Pevnost poznání se nachází v areálu Korunní pevnůstky, když půjdete od tržnice přes říčku směrem k ulici 17. listopadu. Pro dospělé se v areálu často konají různé akce a koncerty. Nedávno zde hrál třeba Tomáš Klus, který si pak muzeum sám prošel. Tohle interaktivní muzeum vědy Univerzity Palackého je asi hlavně určeno dětem, ale i teta Zuzka přiznala, že by tam byla schopna strávit hodiny. Zjistila totiž spoustu zajímavých věcí, které do té doby nevěděla (nebo od školních let zapomněla).
My jsme se nejdřív vydali do sekce Živá voda, kde mi paní průvodkyně ukázala plastickou mapu Olomouce, na které se znázorňovalo, co se ve městě děje, když je potopa. Já sama jsem sice potopu nikdy nezažila, ale když jsem v bazéně, tak se ráda potápím. Od paní průvodkyně jsem se dozvěděla, že povodňové situace jsou v naší krajině častým jevem a je dobré jim porozumět. Paradoxně patří povodně mezi přirozené přírodní jevy, které krajinu obohacují a jsou pro ni velkým přínosem. Opačný pohled ovšem můžou mít lidé, pro které představují povodně nebezpečí a ohrožení. V Pevnosti poznání se tedy můžete naučit, jak postupovat v případě hrozícího nebezpečí a nutnosti evakuace.
U vody jsme zůstali – ale začali jsme zkoumat živočichy, kteří žijí v potoce. Věděli jste třeba, že vodní jepice může žít ve stadiu larvy dva až čtyři roky? Ovšem po vylíhnutí žije jepice jeden jediný den – díky tomu už teda vím, co to znamená, když se řekne, že má něco „jepičí život“. Vývoj podobný jepici má i motýlek – vylíhne se z housenky. To jsem viděla jednou v pohádce o Ferdovi mravencovi. Tam byl i chrostík, se kterým Ferda stavěl domečky. Chrostíka jsem si v Pevnosti poznání mohla sama vytvořit. Pak jsem ještě hrála hru, kdy jsem jazykem chameleona chytala rybičky, a tím sbírala body.
Další sekce byly pro mě docela neznámé, protože o nich ještě moc nevím, ale musím přiznat, že se mi to líbilo všude. Například v sekci Světlo a tma jsem si mohla vyzkoušet obří teleskop i divadelní kukátko – zkrátka přístroje, které nazýváme dalekohledy. Mohou mít různé velikosti a ještě roztodivnější konstrukce. O tom, jak fungují a jaká tajemství skrývají, mi vyprávěli průvodci. Viděla jsem také, jak se láme světlo a proč laser svítí úplně jinak než obyčejná žárovka. V digitálním planetáriu se zase můžete ponořit do hlubin vesmírného oceánu. Budete v těsné blízkosti Velkého třesku a projdete se jako Neil Armstrong po povrchu Měsíce. Sekce Rozum v hrsti se mi líbila nejvíce. Poskládala jsem z velkých kostek maketu mostu – a otestovala jsem ho vlastní vahou, jestli vydrží. A vydržel! A to už jsme byli kousek od mozku. Do něj jsem vlezla cévkou. A řeknu vám, vevnitř mozku se teda dějou věci! Díky světelné projekci se před vámi zjeví neuronová síť v celé své komplikované kráse. A vy můžete pozorovat, co se v mozku děje, třeba když jste zamilovaní (protože já zrovna jsem, tak mě to zajímalo) nebo když se vám chce zvracet. To se mi pak trošku chtělo, když jsem si vyzkoušela gyroskop. To je takový přístroj, který se používá i na Mezinárodní vesmírné stanici. Díky jeho rotačním způsobům se budete cítit jako pilot akrobatického letounu.
V prostoru expozice na vás čeká mnoho dalších logických úkolů, her i zapeklitých hlavolamů a šifer, které otestují vaše vědomosti a intelekt. Já jsem vyzkoušela skoro všechno a musím říct, že do Pevnosti poznání zase brzy přijdu. Dají se tady také oslavit narozeniny a konají různé akce a výstavy. Např. Oživlé tensegrity můžete vidět až do konce ledna 2016. Jde o ojedinělou výstavu molekulárního biologa a výtvarníka Vladimíra Vondrejse. Spatříte na ní skutečné umění vědy – tzv. tensegrity neboli netradiční struktury kličkující mezi vědou, architekturou a sochařstvím.
Já se ale už teď těším na vědecké kroužky, které zde probíhají. Děti od šesti let mohou chodit třeba na Vědeckou výtvarku nebo Vědecký dramaťák. Nevím, jestli ze mě jednou bude vědkyně, ale vědomosti nabyté v Pevnosti poznání mě rozhodně obohatily! Takže neseďte doma a vezměte svoje děti za poznáním! Více informací, nabídky pro školy i kalendář akcí najdete na www.pevnostpoznani.cz
_____________________________________________________________________
Pevnost poznání
Architektonicky unikátní stavba v roce 1857 sloužila jako dělostřelecký sklad, v roce 2015 se z ní stalo interaktivní muzeum vědy Univerzity Palackého pro celou rodinu. Jakmile otevřete brány Pevnosti poznání, čekají na vás originální exponáty z dílny olomoucké přírodovědecké fakulty a především akční průvodci. Předají vám to nejzajímavější z historie dobývání Olomouce, odhalí vám nervovou soustavu v celé její komplikované kráse, nebo vás nechají žasnout nad strhujícími filmy v digitálním planetáriu. Pevnost poznání Olomouc najdete v Korunní pevnůstce na třídě 17. listopadu 7, otevřeno mají od úterý do pátku 9.00 až 17.00 hodin, v sobotu a neděli 9.00 až 18.00 hodin. Více info najdete na www.pevnostpoznani.cz