[OL]4you na

Black Stuff Zdenka Kortiše – výsledek lásky k Olomouci a k whisky

Nestává se často, aby nějaký lokální podnik získal celorepublikové ocenění. Zdenek Kortiš to ovšem dokázal. A jeho Black Stuff je nyní nejlepší pub v republice!

Black Stuff Zdenka Kortiše – výsledek lásky k Olomouci a k whisky
Zdenek Kortiš

Czech Bar Awards je nejprestižnější soutěž, která oceňuje nejlepší gastronomické podniky České republiky již od roku 2008. Je to soutěž, do které se nelze přihlásit, nelze podmáznout porotu a nelze si ani posílat hlasy. Pět nejlepších nominují odborníci z gastronomie, bloggeři, vybraní specialisté a zástupci barmanské asociace. Nejlepší pětici potom tajně testují tzv. mystery guests a hodnotí mnoho aspektů od nabídky, úrovně a znalosti obsluhy, přes celkový koncept, nápojové lístky až po weby. Na základě toho všeho určí svůj verdikt. Ve většině kategorií se nejen v posledních ročnících objevila majorita z Prahy. Z ostatních měst se objevilo např. Brno nebo České Budějovice. „Jsme hrdí, že se v této kategorii potkáváme s takovými jmény jako je např. koncept Ambiente – s jejich produktem Lokál, nebo také Bruxx, skvělá belgická restaurace. Nováčky byli v tomto ročníku velmi šikovní zástupci Beer-Geeku,“ prozradil majitel Black Stuffu, Zdenek Kortiš

Koncept Black Stuffu se od otevření v roce 2003 budoval průběžně – nejdřív to byl čistě pub: „Začínali jsme se třemi pípami a dnes jich máme dvanáct. Nebylo to ale vždy snadné. Obzvláště na začátku, kdy bylo těžké získat i kontakty na dodavatele, kteří by byli schopni do Olomouce různé značky zavážet. Také pivní konzumenti byli konzervativní a my jsme je postupně učili ochutnávat nejen české ležáky, ale i jiné pivní styly (tmavé stouty, svrchně kvašené ales, nefiltrované pšeničné a další). Časem jsme hosty o široké škále chutí přesvědčili a oni se naučili speciály pít. Od té doby se zvedlo i všeobecné povědomí o pivu – teď se odehrává takový pivní rozpuk,“ zmínil Zdenek Kortiš. Black Stuff ovšem není klasická pivnice, kde by se daly měřit vypité hektolitry piva – sem totiž člověk nejde na několik škopků, které by do sebe bezmyšlenkovitě naházel. Black Stuff je o pivních stylech, které zde máte možnost poznat. „Aktuálně máme v přední části šest pivních stylů od globálních značek a zadní část  baru je zaměřena výhradně na české speciály z malých a středních pivovarů. Ty jsou aktuálně velmi populární a zažívají boom,“ vysvětlil Zdenek a dodal: „Minipivovary vaří často limitované edice. Na základě toho se snažíme hostům nabídnout pivo třeba podle ročního období – na konci roku jsme čepovali vánoční piva – bývají třeba s chutí zázvoru či skořice... V lednu zase budeme mít silná a tmavá piva. Hlavně se snažíme podporovat lokální dodavatele. Velmi úzce spolupracujeme třeba s pivovary Chomout, KosířMelichárek. Jejich piva jsou skvělá – většinou jsou nepasterizovaná a nefiltrovaná. To pro mě symbolizuje pivo v takové té ryzí podobě.“  

Od září mají v Black Stuffu další novinku – vaří si totiž vlastní pivo. V listopadu minulého roku tak měli návštěvníci nejlepšího pubu v republice možnost ochutnat číslo 1 z Black Stuff Brew edice – pivo IPA ze tří druhů chmele. BSB číslo 2 bylo na čepu na Silvestra, tentokrát novoroční ale z jednoho druhu chmele: „Piva v edici Black Stuff Brew chystáme připravovat každé dva měsíce. Pokaždé si je budeme vařit v jiném minipivovaru a bude se jednat o várku jen pro nás. Daná várka vždy bude něčím speciální,“ řekl tajemně Zdenek.

Kdo ale Zdenka Kortiše zná, tak ví, že Black Stuff není vyhlášený pouze pivem. Zdenkovou velkou láskou je totiž hlavně whisky... „Vzpomínám si na dobu, když ještě žila moje maminka, bude to takových dvacet let zpátky... Vyrazili jsme (tenkrát na Západ) do rakouské Vídně a zamířili do jednoho krásného irského pubu. A právě tam jsem poprvé ochutnal svou první jednosladovou whisky v životě – Oban. Bylo to pro mě něco nepředstavitelného – pít takhle speciálního panáka, v době, kdy to u nás nebylo možné. Byl jsem vším tím nadšen – interiérem, nabídkou, atmosférou...“ 

Zdenek pak vystudoval hotelovou školu, kde se o whisky taky něco dozvěděl, i když to byla spíše teorie. To mu ale stále nestačilo a nové informace hledal úplně všude. Četl knihy o umění výroby whisky, o tradici, a pohltila ho i neoddiskutovatelná kvalita tohoto produktu. Láska k whisky se prohloubila i v rámci cest po Skotsku a Irsku. A dnes bychom se nedivili, kdyby Rakušané přijeli do Olomouce a byli stejně nadšení Black Stuffem, jako tenkrát mladý Zdenek ve Vídni... Zdenkovi se totiž podařilo vybudovat opravdový olomoucký klenot, na který můžeme být všichni hrdí. A poslední otázka se úplně nabízela: Uvažoval někdy Zdenek nad výrobou vlastní whisky? „Určitě ano! Člověk totiž musí snít. A nikdy neví, kam ho život zavede. A jak by se jmenovala? Jsem patriot Olomouce, takže by měla určitě něco společného s Olomoucí...“

reklama