[OL]4you na

Cyklistika, úrazy a slunce? Pozor na krémy, některé na slunci škodí.

V teplých letních měsících se řada z nás snaží trávit víkendy aktivně v přírodě mimo město. Stále častější způsob trávení volného času či dovolené je cykloturistika, jejíž obliba mezi Čechy v posledních letech závratně roste. Jízda na kole při splnění určitých náležitostí je nejen zdraví prospěšná, ale i ekologická. Stejně jako každý jiný sport má ovšem i svá rizika – mezi časté úrazy na kole patří zhmožděniny a tržné rány.

Cyklistika, úrazy a slunce? Pozor na krémy, některé na slunci škodí.

Hrozba natlučeného kolene, namožených svalů nebo pohmožděnin nás jistě od oblíbených jarních či letních projížděk na kole neodradí, každopádně je ale dobré vědět, jak případný úraz správně ošetřit, co s sebou přibalit do příruční lékárničky a jak se vyhnout tzv. fototoxickým reakcím, které na sluníčku hrozí.

V České republice prožívá cykloturistika po letech útlumu znovuzrození. Krásná krajina Čech, Moravy a Slezska s členitým reliéfem, nespočtem kulturně-historických i technických památek a spoustou přírodních krás k cyklotoulkám vysloveně láká. Cestování na kole nám umožňuje poznat velký kus země v krátkém čase a navíc velmi levným způsobem. Možná i proto je cyklistika (hned za fotbalem) druhým nejpopulárnějším a zároveň nejčastěji provozovaným sportem.

Vozíte lékárničku?

Celoročně patří k nejčastějším úrazům podvrtnuté kotníky a pohmožděniny horních končetin. Ale pozor, na přelomu jara a léta během května a června evidují pojišťovny nejvíce úrazů. Pokud plánujete výlet na kole, je tedy dobré s možností drobného úrazu počítat a vybavit se příruční lékárničkou.  

Naražení a zhmoždění povrchových částí těla, stejně jako odřeniny a tržné rány kůže, patří mezi sice méně závažná, ale zato častější poranění, která hrozí při cyklistice. I drobné bolestivé pohmoždění svalů či vazů bývá velmi nepříjemné a dost bolestivé. Kromě bolesti je pro pohmožděniny typické omezení hybnosti a přítomnost krevního výronu (nahromaděné krve pod kůží). K utlumení bolestí obvykle stačí volně prodejná analgetika (léčivé přípravky proti bolesti), například ta, která obsahují ibuprofen (tablety Ibalgin 400). Při ošetření pohmožděniny je však vhodné použít léčbu aplikovanou přímo v místě bolesti – krém s analgetickým účinkem, jenž kromě ibuprofenu obsahuje navíc i heparinoid, který urychluje vstřebávání podlitin (Ibalgin Duo Effect). „Synergický efekt těchto látek působí účinně proti bolesti, zánětu i otoku
a navíc urychluje vstřebávání podlitin. Z těchto důvodů je tedy výhodnější použít pouze jeden přípravek s obsahem obou těchto účinných látek než kombinaci několika různých mastí,“ dodává praktický lékař MUDr. Michal Lazák.

Pozor, některé masti vám po ozáření sluncem mohou uškodit!

Zejména na jaře a v létě je při ošetřování místních poranění třeba dát pozor na tzv. fotosensitivitu. Řada krémů a mastí po ozáření sluncem může způsobit fototoxickou nebo fotoalergickou reakci s kožními projevy v podobě zarudnutí, kopřivkové vyrážky až tvorby puchýřků. Reakce může vzniknout u každého člověka po aplikaci masti s obsahem látky zcitlivující kůži na působení slunečního světla a následném ozáření slunečními UV paprsky.

V současné době je známo zhruba 15 000 látek v životním prostředí, které tyto obtíže po ozáření sluncem způsobují. Patří sem nejrůznější léčiva, kosmetické a dezinfekční prostředky, umělá sladidla a potravinová aditiva, rostlinné substance, barviva v textiliích, průmyslové látky aj. Údaje o tom, zda lék problematickou látku obsahuje, najdete vždy v příbalovém letáku nebo by vám měl poradit lékárník.

První příznaky fototoxické reakce vznikají často už během několika minut až hodin po ozáření. V případě fotoalergické reakce se mohou projevit dokonce až v odstupu 1–2 týdnů po aplikaci léku. Následkem je olupování kůže se sklonem k trvalejšímu skvrnitému zabarvení na postiženém místě.

Chcete-li se riziku fototoxické nebo fotoalergické reakce vyhnout, používejte léky s obsahem ibuprofenu, kterým sluníčko nevadí. Případně léky obsahující kromě ibuprofenu také heparinoid, který snižuje srážlivost krve v místě zánětu nebo pohmoždění. Kombinace obou účinných látek (například Ibalgin Duo Effect) působí proti bolesti, zánětu i otoku a navíc urychluje vstřebávání podlitin. Pro účinnější úlevu od bolesti se doporučuje kombinovat různé lékové formy se stejnou analgeticky účinnou látkou – zároveň místně ošetřit pohmožděninu mastí a k tomu užít tablety.  Kombinací různých lékových forem se stejnou účinnou látkou se zesiluje účinek proti bolesti.

Několik rad pro cyklisty, kteří chtějí úrazům předejít:

  • Před jízdou zkontrolujte své kolo a funkčnost všech jeho součástí (zejména brzdy, šlapátka a světla).
  • Na kole jezděte rozumně, podle svých schopností – nesnažte se ohromit.
  • Pokud je to možné, vyhněte se silničnímu provozu a jezděte po cyklostezkách nebo v místech s minimálním provozem – raději, než se proplétat na kole po Praze, si popojeďte pár stanic autobusem nebo metrem a pak si výlet pěkně užijte.
  • Používejte ochranné prostředky (přílba, brýle, rukavice, vhodná obuv, reflexní prvky), a to i na krátké vzdálenosti.
  • Nesnažte se být nejrychlejší.
  • Dodržujte pravidla silničního provozu a pravidla jízdy ve skupině.
  • Od věci není ani příruční lékárnička, ve které by neměla chybět desinfekce, náplast, obinadlo a krém s obsahem ibuprofenu a heparinoidu proti bolesti a modřinám.
reklama