborníci na 3D tisk a konstruktéři funkčních raket.”

Co Čech, to maker: Maker Faire na podzim v regionech
O lidech v Česku se traduje, že jsou šikovní a jsou schopni vyrobit a vymyslet spoustu věcí. To potvrzuje i rostoucí makerská komunita, která se nekoncentruje pouze v Praze. Kutily, bastlíře a tvůrce najdete v každém kraji. Ti si můžou prostředí festivalu Maker Faire během podzimu vyzkoušet v rámci menších lokálních akcí na různých místech České republiky.
“Máme radost, že se z Maker Faire stává celorepublikový fenomén. Festivaly budujeme po celé republice, pražský Maker Faire je ale jednoznačně “Mekkou” všech českých makerů,” dodává Kašpárek.
O víkendu 10.-11. září se uskuteční Maker Faire v Českých Budějovicích, 24. září v Mladé Boleslavi, 8. října v Liberci. Druhý největší Maker Faire v ČR bude hostit 22. – 23. října Brněnské výstaviště a 12. listopadu Olomouc.

Více informací najdete zde. Pokud se chcete zapojit a na festivalu vystavovat, můžete se zapojit vyplněním přihlášky zde.

reklama