"Mezinárodní varhanní festival Olomouc patří ke stěžejním kulturním a společenským událostem města a je jednou ze značek, které jsou s Olomoucí spojovány a dotvářejí její image v tuzemsku i v zahraničí. Role Moravské filharmonie Olomouc coby pořadatele festivalu je při tom zásadní pro jeho stabilitu, dlouhodobou kvalitativní úroveň i budoucnost," uvedl náměstek primátora Viktor Tichák.
Englerovy varhany se představí po náročné opravě
Po dokončené rekonstrukci Englerových varhan se festival vrací zpět do kostela sv. Mořice, kde proběhnou čtyři z pěti festivalových koncertů. Jeden koncert se pak uskuteční v katedrále sv. Václava. "Po několikaleté přestávce se znovu rozezvučí svatomořické varhany, které prošly náročnou opravou, trvající skoro tři roky. Opravu realizovala slovinská varhanářská firma Anton Škrabl ve spolupráci s olomouckou firmou Organ Service, a byla financována Evropskou unií a Ministerstvem pro místní rozvoj. Náročnost rekonstrukce byla především v tom, že se jedná o velký nástroj nejen co do počtu píšťal, ale i kombinací ovládání mechanicko-elektrické traktury. Věřím, že obnovené varhany budou také v letošním 55. ročníku festivalu rozeznívat srdce všech milovníků varhan," řekl probošt kostela sv. Mořice František Hanáček.
Varhany se rozezní vždy v pondělí a ve čtvrtek
Všechny festivalové koncerty se konají tradičně v pondělky a čtvrtky od 4. do 18. září, vždy od 19 hodin. I v letošním roce nabídne festival špičkové interprety a nevšední hudební zážitky. "Největšími letošními hvězdami budou David Cassan z Francie a Balázs Szabó z Maďarska. Vynikající německý varhaník Axel Flierl provede stěžejní díla francouzských a německých skladatelů. Velkým zpestřením bude koncert pro dvoje varhany a dva varhaníky, který se uskuteční v olomoucké katedrále. Rád bych vyzvednul fakt, že právě olomoucký 'dóm' poskytl hlavní zázemí varhannímu festivalu v době rekonstrukce svatomořických varhan. Tento koncert tak je jakýmsi poděkováním za možnost udržet linii varhanního festivalu v Olomouci bez jediného přerušení," doplnil dramaturg festivalu Karel Martínek.
Vstupné
Vstupenky v ceně 200 Kč (zlevněná 100 Kč) lze zakoupit na webu Moravské filharmonie Olomouc, v Informačním centru v budově olomoucké radnice na Horním náměstí, nebo hodinu před začátkem přímo na místě koncertu. Bližší informace k festivalu a vstupenkám jsou k dispozici na webu Moravské filharmonie Olomouc www.mfo.cz.
Varhany v chrámu sv. Mořice jsou jednou z nejpozoruhodnějších kulturních památek v Olomouci a v celém regionu. Jejich jádro tvoří barokní nástroj vratislavského varhanáře Michaela Englera, který jej na objednávku mořického probošta Francesca Gianniniho vytvořil v letech 1740 až 1745. V původní podobě se varhany dochovaly až do poloviny 20. století, kdy proběhla velká rekonstrukce. Počet píšťal byl tehdy rozšířen z 2361 na 8054. Rekonstrukci provedla firma Rieger-Kloss z Krnova pod vedením Antonína Schindlera. S 95 rejstříky jsou varhany jedněmi z největších v celé Evropě. U příležitosti dokončení rekonstrukce byl v roce 1969 založen Mezinárodní varhanní festival. Během více než 50 let se tu vystřídaly ty největší osobnosti světového varhanního umění. Od roku 2011 je dramaturgem festivalu vynikající varhaník, skladatel, improvizátor a pedagog Karel Martínek.
Mezinárodní varhanní festival se koná každoročně od roku 1969, kdy jej založil prof. Antonín Schindler (+2010), dlouholetý člen a spoluzakladatel Moravské filharmonie. Za dobu své existence si festival získal přízeň laické i odborné veřejnosti celého světa a jezdí sem koncertovat přední světoví interpreti. Od roku 2011 je dramaturgem festivalu Karel Martínek.
Festival zahájí varhanice Kateřina Málková
4. září v 19:00 - zahájení festivalu
Kateřina Málková (Česko) – varhany, Ondřej Moťka – trubka
Moravia Brass Band, Chuhei Iwasaki – dirigent
Kateřina Málková patří k nejvýraznějším českým varhanicím. Její interpretační umění charakterizuje výrazná muzikalita a nespoutaná energie i temperament. Koncertuje na mnoha místech Evropy a je vyhledávanou spoluhráčkou renomovaných orchestrů a těles.
Moravia Brass Band je český žesťový soubor, který čítá až třicet hudebníků. Toto největší tuzemské žesťové těleso působí od roku 2017 pod vedením šéfdirigenta Chuhei Iwasakiho a sklízí úspěchy na domácích pódiích a také napříč Evropou.
Program slavnostního zahajovacího koncertu festivalu pojí skrz hudbu starých mistrů majestátný zvuk žesťových nástrojů s velkolepými svatomořickými varhanami, a to vše v jedinečném chrámovém prostředí.
Program:
Giovanni Gabrieli: Canzon duodecimi toni a 10, Ch. 178
Johann Sebastian Bach: Pièce d´Orgue BVW 572, „Fantasie G dur“
Antonio Vivaldi: Koncert č. 9 D dur RV: 230
Arvo Pärt: Pari intervallo (verze pro varhany)
Heinrich Ignaz Franz Biber: Sonata Sancti Polycarpi
Arvo Pärt: Trivium
Pavel Josef Vejvanovský: Sonata sancti Petri et Pauli
Philip Glass (arr. M. Riesman): Finale z III. dějství opery Satyagraha
Ondřej Moťka: Dopis svatého Mořice (světová premiéra)
FOTO: archiv pořadatele