Festival se letos zaměří na výjimečná konstrukční řešení, a to jak v historické architektuře, industriální architektuře, tak u staveb 20.–21. století. „Na nejrůznějších místech republiky připomeneme také dílo výjimečného představitele barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela, od jehož úmrtí uplyne letos 300 let, a vydáme se také po stavbách jednoho z nejvýraznějších představitelů poválečné architektury u nás – Karla Pragera, který se narodil před 100 lety,“ dodává zakladatelka a ředitelka Dne architektury Marcela Steinbachová. Program Dne architektury vzniká ve spolupráci s místními spolky, iniciativami či architekty.
Vstup na akce je zdarma, v některých případech je potřeba s ohledem na kapacity rezervace předem. Podrobný program bude do konce srpna zveřejněn na www.denarchitektury.cz.
13. ročník festivalu Den architektury v Olomouckém kraji
V Olomouci budou mít zájemci možnost zavítat například do historických krovů radnice nebo si prohlédnout prostory Molitorova domu / knihovny, který je příkladem bytové výstavby konce 19. století. Během festivalu zde bude k vidění výstava Anatomie činžáku. Dále je možné zavítat na komentovanou prohlídku centra Telegraph, kterým provedou účastníky autoři rekonstrukce z Ječmen studia. Olomoucký program nabídne hned několik přednášek a diskusí, které se budou věnovat festivalovému hlavnímu tématu konstrukcí z pohledu různých profesí, ale třeba i návrhu úprav ulice Litovelská či kresbám jezuitského kostela v Olomouci ze 17.–18. století. Během Dne architektury bude i letos v Olomouci vyhlášena cena spolku Za krásnou Olomouc za zdařilou realizaci v oblasti architektury, urbanismu a péče o památky v Olomouci a Olomouckém kraji.
Po stopách slavné textilní minulosti Prostějova se mohou zájemci vydat společně se znalcem lokální historie Ivanem Čechem a architekty ze spolku Prostor Prostějov a poznat pozapomenuté konfekční továrny a obydlí významných osobností oděvního průmyslu. Další z akcí nabídne putování po kostelech ve Velkých Losinách, Maršíkově a Žárové, při kterém se zaměří na jejich konstrukce a další zajímavosti. Pro velký zájem se i letos zopakuje komentovaná prohlídka zrekonstruovaným renesančním palácem hradu Helfštýn s architektem Miroslavem Pospíšilem a kastelánem hradu Janem Laurem. Rekonstrukce získala v roce 2021 hlavní ocenění České ceny za architekturu. V Litovli program představí výstavu devíti projektů studentů a studentek FA VUT a ČVUT FA, které se věnují komplexnímu přístupu k zelenému hradebnímu okruhu kolem centra a novému životu areálu „Védepky“ s hodnotnými pivovarskými sklepy i oživlým nábřežím. Součástí je komentovaná prohlídka a diskuse. V Ondřejovicích se v rámci workshopu zaměří na realizaci Ondřejovické stezky, která mapuje historicky společensko-kulturně zajímavá místa lokality. Na workshop naváže diskuse, přednáška a projekce na téma putování, stezky v krajině a jejich rozličné podoby. V Šumperku pak proběhne projekce snímku Nejlepší město na světě s lektorským úvodem a diskuzí s městským architektem Ivo Tučkem.
Paralelně s festivalem Den architektury probíhá také mezinárodní filmový festival Film a architektura. Jeho 12. ročník zamíří v termínu 29. 9. – 4. 10. 2023 do 26 měst po celé republice, na Slovensku i do Berlína. Letos představí 38 krátkých a celovečerních snímků zaměřených na architekturu, tvorbu měst a design v celkem čtyřech festivalových sekcích – Konstrukce, Limity originality, Persony a Inspirace Adama Štěcha. Nebudou chybět ani diskuze s tvůrci, přednášky a další speciální akce. Více informací naleznete na webu www.filmarchitektura.cz.