Co jsou microgreens?
Jsou to malé výhonky mladé zeleniny anglicky nazývané microgreens. Pravděpodobně jste si už doma vypěstovali na Velikonoce osení z ovsa, a stejně tak si můžete vypěstovat mnoho dalších rostlinek. Stačí jim totiž jen světlo a teplo. Jejich výhonky se sklízí ve fázi děložních lístků nebo poté, co se na nich objeví první pravé lístečky. Nejsou to tedy klíčky, ale malé rostlinky vysoké 5 – 20 cm dle typu zeleniny. Sklízí se podle druhů zvolených semínek už po 5 až 14 dnech od vysetí a oproti klíčkům se jí bez kořínků. Stačí horní část rostlinky odstřihnout z truhlíků nebo květináčů a můžete ji dát třeba do salátů, jako posypku na polévky, na chleba s máslem nebo ozdobit pomazánky. Užijete ji i ve woku spolu s další zeleninou nebo s těstovinami.
Jaké microgreens se dají vypěstovat?
Nejvíce se hodí semínka kořenové a brukvovité zeleniny, ale můžete jít samozřejmě mnohem dále. Mezi nejoblíbenější microgreens patří: řeřicha, pískavice, bazalka, česnek, hrášek, čočka, červené zelí, řepa, ředkvička, ředkev, brokolice, hořčice, vojtěška, kukuřice, jetel, oves, slunečnice, koriandr a podobně. Pro úspěšné pěstování je nutné opatřit si kvalitní semínka přímo určená k nakličování nebo na microgreens. Taková semínka nejsou ošetřena chemicky. V žádném případě nepoužívejte ke klíčení komerční semínka pro zahrádku nebo velkoplodá osiva. Ta jsou často chemicky ošetřena, nabarvena a nemají vysokou klíčivost. Bio kvalita je vždycky lepší, ale není podmínkou. Pokud jste zahradníci, můžete si schovávat vlastní semínka, která si později naklíčíte.
Jak microgreens pěstovat
Zaset si mini zeleninu můžete doma v obyčejném truhlíku, květináči, misce, na tácku s vatou nebo využít klíčící misky. Existují dokonce speciální pěstící mističky s osvětlením, aby zelenina rostla rychleji a byla silná. Některé microgreens jako je brokolice, rukola, červené zelí nebo řepa lépe rostou v substrátu. Jiným se více daří při pěstování ve vodě. Semínka jen při pokojové teplotě namočíte, necháte naklíčit, vyrůst do malé rostlinky a sklidit. Mladé výhonky můžete odstříhávat průběžně a rovnou spotřebovat. Čerstvá zelenina je vždy nejlepším zdrojem energie i živin. Můžete však také sklidit úrodu naráz a uchovat v lednici v uzavřené nádobě. Vydrží tak až 14 dní. Neomývejte je však předtím vodou!